środa, 12 sierpnia 2015

SZACOWANIE I WYCENA SZKÓD ŁOWIECKICH NA DUŻYCH AREAŁACH PÓL UPRAWNYCH...Z WYKORZYSTANIEM DRONA. POLECAM W PRAKTYCE !!!

12 sierpnia 2015 roku

Mało kto w Polsce zdaje sobie sprawę jak wiele problemów tuż przed żniwami mają corocznie  rolnicy a także dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich ...czyli krótko mówiąc myśliwi,którzy zgodnie z prawem i swoimi obowiązkami muszą bezwzględnie wypłacać poszkodowanym rolnikom tak zwane szkody łowieckie wyrządzane przez zwierzynę łowną!

TEGO TYPU SYTUACJE SĄ CYKLICZNE, POWTARZAJĄ SIĘ CO ROKU O TEJ SAMEJ PORZE i jak zauważyłem na podstawie własnych,wieloletnich  obserwacji i doświadczenia...jedna ze stron niejednokrotnie zakłada sobie za cel ,,orżnąć" - czyli dosadniej to ujmując oszukać drugą stronę!

Metod ku temu jest wiele:
znam osobiście ,,speców" dowodzących, iż szkodę wyrządziły ...ŻURAWIE, ŻUBRY,BOBRY itp byleby tylko zarządca obwodu łowieckiego nie płacił ze swojej kasy odszkodowania rolnikowi!
Wystarczy,że rolnik podpisze protokół z tego typu jak wyżej uwagami i...o odszkodowaniu może zapomnieć!!!!

Oczywiście do tego dochodzą kolejne metody ,,sztuczki" oszukiwania rolników np; poprzez wmawianie im,że dana uprawa jest założona z naruszeniem zasad agrotechnicznych (sic!!!), lub też tak podstępne wyliczanie wartości odszkodowania łowieckiego w wypadku upraw wielkopowierzchniowych np; 80, 120 hektarów  , aby jego łączna wartość w przeliczeniu na 1 ha...NIE PRZEKRACZAŁA WARTOŚCI FINANSOWEJ JEDNEGO KWINTALA ŻYTA, gdyż zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem odszkodowanie takie nie przysługuje !!!! (sic!!!!!)

Tematyce dotyczącej szacowania i wyceny szkód łowieckich nie tylko jako myśliwy ale i pracownik Lasów Państwowych poświęciłem w swoim życiu....już wiele lat!

Wiem jak było kiedyś, wiem jak jest teraz - a z perspektywy czasu uważam,że jest ...BARDZO DALEKO OD DOSKONAŁOŚCI !!!
 To widać w praktyce...np; pozostawiając myśliwym wyliczanie % nie ponoszonych kosztów zbioru...co od razu budzi nikomu nie potrzebny konflikt miedzy nimi a rolnikiem!

Człowiek uczy się co dziennie, a najlepiej na własnych błędach a w kwestii szacowania szkód łowieckich czasami tragedią jest spotkanie FILOZOFA , który jakoby wie wszystko ...wręcz sam sobie stanowi prawo na polach prywatnych rolnika, nie zważając uwagi na oburzenie ze strony rolnika! Znam takiego ,,speca"...

NA  ,,DOKŁADKĘ" COŚ DODAM :
Nigdy w życiu nie zdawałem sobie sprawy z tego,że przyjdzie mi na własne oczy zobaczyć i usłyszeć w czasie szacowania szkód łowieckich to co miało miejsce zaledwie parę dni temu...

W MOJEJ OBECNOŚCI - człowiek którego nigdy wcześniej nie spotkałem, nie znałem ...szacując szkody łowieckie u poszkodowanego rolnika w imieniu koła łowieckiego PZŁ  oświadczył przy wielu osobach temu POSZKODOWANEMU rolnikowi U KTÓREGO SĄ OGROMNE SZKODY ŁOWIECKIE  nie godzącemu się na zaniżane szkody łowieckie dosłownie tak :

UWAGA!  UWAGA! ...to jest cytat !!!!!
,, Ty masz tu tyle do gadania co ....ŻYD W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ !!!!"

I co Wy na to ??!

