niedziela, 22 listopada 2015

MOJE CIEKAWOSTKI DLA NIE TYLKO LEŚNIKÓW LASÓW PAŃSTWOWYCH SZCZEGÓLNIE W TYCH I NAJBLIŻSZYCH DNIACH,TYGODNIACH - NA TEMAT STANU I SPRAWNOŚCI WASZEGO UMYSŁU CO DO POSTRZEGANIA NIE TYLKO ZACHODZĄCYCH ZMIAN W OTOCZENIU!

22 października 2015 roku


Jestem pewien,że temat jaki poniżej dziś Wam przedstawię - przyda się nie tylko Braci Leśnej Lasów Państwowych w Polsce w obecnym okresie gruntownych zmian po czasie rządów Platfusów Obywatelskich a będzie również CIEKAWOSTKĄ dla wszystkich, którzy przeczytają moje wywody i rozważania dotyczące STANU I SPRAWNOŚCI UMYSŁOWEJ KAŻDEGO Z WAS!

Aby w swym życiu codziennym myśleć poprawnie i nie ulegać emocjom, czy też plotkom - warto jest znać budowę samego siebie, a tu nie bez przyczyn zamieszczam Wam tak dla przypomnienia informacje ...JAK ZBUDOWANY JEST MÓZG CZŁOWIEKA!
A oto poniżej także dla przypomnienia Wam - w jaki sposób Bóg sprawił,że tenże mózg został ulokowany w naszych głowach:


Cały ten cudowny mechanizm, komputer ,,pokładowy" - możemy oczywiście przysłonić, lub zakryć czapką np; leśnika Lasów Państwowych, Straży Granicznej itp itd.


CZY WIECIE,ŻE NA WASZ SPOSÓB MYŚLENIA I ROZWÓJ MÓZGU MA NAJWIĘKSZY WPŁYW ...TO CO SPOŻYWACIE?!

Nie koniecznie pojęcie ,,BEZMÓZGOWIEC" musi przy tym oznaczać ascetę...anorektyka ...itp. osoby nie spożywające odpowiednich posiłków!

Tak! Tak! Chwilami mamy ,,okazję" spotkać na swej drodze życia osoby, bądź osobę która po zachowaniu i wypowiedziach sprawia wrażenie ...totalnego idioty i to również nie oznacza,że dany delikwent kiepsko się odżywiał!  

BARDZO CZĘSTO WYMIENIAM ICH Z NAZWISKA na ,,pigipedii"!!!!!!

A jak myślicie skąd się wzięło powiedzenie,że komuś ,,brakuje piątej klepki"??!

Ale zacznijmy od podstaw...

GDY PRZYCHODZIMY NA ŚWIAT ZA SPRAWĄ MAMY - NASZ MÓZG STANOWI AŻ 1/8 WAGI NASZEGO CIAŁA...A POCHŁANIA WÓWCZAS PONAD 1/3 ENERGII JAKĄ MAMY DO DYSPOZYCJI W POKARMIE!

Czy teraz rozumiecie sens powiedzenia , że KTOŚ ma pewien ,,dar" ...WYSSANY Z MLEKIEM MATKI?!!!


Oto przykład: mamusia tego bobasa zapewne jest ,,nie zła " z informatyki.... :)Oczywiście w miarę kiedy rośniemy - wszystkie te proporcje WAGI i ENERGII się zmieniają!

I tu kolejna CIEKAWOSTKA dla Was:

CZY WIECIE KIEDY W PRZECIĄGU CAŁEGO ŻYCIA CZŁOWIEKA - NASZ ORGANIZM MA NAJWIĘKSZE ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNE DLA  PRACY MÓZGU??!!!

Wiem o tym od lat i dlatego twierdzę w oparciu o badania naukowe - ŻE W LASACH PAŃSTWOWYCH OD LAT POPEŁNIANY JEST DUŻY BŁĄD ZWIĄZANY Z FAKTEM,IŻ  ...W EDUKACJI PRZYRODNICZO LEŚNEJ ZAPOMNIANO GENERALNIE O PRZEDSZKOLAKACH!!!

Nie wiem tak racjonalnie dlaczego głownie edukacja w LP jest ukierunkowana na dzieci ze szkół podstawowych i gimnazja, oraz uczelnie średnie.... 

