piątek, 20 listopada 2015

NADLEŚNICTWO SŁAWNO / RDLP SZCZECINEK/ = PRZYKŁAD PARTACTWA,NIEGOSPODARNOŚCI, NARUSZANIA PRAWA I DYSKRYMINACJI PRACOWNIKÓW...UKRYWANY W LATACH 2008-2015 PRZEZ POLITYCZNE KIEROWNICTWO PLATFORMY OBYWATELSKIEJ RDLP SZCZECINEK.

20 listopada 2015 rok


Temat na dziś - taki w telegraficznym ujęciu, na podstawie wiedzy,dokumentów i faktów jakie posiadam.

TO JEST JEDEN W BARDZO WIELU PRZYKŁADÓW DRAŃSTWA I BEZKARNOŚCI NA JAKĄ ZAWSZE MOGLI LICZYĆ WAZELINIARZE LUB SŁUGUSY POPRZEDNIEJ WŁADZY PLATOFRMY OBYWATELSKIEJ na terenie RDLP SZczecinek.

W latach 2008-2015 dosłownie niczym ,,wołający" na puszczy reagowałem do urzędów LP rządzonych przez moim zdaniem NAJGŁUPSZEGO W HISTORII dyrektora Generalnego LP Mariana Pigan w sprawie ogromnej deprecjacji surowca drzewnego w Nadleśnictwie Sławno, gdzie nadleśniczym oczywiście w ramach owych ściema konkursów pod potrzeby Platformy Obywatelskiej został w Sławnie Sylwester Kupczyk.


JESTEM W 100% PEWIEN,ŻE OBECNIE PRZY NOWEJ WŁADZY W LASACH PAŃSTWOWYCH I MINISTERSTWIE ŚRODOWISKA - TAKIE PARTACTWO I NIEGOSPODARNOŚĆ ,,NIE PRZEJDZIE" NIE ZAUWAŻONE , A OSOBY WINNE CZEMUŚ PODOBNEMU MUSZĄ MIEĆ ŚWIADOMOŚĆ KARY ZA BRAK NADZORU itp!!!

Oto jeden wielu przykładów wzorowej gospodarki leśnej tego okresu :
Tablica informacyjna na temat : ZAKAZU WSTĘPU - do drzewostanów nasiennych wyłączonych ...gnijąca w leśnym runie!

A kornik w latach 2008-2015 praktycznie wymknął się w nadleśnictwie Sławno spod uczciwej kontroli i zżerał po kolei kolejne drzewostany świerkowe.

CIEKAWOSTKA:
Gdy wraz ze świadkiem (inż Marek Jakubik) - poszedłem z dokumentacją fotograficzną w Szczecinku do szefa ówczesnego Zakładu Ochrony Lasu = ten po szybkiej analizie sprawy NIE WIEDZĄC W JAKIM NADLEŚNICTWIE JEST TAKI STAN FAKTYCZNY odparł mi,że ...na zbity pysk nadleśniczego, zastępcę i nadzór za to wszystko!!!

NIESTETY ZA CHWILĘ ZAPEWNE ZE STRACHU ...ZMIENIŁ ZDANIE O 180 STOPNI! Sic!!!!!
Tak wyglądały już martwe świerczyny w Sławnie...a było ich tysiące!
 Wystarczyło tylko wziąć nóż ...uchylić nieco kawałek kory  by zobaczyć taką oto MASOWĄ WYLĘGARNIĘ KORNIKA!
 W latach 2008-2010 gdy alarmowałem DGLP w Warszawie ( Pigana)...drzewostany świerkowe w leśnictwie Janiewice (Nadleśnictwo Sławno) stały na pniu stając się mega wylęgarnią korników! ZMARNOWANO TAM KILKA TYSIĘCY METRÓW SZEŚCIENNCYH DREWNA!!!

Tego typu co widać powyżej zalegający surowiec drzewny już po manipulacji ....POTRAFIŁ LEŻEĆ TAK NAWEI I DWA LATA ALBO DŁUŻEJ!!!!

Za to,że upubliczniałem na blogu i pisałem do urzędów - TA BANDA POLITYCZNYCH IDIOTÓW I TOTALNYCH DURNI w ówczesnych LP  dyskredytowała mnie wszelkimi możliwymi dla nich sztuczkami !

