wtorek, 21 kwietnia 2015

CHWAŁA POLSKIM BOHATEROM W WALKACH O BOLONIĘ ....ZBOMBARDOWANYM PRZEZ WOJSKA AMERYKAŃSKIE!!!!

21 kwietnia 2015 roku ....70 LAT PÓŹNIEJ !!!!CHWAŁA POLSKIM ŻOŁNIERZOM DRUGIEGO KORPUSU  Z ORŁEM W KORONIE, KTÓRZY 21 KWIETNIA 2015 ROKU (...70 LAT TEMU !!!) TAK  OTO JAKO PIERWSI WKRACZALI NA ULICĘ BOLONII - SŁYSZĄC OD KILKUDZIESIĘCIU TYSIĘCY WŁOCHÓW  CHÓRALNY OKRZYK ,, BRAWI POLACCHI "

TAK OTO NASI POLSCY BOHATEROWIE...MŁODZI I BARDZO PRZYSTOJNI ŻOŁNIERZE RZECZPOSPOLITEJ  - BYLI WITANI PRZEZ WYZWALANYCH  BOLOŃCZYKÓW !
Żołnierze 5 Kresowej Dywizji Piechoty witani przez ludność Bolonii (21.04.1945), źr. archiwum fotograficzne Tadeusza SzumańskiegoNAC

Polacy pod dowództwem majora Józefa G. Różańskiego...wkroczyli na główne ulice miasta Bolonii...WYPRZEDZAJĄC O PONAD 2 GODZINY NADCIĄGAJĄCYCH OD ZACHODU AMERYKANÓW!!!

Na wieży Asinelli , uniwersytecie i bolońskim ratuszu ZAWISŁA POLSKA BIAŁO CZERWONA FLAGA !

TŁUMY BOLOŃCZYKÓW ZASYPYWAŁY ENTUZJASTYCZNIE POLAKÓW KWIATAMI !

(cytat) ,,MUSZĘ PRZYZNAĆ,ŻE ŻADNE Z MIAST NIE ZGOTOWAŁO NAM TAKIEGO PRZYJĘCIA JAK BOLONIA..." - pisał wówczas korespondent wojenny Zdzisław Bau.

........ Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI !!! KTÓRA JAKO WOLNA PRZESTAŁA ISTNIEĆ AŻ DO 1989 ROKU!!!


POLSCY OFICEROWIE TEGO DNIA  WPISALI SIĘ DO ZŁOTEJ KSIĘGI MIASTA BOLONIA .. a bardzo uroczyście przyjęły  POLAKÓW władze tego miasta i arcybiskup!


Walczące na odcinku polskim w bitwie o Bolonię wojska niemieckie - STRACIŁY PONAD 50% SWOICH STANÓW OSOBOWYCH !

Polacy wzięli do niewoli aż 1.349 jeńców niemieckich A LICZBĘ POLEGŁYCH W STARCIU Z POLAKAMI SZACUJE SIĘ NA ...6,5 TYSIĄCA SZWABÓW!!!

BYŁ TO POLSKI ODWET ...ZA WRZESIEŃ 1939 ROKU !!!!!!!!


Była to ostatnia bitwa 2 Korpusu Polskiego ...TAK PODSTĘPNIE I PERFIDNIE OSZUKANYCH POLAKÓW Z KRESÓW RZECZPOSPOLITEJ - KTÓRYCH ZAPEWNIANO,ŻE ICH ODWAGA I ZAANGAŻOWANIE W TEJ WOJNIE SPRAWI ,ŻE ...WRÓCĄ DO SWOICH OJCZYSTYCH DOMÓW NA KRESACH RZECZPOSPOLITEJ , KTÓRE ZAJĄŁ STALIN I ...PODAROWAŁ KOMUNISTYCZNYM UKRAIŃCOM !!!

MAŁO TEGO ....NASI WIDOCZNI NA TYM ZDJĘCIU BOHATEROWIE NIE WIEDZIELI,ŻE AMERYKANIE I BRYTYJCZYCY SPRZEDALI RZECZPOSPOLITĄ STALINOWI, GDYŻ WALKA O BOLONIĘ MIAŁA MIEJSCE JUŻ PO = KONFERENCJI JAŁTAŃSKIEJ , GDZIE ,,TRÓJKA" WBIŁA NÓŻ W PLECY POLAKOM I POLSCE !!!

                             
A OTO JAK W LATACH 1939-1945 ,,OKROJONO" I PRZESUNIĘTO GRANICE NASZEJ OJCZYZNY...ZA SPRAWA TAKICH ,,SOJUSZNIKÓW" JAK BRYTYJCZYCY I USA !!!
O ROSJANACH JUŻ NIE WSPOMINAJĄC...
                              MÓWCIE O TYM RODACY GŁOŚNO !!!!

POLACY TAK BOHATERSKO WALCZĄC O BOLONIĘ  - STRACILI 300 ZABITYCH ŻOŁNIERZY 2 KORPUSU POLSKIEGO (...w tym ofiary ZBOMBARDOWANE PRZEZ LOTNICTWO AMERYKAŃSKIE !!!!)  - PLUS 600 RANNYCH !