TO JEST DOWÓD NA BEZKARNOŚĆ KÓŁ ŁOWIECKICH - JAKĄ DAJE IM PRAWNA MOŻLIWOŚĆ DOKONYWANIA W IMIENIU WŁASNYM SZACUNKU I WYLICZANIA WARTOŚCI ODSZKODOWANIA ŁOWIECKIEGO DLA POSZKODOWANEGO ROLNIKA, KTÓREGO JAK WIDAĆ NA TYM PRZYKŁADZIE TRAKTUJE SIĘ ...KATASTROFALNIE!!!!
 Dyskryminacja i nierówne traktowanie ,,kwitnie" na polach pełnych szkód łowieckich...

Oczywiście inną drogą jest postępowanie sądowe ale to w Polsce bezprawia ...trwa latami!!!
     
Poniżej przedstawiam czytelnikom mego bloga zdjęcia jakie wykonałem w ostatnim okresie (sierpień 2015), obrazujące rozmiar strat ( szkód Łowieckich) na polach pewnych rolników.

Są to zgryzione kłosy dorodnych zbóż przez dziki i jelenie, zdeptania, legowiska i buchtowiska...

Poniżej szkody łowieckie na granicy z rzepakiem, w którym spokojnie bytują dziki i jelenie...

Powyżej szkody w pszenicy za sprawą dzików i jeleni...

A poniżej pewna ciekawostka zapewne dla wielu polskich myśliwych i rolników ...powietrzny DRON którego wykorzystujemy do oszacowania z góry miejsc najbardziej zniszczonych upraw rolnych!
FANTASTYCZNA SPRAWA!!! POLECAM ICH ZASTOSOWANIE SZCZEGÓLNIE ROLNIKOM MAJĄCYM OGROMNE AREAŁY UPRAW np; rzepaku do którego jest bardzo trudno wejść by znaleźć przed koszeniem szkody łowieckie!
W obecności Panów Tadeusza z Izby Rolniczej, Stanisława - poszkodowanego rolnika i sympatycznego Pana Bogdana ze związku Rolników Indywidualnych ,,Solidarność" ...dyskutuję nad zaletami tego oto drona trzymając go w ręku!
Wartym dodania jest fakt,że na powyższym zdjęciu...aż trzech z nas jest myśliwymi PZŁ!!! 
Pani Agnieszka i jej mąż Sten wykorzystują również drona do ustalania miejsc uszkodzeń upraw rolnych w ich gospodarstwie czynionych za sprawą zwierzyny łownej - a tu muszę dodać,że te szkody ...co rocznie wynoszą minimum 100 tysięcy złotych!!!!
TA SYTUACJA POWODUJE MNÓSTWO NIE ZDROWYCH EMOCJI I STRESU...

A TAK NA MARGINESIE ...CI BARDZO MŁODZI LUDZIE TO SKROMNI PROFESJONALIŚCI W KAŻDYM CALU!!! 
WYOBRAŹCIE SOBIE,ŻE PROWADZĄC SWOJE GOSPODARSTWO ROLNE PRODUKUJĄ I SPRZEDAJĄ NA NASZ POLSKI RYNEK ...SETKI TON (!!!!) ZBÓŻ  PSZENICY, RZEPAKU,PSZENŻYTA,ŻYTA !!!!!! A DO TEGO MNÓSTWO WIEPRZOWINY...

ŻYCZĘ IM ABY ICH PRACĘ SZANOWAŁO PAŃSTWO POLSKIE ...NO A SZCZEGÓLNIE MYŚLIWI POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO , GDYŻ JAK DOTĄD JEST Z TYM BARDZO, BARDZO KIEPSKO NA NIEKORZYŚĆ TYCH MŁODYCH ROLNIKÓW !!! 

Widzę to na własne oczy ... 
Obsługa drona jest dość prosta...oto jak rusza ,,na łowy" w poszukiwaniu miejsc uszkodzonych !
POD SPODEM MA URUCHOMIONA KAMERĘ I NAGRYWA W LOCIE MIEJSCA USZKODZONE PRZEZ ZWIERZYNĘ, KTÓRE BARDZO ŁATWO JEST POTEM ZMIERZYĆ...