Będąc totalnie lekceważony - farbą jaką używałem jeszcze pracując w LP napisałem na wielu drzewach w szczególnie drażliwych według mej oceny miejscach to bardzo trafne słowo ,,LEŃ" aby wreszcie ktoś ruszył swą d**** i zaczął robić porządek w lesie!

DOPIERO TEN SPOSÓB(...którego generalnie nie pochwalam!!!) PRZYNIÓSŁ WŁAŚCIWY SKUTEK! Pilnie zacząto porządkować lasy z drzew zniszczonych jak na tym zdjęciu przez kornika! 

USUNIĘTO TAK TYLKO W JEDNYM LEŚNICTWIE JANIEWICE ....TYSIACE METRÓW SZEŚCIENNYCH DREWNA PO KORNIKU!

Oto zdjęcia jakie wykonałem jako dowód na swoje twierdzenia!

DRZEWOSTANY ŚWIERKOWE UMIERAŁY STOJĄC LATAMI W NADLEŚNICTWIE SŁAWNO...BEZ WŁAŚCIWEJ REAKCJI ZGODNEJ Z INSTRUKCJĄ OCHRONY LASU!

TO WŁASNIE DLATEGO TA BANDA POLITYCZNEGO OSZOŁOMSTWA W LP  NIE MOGĄC ZNIEŚĆ SŁÓW MEJ KRYTYKI NA ,,PIGIPEDII" I ZDJĘĆ JAKIE TAM ZAMIESZCZAŁEM ...kąsała mnie i nadal kąsa jak wściekłe psy!!!


Zgodnie z przepisami LP - to nie moje słowo napisane farbą ,,LEŃ" powinno widnieć na tych zniszczonych przez kornika świerczynach - ale znak Służby Leśnej,że takie drzewo jest przez nich zlokalizowane i poprawnie ZAZNACZONE do usunięcia!

Popatrzcie sobie jaki surowiec w nadleśnictwie Sławno leżał miesiącami w leśnictwie Janiewice Nadleśnctwa Sławno, aby nagle w miesiącu nie zrobiła się zbyt duża masa surowca z kornikiem...
Tu muszę dodać,że powyższy stan faktyczny oglądał ze mną w terenie ów nadleśniczy Kupczyk (...nie chciał ruszyć swej d*** ale telefonicznie po mojej interwencji ZMUSIŁ go dyr. EDLP Szczecinek Cichoń! ) a wraz z nami był szef inspekcji Cichonia (Pytlak + jego ,,poddany" inspektor!


Pośpiech związany z porządkowaniem powyższego bałaganu był tak ogromny,że...ucierpiało na tym mnóstwo ZDROWYCH DRZEW obdzieranych żywcem drzew.. 


TAKI OTO SUROWIEC W NADLEŚNICTWIE SŁAWNO ULEGAŁ DEPRECJACJI LATAMI...

 TYLKO JA REAGOWAŁEM NA TEGO TYPU NISZCZENIE SUROWCA - PISZĄC DO DGLP MONITY.

 Poniższe miejsce nie zmieniało się miesiącami...TAK NISZCZY SIĘ I MARNUJE SUROWIEC DRZEWNY W NADLEŚNICTWIE SŁAWNO, gdzie nie tylko nadleśniczy Kupczyk zapomniał o tym,że Lasy Państwowe to SKARB NARODU POLSKIEGO oddany w nadzór przez całe polskie społeczeństwo LEŚNIKOM profesjonalistom ...A NIE TAKIM JAK ON PARTACZOM I KRĘTACZOM!!!
 Jeśli chcecie zobaczyć tego typu wysokie prawie na jeden metr pniaki...należy udać się do Nadleśnictwa Sławno!

Są też i takie pniaki....sic!!!!Nie tylko marnowanie surowca drzewnego, sprzedawanego potem jako byle jaki materiał - jest domeną Nadleśnictwa Sławno pod kierownictwem ,,konkursowego" nadleśniczego Kupczyka!!!


To poniższe gniazdo budowane przez parę orłów bielika - wycięto z tą sosną w Sławnie na terenie leśnictwa Kosierzewo...zaś kontrola i sam nadleśniczy jak i z-ca dyr.RDLP Szczecinek Major uznali na pismach jakie posiadam,że ... ,,miałem przywidzenia" że tam było gniazdo!!!