Ostatnio ,,coś" jakby drgnęło ku pozytywnym zmianom ukierunkowanym ku PRZEDSZKOLAKOM ...ale potrzeby są na tą chwilę OGROMNE i mnóstwo pracy do zrobienia w tej materii! 

To w ciągu naszego całego życia TYLKO W WIEKU PRZEDSZKOLNYM  ( 4 latkowie) komórki nerwowe w mózgu są najbardziej ,,żarłoczne" i aż 50%  energii uzyskiwanej z pokarmu przedszkolaka jaki ten spożywa w ciągu dnia ...JEST PRZEZNACZANA DLA MÓZGU,W KTÓRYM POWSTAJE WÓWCZAS REKORDOWA ILOŚĆ POŁĄCZEŃ KOMÓREK NERWOWYCH !!!

I tu wspomnę Wam o kolejnym ogromnie mądrym powiedzeniu naszych przodków :

,,CZYM SKORUPKA ZA MŁODU NASIĄKNIE..."

Oto naukowo udowodnione dane:

1/ NOWORODEK  - posiada mózg o wadze 380 gramów, tj: 13% masy jego ciała zaś zapotrzebowanie energetyczne mózgu to 35% energii używanej przez ten malutki organizm.

2/ PRZEDSZKOLAK (4 latek) - posiada mózg o wadze 1270 gramów, tj: 6% masy ciała, zaś zapotrzebowanie energetyczne tego mózgu stanowi AŻ REKORDOWO 50% energii uzyskiwanej z pokarmu przez organizm!  TO JEST REKORD W CIĄGU NASZEGO ŻYCIA! 

3/ 12 LATEK - posiada mózg o wadze 1440 gramów tj: 4% masy ciała,zaś zapotrzebowanie energetyczne tego mózgu to już jedynie 30% energii uzyskiwanej z pożywienia.

4/ OSOBA DOROSŁA (22 lata) - posiada mózg o wadze 1450 gramów, tj; zaledwie 2% masy ciała, zaś zapotrzebowanie energetyczne mózgu stanowi zaledwie 20% energii uzyskiwanej z pokarmu.

WIEDZCIE,ŻE NASZ MÓZG KSZTAŁTUJE SIĘ POD WPŁYWEM ŚRODOWISKA - NATOMIAST MÓZG ZWIERZĄT FORMUJE SIĘ ZA SPRAWĄ WYŁĄCZNIE CZYNNIKÓW GENETYCZNYCH !!!    

Ciekawe prawda??!

TO JEST GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ TEGO,IŻ TO TYLKO CZŁOWIEK GŁÓWNIE DZIĘKI ROZWOJOWI  OŚRODKA UKŁADU NERWOWEGO - POTRAFI TAK ZMIENIAĆ SWOJE NATURALNE ŚRODOWISKO ...W WIĘKSZYM STOPNIU NIŻ JAKIKOLWIEK GATUNEK ŻYJĄCY NA ZIEMI!!!

To dlatego mamy ocieplenie klimatu, gdyż człowiek zmienia nasze naturalne środowisko W ZŁYM KIERUNKU...

Mówiąc to na skróty; 

jesteśmy nadzwyczajnym wyjątkiem  i nasz mózg ma większe możliwości niż inne zwierzęta, aczkolwiek poczytajcie sobie o mózgu delfinów ...niestety ale żyjących tylko w wodzie! 
Nasz mózg jest w porównaniu z mózgiem delfinów... ,,cieniutki" !!! 

Mózg człowieka w wieku od 6 do 20 lat ulega dużej przebudowie i to właśnie w tym wieku, nie przypadkowo KAŻDY Z NAS PRZECHODZI W SWYM ISTNIENIU ...OKRES BUNTU i szukania własnych rozwiązań problemów!!!

TAKŻE NIE DZIWCIE SIĘ SWOIM DZIECIOM W TYM ICH CZASIE ISTNIENIA,ŻE SIĘ BUNTUJĄ...to jest naturalny proces!