TO BARDZO GORZKIE ZWYCIĘSTWO - ZNAJĄC DZIŚ TE FAKTY, A NA DODATEK WIEDZĄC,ŻE ...POLSKĄ ARMIĘ PO ZAKOŃCZENIU II WOJNY ŚWIATOWEJ NIE ZAPROSZONO NA PARADĘ ZWYCIĘSTWA ...BY NIE DRAŻNIĆ STALINA !!!

Znam relację i opisy skrycie  PŁACZĄCYCH POLSKICH ŻOŁNIERZY obserwujących spośród tłumów tą paradę...

I JEST JESZCZE ,,COŚ" O CZYM HISTORIA CELOWO MILCZY ....

Atak aliantów rozpoczął się BARDZO SILNYM OSTRZAŁEM LOTNICZYM I ARTYLERYJSKIM  w dniu 09 kwietnia 1945 roku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ARMIA STANÓW ZJEDNOCZONYCH JAK NALEŻY LOGICZNIE ROZUMIEĆ OMYŁKOWO ....ZBOMBARDOWAŁA POZYCJE WYJŚCIOWE DO ATAKU  2 KORPUSU POLSKIEGO  3 DYWIZJĘ ,,KARPACKĄ" !!!!!

DLA POLAKÓW...DLA NASZYCH RODAKÓW ...BYŁ TO 70 LAT TEMU TOTALNY SZOK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

EFEKT TEGO AMERYKAŃSKIEGO BOMBARDOWANIA POLSKIEJ ARMII POD BOLONIĄ W 1945 ROKU TO ....STO KILKADZIESIĄT ZABITYCH I RANNYCH NASZYCH BOHATERSKICH ŻOŁNIERZY  MARZĄCYCH O POWROCIE DO RODZINNYCH DOMÓW NA KRESACH RZECZPOSPOLITEJ , A DZIŚ NADAL OKUPOWANYCH PRZEZ UKRAINĘ!!!

WIEDZIELIŚCIE O TYM??????????! ....TO JUŻ WIECIE !!!!!

Przypomnę czytelnikom mego bloga,że w skład 2 Korpusu Polskiego wchodziły wtedy HISTORYCZNE DYWIZJE , O KTÓRYCH NIGDY NIE POWINNIŚMY ZAPOMINAĆ   ;

3 DYWIZJA ,,KARPACKA"

5 DYWIZJA ,,KRESOWA"

2 BRYGADA PANCERNA 

SAMODZIELNE GRUPY ,,RAK" ( generał Rakowski)  i ,,RUD" (generał Rudnicki)

2 KORPUS POLSKI TO ( generał Anders - a potem generał Bohusz-Szyszko)  ...56 TYSIĘCY ŻOŁNIERZY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Mam bardzo wielu czytelników z Włoch !!!!!
JEŚLI JESTEŚCIE Z OKOLIC BOLONII ....ODSZUKAJCIE NASZYCH BOHATERÓW NA TAMTEJSZYM CMENTARZU LUB MONTE CASSINO I POKŁOŃCIE SIĘ IM Z SZACUNKIEM ....BO TRAGICZNY LOS SPRAWIŁ,ŻE NIE WRÓCILI DO DOMU Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Piszę jak jest ...JAK BYŁO !!!!


Krzysztof  Kowalczyk 


PS. 

A oto FANTASTYCZNA HISTORIA PEWNEGO   POLSKIEGO MISIA , KTÓREMU NADANO IMIĘ  ,,WOJTEK" !

Od tamtej pory ; KAPRAL WOJTEK !!!Przeżył ADOPTOWANY przez Polaków II wojnę światową ...NOSIŁ NASZYM  ŻOŁNIERZOM W CZASIE OSTRZAŁU SKRZYNKI Z AMUNICJĄ ...TULIŁ SIĘ DO NASZYCH BOHATERÓW...ROZMAWIAŁ Z NIMI ...A NAWET POLUBIŁ PIĆ PIWO !!!

....22 kompania zaopatrzenia artyleryjskiego!
....BYŁ Z WOJSKIEM POLSKIM WSZĘDZIE!


CZY WIECIE,ŻE NASZ BOHATERSKI MISIO KAPRAL ,,WOJTEK" MA SWOJE POMNIKI NA ŚWIECIE ....POSTAWIONY POZA GRANICAMI RZECZPOSPOLITEJ Z INICJATYWY BOHATERSKICH ŻOŁNIERZY POLSKICH , KTÓRZY GO BARDZO KOCHALI ??!!!!!
            Poniżej  ...pomnik KAPRALA WOJTKA między innymi w parku Jordana w Krakowie ....POSTAWIONY KU PAMIĘCI POLAKÓW KTÓRZY 70 LAT TEMU ZDOBYLI KLASZTOR NA MONTE CASSINO !