DOSŁOWNIE I W PRZENOŚNI : ...tak samo dziś po latach HITLEROWCY wyrzekają sie popełnionych zbrodni!!!
 Oto słupek oddziałowy ustawiony max.150 mb od tego gniazda, którego już nie ma ...

Tego gniazda już także ... zaś nie wtajemniczonym dodam,że ORZEŁ BIELIK TO NASZ SYMBOL NARODOWY I PTAK W POLSCE OBJĘTY ŚCISŁA KONTROLĄ!

Niewiele za to brakowałoby, gdyby ...nie mój upór,determinacja i konsekwencja - GDYŻ TYM RAZEM W INNYM LEŚNICTWIE ŁĘTOWO na terenie Nadleśnictwa Sławno rżnięto z pnia strefę ochrony ścisłej kolejnych AŻ DWÓCH GNIAZD ORŁÓW BIEKIKA!!! 


Kontrola DGLP Warszawa do której nikt inny a znowu ja doprowadziłem - ustaliła,że wycięto tam ponad 40 metrów sześciennych drewna i kolejne dziesiątki kubików wyznaczono farba do wycinki ...poruszając się w stronę gdzie na dorodnych sosnach orły miały gniazda!


Tak wygląda w tym miejscu sektor który zgodnie z prawem powinien być NA WNIOSEK NADLEŚNICZEGO KUPCZYKA (...a nie mój!!! sic!!!) wyznaczony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska jako strefa ochronna gniazd bielika!


A tuż nieopodal ....
                 
                    
Dopiero po mojej interwencji (...a wycięciu poprzedniego gniazda orłów wraz z sosna!!!) - miała miejsce kontrola zlecona przez Dyrektora Generalnego LP  (Wasiak) zaś nadleśniczy Kupczyk dostał od DGLP czas 30 dni na uporządkowanie ...TEGO BURDELU!!!

Pismem z dnia 6 lipca 2015 roku do RDOŚ w Szczecinie ( znak sprawy: Z.7211.12.2015.AK) zastępca nadleśniczego w Sławnie Dariusz Ceran pisze:

(cytat) : ,, Nadleśnictwo Sławno w załączeniu przesyła graficzną PROPOZYCJĘ STREFY OCHRONY OKRESOWEJ BIELIKA (...) WRAZ Z WYKAZEM ODDZIAŁÓW LEŚNYCH LEŚNICTWA ŁĘTOWO"

Dlaczego nie użyłem powyżej słowa BAŁAGAN a ,,BURDEL" ??!

Otóż w obecności kontrolującego inspektora dokładnie w tym miejscu  ZADAŁEM PYTANIE LEŚNICZEMU LEŚNICTWA ŁĘTOWO I INŻYNIEROWI NADZORU ...czy ta wycinka drzew i wyznaczenie kolejnych do wycinki ma miejsce w pobliżu gniazd orła bielika??!

ODPOWIEDZIANO NAM,ŻE NIE MA TAM ŻADNYCH GNIAZD...a po tym na polecenie nadleśniczego Kupczyka - jego z-ca składa wniosek o ustalenie strefy ochronnej tych gniazd, które to ja im wskazałem!!!

JAJA ....prawda??!

Natomiast im bliżej w stronę gniazd - coraz więcej drzew wyznaczonych (planowanych) do wycięcia!!!! Oto to miejsce...


Nie tylko te sprawy można było z łatwością wyłapać w terenie Nadleśnictwa Sławno jak widać...POZBAWIONYM NADZORU!!!

 Nad skutecznością grodzeń w Sławnie, na które wydaje się ogromne pieniądze... jak widzicie poniżej nie za bardzo się tam przejmują! Zwierzyna wchodzi do wewnątrz tak ,,zabezpieczonej" uprawy i wychodzi sobie z niej bardzo swobodnie i bez przeszkód!
 Oto jakość upraw i młodników w nadleśnictwie Sławno, która bardzo źle wróży jakości przyszłych lasów... zwierzyna płowa (sarny,jelenie) niszczą mnóstwo nowych nasadzeń.

A PONIŻEJ KOLEJNA CIEKAWOSTKA ZE SŁAWNA!!
 Oto powyżej i  poniżej PRZYKŁAD TOTALNEGO BRAKU NADZORU w Nadleśnictwie Sławno!!!

