poniedziałek, 10 sierpnia 2015

ZOBACZCIE JAK TRAGICZNĄ MAMY SYTUACJĘ Z WODĄ W POLSCE....W TE UPAŁY WIDAĆ TO JAK NA DŁONI !

Aktualna sytuacja hydrologiczna w kraju /IMGW /
 Poniżej obraz ,,poziomu wody" w Wiśle koło miejscowości Gusin....
 

Dziś Wisłę możemy przejść w wielu miejscach na drugi jej brzeg ...zaledwie brodząc w wodzie:
Poniżej dowód na to...NIE MA W NIEJ WODY!!!!


W Polsce mamy zbyt mało zbiorników retencyjnych, które magazynowałyby wodę przed jej nadmiernym odpływem!
Poniżej ...aż trudno uwierzyć: OTO NASZA POLSKA RZEKA ...WISŁA , gdzie poziom wody jest miejscami mniejszy niż 20 cm z miejscami go w ogóle nie ma!!!!!Mało kto z Polaków wie,jak wiele małych retencji odtwarzają na swoim terenie LEŚNICY Lasów Państwowych, gdzie po zmagazynowaniu wody świat roślin i zwierząt jakby odżywa na nowo.

 Zrewitalizowane stawy przedwojenne jako obiekt owej małej retencji wodnej na terenie Nadleśnictwa Tychowo (RDLP Szczecinek). Tutaj leśnicy zadbali o wodę aby nie odpływała...w nadmiarze.
 
A gdy leśnicy LP w sposób racjonalny i profesjonalny na swoim terenie zmagazynują odpowiednią ilość wody - wszystko wokół staje się bardziej harmonijne z czego od razu korzysta natura! 

Praktycznie wszystkie nadleśnictwa w Polsce od lat prowadzą te działania chroniące wodę i zbiorniki retencyjne - a ja nie zapomnę  widoku ogromu pracy w tej właśnie kwestii gdy mało kto jeszcze w LP myślał o tym  i rekultywacji takich zbiorników wodnych na terenie Nadleśnictwa Trzebielino gdy nadleśniczym był tam Pan Kazimierz Kądziela, pasjonat tych działań!

Piszę jak jest....

Krzysztof  Kowalczyk

PS.

NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ pod kątem zabezpieczenia stosownej ilości wody w Polsce są takie jak ten poniżej nowoczesny zbiornik wodny RADZYNA:
  
Daleko nam w Polsce do HYDROLOGICZNEJ perfekcji i doskonałości , ale ...dzięki wykorzystaniu funduszy UE są miejsca z których możemy być dumni w sprawach ochrony wody i jej poszanowania!

NIESTETY TO TEMAT DLA KOLEJNEGO RZĄDU W POLSCE, GDYŻ OSTATNIMI LATY ZROBIONO NIEZBYT WIELE...

Celem poprawy zasobów zbiorników wodnych jako źródła wody pitnej dla Polaków - oraz przy okazji doskonalenia ochrony przed skutkami powodzi i suszy oraz ZACHOWANIA STAŁEGO MINIMUM ODPŁYWU WÓD ZE ZBIORNIKÓW RETENCYJNYCH W WARUNKACH SUSZY a w tym także ochronę wartości przyrodniczych i gospodarki rybackiej ...coraz częściej modernizujemy w kraju i budujemy takie oto obiekty,w tak malowniczych okolicach naszej PIĘKNEJ I ZIELONEJ POLSKI jak ten poniżej na Śląsku :
    
DEKADY KOMUNISTYCZNYCH ZANIEDBAŃ W POLSCE ...SĄ NA PEWNO DO NADROBIENIA W SPRAWACH OCHRONY WÓD,ALE JAKOŚ NASZYM RZĄDZĄCYM BRAKUJE NIE TYLKO PRZYSŁOWIOWYCH JAJ  BY OWOCE TEJ POPRAWY ZŁEGO STANU RZECZY BYŁY BARDZIEJ WIDOCZNE W NASZEJ OJCZYŹNIE!