Zwierzęta jakie znamy w tej materii nie przechodzą okresu nastoletniego buntu, gdyż ich mózg  jak wspomniałem powyżej jest już ukształtowany pod wpływem czynników genetycznych, ponieważ dojrzewanie mózgu u innych ssaków odbywa się wewnątrz ciała matki za sprawą genów, które działa niczym cudowny filtr.

MY NATOMIAST - LUDZIE , OPUSZCZAMY ŁONO NASZYCH KOCHANYCH MATEK  JAKO ,,WCZEŚNIAKI" ...ZANIM ZOSTANIE ZAKOŃCZONY OSTATECZNY ETAP  DOJRZEWANIA MÓZGU I TO WŁAŚNIE ŚRODOWISKO JAKIE NAS OTACZA MA TAK OGROMNY WPŁYW NA ROZWÓJ NASZEGO UMYSŁU, POSTĘPOWANIA W PRZYSZŁOŚCI!!!   

Czyli krótko mówiąc POZA ŁONEM MATKI a tym samym pod ogromnym wpływem otoczenia, środowiska  - W MÓZGU MAŁYCH DZIECI ZACHODZĄ NAJBARDZIEJ KLUCZOWE ETAPY ROZWOJOWE , o czym niniejszym tak to starałem się Wam przypomnieć!

Chyba nie muszę Was pytać co oznacza pojęcie : ,,PRANIE MÓZGU"...gdyż jeśli ktokolwiek na świecie planuje ogłupiać innego człowieka, to właśnie okres dziecięcy jest ku temu najodpowiedniejszy!

Oczywiście można także OGŁUPIAĆ i starszych, czego głównie jesteśmy sami doświadczani tak długo jak żyjemy na tym świecie.


W szarej codzienności naszego życia nie zdajemy sobie sprawę z tego, że oto przyszło nam żyć w chwili prawdopodobnie NAJWIĘKSZEGO PRZEŁOMU W HISTORII NASZEGO GATUNKU trwającej 250 tysięcy lat...ponieważ dane nam jest akurat teraz wykorzystywać w pełni zrównoważone i dojrzałe MÓZGI jakimi Stwórca nas obdarzył! 

A to dlatego,że ...PEŁNIĘ SPRAWNOŚCI nasz mózg dojrzewający od urodzenia - osiąga bardzo późno, bo dopiero w wieku po pięćdziesiątce!

I tu rodzi się pytanie: 
PRZECIEŻ ŚREDNI WIEK ŻYCIA PRZECIĘTNEGO CZŁOWIEKA NA PRZESTRZENI DZIEJÓW LUDZKOŚCI BYŁ DUŻO, DUŻO KRÓTSZY NIŻ OWE 50 LAT??!

Tak na serio - w ciągu owych 250 tysięcy lat naszego gatunku, dopiero w latach 70 poprzedniego, XX wieku  MAMY NIEBYWAŁĄ OKAZJĘ PO RAZ PIERWSZY W HISTORII WYKORZYSTAĆ ...PEŁNIĘ SPRAWNOŚCI NASZEGO MÓZGU !!!


Nie tylko sobie ale i Wam ogromnie życzę, ABY WASZ MÓZG BYŁ WYKORZYSTYWANY POD KĄTEM DOBRA DLA OJCZYZNY ...a nie dobra dla skończonych idiotów, durni, karierowiczów i wazeliniarzy - dbających tak na serio o własną d*** i swe interesy!!! 

I TU DODAM,ŻE NIE MAM NA MYŚLI TYLKO OSTATNIO TAK OGROMNIE ,,SPANIKOWANE" MIEJSCA W LASACH PAŃSTWOWYCH NASZEJ  PIĘKNEJ ZIELONEJ OJCZYZNY.... sic!!!!!!Piszę jak jest...piszę co myślę!


Krzysztof  Kowalczyk

PS,

To tylko dlatego, od wielu lat za sprawą osobistego zaangażowania POMAGAM GŁÓWNIE PRZEDSZKOLAKOM , dziękując niniejszym tym wszystkim leśnikom LP którzy uznawali moje prośby o materiały edukacyjne za uzasadnione dobrem dzieci!!!

Słowa dziękuję niniejszym za ostatnia pomoc kieruję do Nadleśnictw Polanów i Warcino (RDLP Szczecinek).