Zdjęcie przedstawia przygotowaną glebę pod zalesienie...w leśnictwie Łetowo, dosłownie na granicy Nadleśnictw Sławno i Warcino (RDLP Szczecinek).

Zwróciłem pisemnie uwagę Dyrektorowi Generalnemu LP (Wasiak) - NA PRZYKŁADZIE TEJ UPRAWY JAKA ZNAJDOWAŁA SIĘ W TYM MIEJSCU, jak bardzo poważnie zwierzyna leśna niszczy młode pokolenie lasu, nie zabezpieczonego przez leśników!

Skierowano inspekcję DGLP na kontrolę tego miejsca. Byłem wraz z Panami inspektorami - wskazując skalę problemu no i oczywiście zaniedbania nadleśniczego Kupczyka!

PO KONTROLI ...TAK ZWANĄ ,,UPRAWĘ" (sic!!!!!!!!!) ZAORANO!!!!!!!!

Oto są zdjęcia z tego miejsca - po wizycie inspekcji DGLP:

A TAK PONIŻEJ WYGLĄDAŁO TO MIEJSCE TEJŻE ZAROŚNIĘTEJ LATEM  ,,UPRAWY" ZNISZCZONEJ PRZEZ JELENIE I SARNY W DNIU KONTROLI INSPEKCJI...

Dla osób nie związanych z leśnictwem - muszę dodać,że te drewniane paliki jakie widać powyżej mają za zadanie ochraniać rosnące między nimi młode drzewka przez niszczeniem ich(zgryzaniem itp)ze strony saren i jeleni!

PROBLEM NADLEŚNICZEGO KUPCZYKA POLEGAŁ NA TYM,ŻE...TAM PRAKTYCZNIE NIE BYŁO ŻADNYCH MŁODYCH DRZEWEK, WSZYSTKIE ZNISZCZONE, ZAŚ POZOSTAŁE ROSNĄCE SOSNY BARDZO MOCNO USZKODZONE PRZEZ ZWIERZYNĘ LEŚNĄ!

NIKT DO DZIŚ NIE PONIÓSŁ ZA TEN TOTALNY LEŚNY ,,BURDEL" JAKIEJKOLWIEK ODPOWIEDZIALNOŚCI ZAWODOWEJ...FINANSOWEJ ...itp!!!!

No i jeszcze CIEKAWOSTKA:

DOKŁADNIE W TYM MIEJSCU SKARB PAŃSTWA LASY PAŃSTWOWE - ZA SPRAWĄ TAKICH ,,PROFESJONALISTÓW" JAK NADLEŚNICZY KUPCZYK I POPRZEDNI LEWANDOWSKI WYRZUCIŁ DOSŁOWNIE ,,W BŁOTO" KWOTĘ PONAD 22 TYSIĄCE ZŁOTYCH I NIKT DOTĄD NIE ODPOWIEDZIAŁ ZA TEN ....CUDOWNY SPOSÓB ,,GOSPODAROWANIA" W LASACH PAŃSTWOWYCH RDLP SZCZECINEK.

Jest to kwota wynikająca z kosztów założenia tej uprawy...jej pielęgnacji i zabezpieczenia przez kilka lat PRZY JAK WIDAĆ BRAKU NADZORU, oraz po mojej interwencji w DGLP usuniecie całej uprawy która nie rokowała jakiejkolwiek przyszłości Z WINY LEŚNIKÓW PARTACZY pod kierownictwem nadleśniczego Sylwestra Kupczyk!!!


NO A TERAZ KOLEJ NA NASTĘPNE,,TERENOWE RODZYNKI"  ZE SŁAWNA:

Oto moje fotograficzne ,,migawki" leśnych kniei na terenie Nadleśnictwa Sławno z dnia 10 maja 2012 roku  W STERTACH ŚMIECI zalegających od lat:
Gdy napisałem na ,,pigipedii" o tych poniższych śmieciach wywiezionych do lasu Nadleśnictwa Sławno(Leśnictwo Janiewice) a wyrzuconych tuż przy drodze publicznej przez jakiegoś idiotę - CZY WIECIE CO ZROBIONO??! 
To jest pierwsze miejsce wywiezienia tej starej lodówki do lasu...

Natychmiast następnego dnia one stamtąd zniknęły ...ALE TYM RAZEM ZNALAZŁEM JE PRZYPADKIEM WYWIEZIONE W GŁĄB KOMPLEKSU LEŚNEGO!!!

KŁUSOWNICTWO na terenie Nadleśnictwa Sławno, gdzie nadleśniczym jest S.Kupczyk - jest na dziś bardzo , bardzo powszechne zarówno ze strony okolicznych mieszkańców wsi jak i za sprawą psów.
Oto co można spotkać w lasach dziś...  

 Straż Lesna jak zauważyłem - nie za bardzo lubi wysiadać z samochodu służbowego...a przecież nie wszędzie jest możliwość podwieźć własną d***

 Te dwa zdjęcia obrazują jak na terenie Nadleśnictwa Sławno - nadleśniczy Kupczyk WYJĄTKOWO TROSZCZY SIĘ O ZWIERZYNĘ W STANIE WOLNYM KTÓRA JEST WŁASNOŚCIĄ SKARBU PAŃSTWA, A KTÓRĄ MORDUJĄ PSY ...spuszczane  z łancuchów, aby same sobie znalazły coś do żarcia!!! 

A poniżej z kolei KOLEJNA CIEKAWOSTKA będąca dowodem na BRAK NADZORU w Nadleśnictwie Sławno: 
Dopiero po moim zgłoszeniu i interwencji - pomiary geodezyjne potwierdziły fakt,że FIRMA NIEMIECKA (branża rolnictwo) ...NIELEGALNIE W KILKU MIEJSCACH gospodaruje sobie bezpłatnie na terenach Skarbu Państwa Lasy Państwowe.

Rzecz nieprawdopodobna w Niemczech...ale w Nadleśnictwie Sławno 110% możliwa!!!!

Zerknijcie na te dwa zdjęcia poniżej - a szczególnie na to drugie obrazujące, w którym miejscu jest słupek geodezyjny pomiarowy A GDZIE W GŁAB LASU POSTAWIONO TO OGRODZENIE!
 SŁUPEK STOI KILKA METRÓW W POLU....A PŁOT BEZPRAWNIE W LESIE!!!

A teraz kolej na inny BARDZO NIEBEZPIECZNY DLA ŻYCIA I ZDROWIA LUDZI  przykład skrajnej nieodpowiedzialności i rażącego naruszania przepisów wewnętrznych bhp w Nadleśnictwie Sławno - coraz częściej spotykanych w lesie od czasu, gdy nadleśniczym został Pan Kupczyk i podległa mu ekipa jaką sam sobie skrupulatnie dobrał! 

OTO JAK W REALU WYGLĄDAJĄ NA TERENIE NADLEŚNICTWA SŁAWNO ŚMIERTELNE PUŁAPKI  ...czekające na swą chwilę, aby uczynić krzywdę człowiekowi lub zwierzęciu!
Takie ,,cuda" pozostawia się w czasie prac zrębowych na pozycji w lesie....

A tego typu zdjęć mam wiele...


Nadleśnictwo Sławno(RDLP Szczecinek) jest położone bezpośrednio nad morzem Bałtyckim - skąd wieją cyklicznie coraz silniejsze wiatry wyrządzające czasami bardzo duże spustoszenie w drzewostanach.

BEZ NAJMNIEJSZEGO PROBLEMU można znaleźć wręcz wszędzie tego typu widoki wywrotów, gdzie miejscami ogromna masa drzew ...ulega niepotrzebnej deprecjacji i gnije latami.
 Po jednej z moich interwencji do DGLP w Warszawie - nadleśniczy Kupczyk NAGLE ,,PRZYPADKOWO" zaplanował do robienia porządku w tym samym miejscu, które zgłosiłem inspekcji LP i pozyskał bardzo dużą masę drewna nieopodal byłej leśniczówki w Ostrowcu.
WCZEŚNIEJ PRZEZ KILKA LAT NIKT TEGO NIE WIDZIAŁ W LEŚNICTWIE KOSIERZEWO...

Robiąc ,,wyrywkowe" kontrole pułapek na kornika - bardzo często można było znaleźć ...ogromną ilość korników, gnijących i śmierdzących z daleka, gdyż NIKT TEGO NIE KONTROLOWAŁ zgodnie z przepisami!

JAK MYŚLICIE ...ile było sztuk w tym pojemniku do którego wpadły zwabione korniki??!
LEŻĄ NA PNIAKU WYSYPANE PRZEZE MNIE OSOBIŚCIE....wiec liczcie!

 Na zakończenie przedstawiam Wam powyżej i poniżej zdjęcia z Nadleśnictwa Sławno - gdzie nie czuwający nad niczym nadleśniczy Kupczyk ... ,,ODPALIŁ " KAPITALNY NUMER ABY NIE PONIEŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA TAKI OTO STAN RZECZY!

Udało mu się tylko dlatego,że ...ZBYT WCZEŚNIE OPUBLIKOWAŁEM NA ,,PIGIPEDII" TEKST ZE ZDJĘCIAMI W TEJ SPRAWIE.

Wszystko co widzicie na tych zdjęciach ...zostało przez sobotę i niedzielę EXPRESEM wywiezione z lasu , A BYŁY TO SETKI TON !!!

JEST TO ZIEMIA,KAMIENIE Z BŁOTEM - PRZYWIEZIONE DO LEŚNICTWA ŁĘTOWO (Nadleśnictwa Sławno) A POCHODZĄCE Z KOPANIA STAWÓW RYBNYCH KOŁO WSI PODGÓRY  - które jakoby miało być ,,ŻWIREM" do budowy drogi leśnej Lasów Państwowych!

ABY NADLEŚNICZY KUPCZYK NIE DOSTAŁ PO GRZBIECIE np; karnie ZA TEN ,,NUMER" - tuż po moim artykule i publikacji GDY W SOBOTĘ I NIEDZIELĘ PALIŁY SIĘ OPONY SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH WYWOŻĄCYCH TEN ,,SZAJS" Z LASU ...dopasowywano papierki i wersję zdarzeń, z których to miało wynikać iż to jednak nadzór nadleśnictwa a nie ,,pigipedia" pierwszy zauważył ową KOMBINACJĘ ZE SZKODĄ DLA SKARBU PAŃSTWA NA POKAŹNĄ SUMĘ!!!No koń by się uśmiał z tej DZIECINADY i BŁAZENADY kierownictwa Nadleśnictwa Sławno z jej oczywiście ,,konkursowym" nadleśniczym Kupczykiem na czele - a jak domniemywam wyglądałoby to mniej więcej tak:

            
Wierzcie mi,że PRZYKŁADÓW IDIOTYZMU I CWANIACTWA na temat Nadleśnictwa Sławno - mógłbym tu zamieszczać przez tydzień non stop... 

OGROMNIE JEST TYLKO SZKODA,ŻE KILKU CWANIAKÓW TAK FAJNIE BAWI SIĘ KOSZTEM SKARBU PAŃSTWA...bezkarnie w latach 2008-2015 !!!


UDOWADNIAĆ MOŻNA WSZYSTKO ... ALE FAKTOM NIE DA SIĘ ZAPRZECZYĆ!


Piszę jak jest ...jeszcze nadal w tym Nadleśnictwie Sławno (RDLP Szczecinek)


Krzysztof  Kowalczyk

PS.

DZIŚ DRUGI RAZ Z RZĘDU - POBILIŚCIE FANTASTYCZNY REKORD CZYTELNICTWA MEGO BLOGA OD 2008 ROKU !!!

DOCHODZICIE POMAŁU JUŻ DO...4 TYSIĘCY WEJŚĆ DZIENNIE (!!!!!!!!) NA MOJĄ ,,PIGIPEDIĘ" ...Z KAŻDEGO ZAKĄTKA ŚWIATA!!!

W dniu 20 listopada 2015 roku czytało ,,pigipedię" 3.938 razy ... z Polski..Francji...Holandii..
Niemiec...USA...Ukrainy...Łotwy...Wielkiej Brytanii...Grecji...Danii....Szwecji...i innych państw !

TAK TRZYMAĆ!!!  ZAPRASZAM CO DZIENNIE NA NOWĄ PORCJĘ INFORMACJI NIE TYLKO O LASACH PAŃSTWOWYCH W POLSCE, W KTÓRYCH MNÓSTWO DOBREGO DZIEJE SIĘ OSTATNIO PO WYBORACH PARLAMENTARNYCH!!!