A oto i te szkody...
A tak oto wraca do ,,bazy" po locie  nasz dron - na ręce Stena, by za chwilę obejrzeć wspólnie na laptopie film z ..łowów" drona - PRZED KTÓRYM ZA SPRAWĄ PROFESJONALNEGO KIEROWANIA NIM Z ZIEMI ...NIC SIE NIE UKRYJE !!!
Dron potrafi się wznieść bardzo wysoko, ale i jednocześnie lecieć tuż nad kłosami zbóż...zatrzymać się nad miejscami wyrządzonych szkód łowieckich, krążyć nad nimi a nawet wypłoszyć z rzepaku jelenie czy dziki !!!!! OCZYWIŚCIE NON STOP TO FILMUJĄC...

A oto miejsca jakie znalazł...stratowane przez zwierzynę zboże!!!!

KAPITALNA SPRAWA  szacowanie szkód łowieckich z użyciem drona ma mnóstwo zalet:

1/ precyzyjnie ustala miejsca zniszczenia upraw rolnych
2/oszczędza czas szacującej komisji
3/ dokumentuje (film) rozmiar szkód przed ewentualną sprawą sądową w wypadku konfliktu między stronami
4/przy zastosowaniu odpowiedniego programu można z łatwością wyliczyć...powierzchnię uszkodzoną przez zwierzynę np; w areale 60 ha rzepaku!!!
5/nie zanieczyszcza naturalnego środowiska w czasie swej pracy ( lotu)
6/ jest bardzo prosty w obsłudze


Piszę jak jest ...doradzając znajomym w kwestiach szacunku szkód łowieckich i wyliczania odszkodowań! 

Metodę z dronem bardzo polecam ...Ośrodkom Hodowli Zwierzyny (OHZ) Lasów Państwowych.
JEST BARDZO UCZCIWA I RZETELNIEJSZA W USTALENIACH NIŻ NIE JEDEN TAK ZWANY ,,BIEGŁY RZECZOZNAWCA" KASUJĄCY LASY PAŃSTWOWE ZA SWĄ USŁUGĘ...o czym za sprawą mojej determinacji przekonał się OHZ LP Nadleśnictwa Trzebielino (RDLP Szczecinek) zatrudniający takowego ,,speca"po czynnościach którego na mój wniosek Minister Środowiska POLECIŁ RDLP SZCZECINEK ...PODJĘCIE  ,,DZIAŁAŃ NAPRAWCZYCH" I DODATKOWE SZKOLENIE LEŚNIKÓW, ABY PODOBNE ,,NUMERY"NIGDY NIE MIAŁY JUŻ MIEJSCA!!!!

Owym ,,specem" był ...Pan Ireneusz Krupka ( tak zwany ,,rzeczoznawca"!!!)...a tak to wówczas na zakończenie  ,,szacowania" wyglądało!
Pan Krupka uciekł z pola ...bezprawnie nie pozostawiając poszkodowanemu rolnikowi żadnego protokołu,do którego każdy rolnik w Polsce MA PRAWO się ustosunkować , nawet nie akceptując ustaleń tego typu ,,biegłych" !!!

Ministerstwo Środowiska pismem do POSZKODOWANEGO ROLNIKA z Gumieńca (...którego byłem pełnomocnikiem!)z dnia 22 marca 2012 roku ( Dlgł-052-21/11878/12/jł) w sprawie ,,manewrów" Pana Krupki w OHZ LP Nadleśnictwa Trzebielino (RDLP Szczecinek) napisało min:
(Cytat): ,, Ustalono,że faktycznie miało miejsce niezastosowanie się do przepisów rozporządzenia przez przedstawiciela nadleśnictwa szacującego szkody łowieckie.
 Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przedłożyła powyższą informację do Departamentu Leśnictwa przy piśmie z dnia 1 marca równocześnie informując,że podjęte zostały przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku działania w celu DODATKOWEGO PRZESZKOLENIA PRACOWNIKÓW NADLEŚNICTWA SZACUJACEGO SZKODY ŁOWIECKIE ORAZ PONOSZENIA KONSEKWENCJI SŁUŻBOWYCH ZA NIESTOSOWANIE SIĘ DO PRZEPISÓW PRAWA"   
 
Krzysztof  Kowalczyk 

PS.

CZYNNOŚCI TE SĄ BARDZO, BARDZO PROSTE ....ALE RZECZ NAJWAŻNIEJSZA = TRZEBA BYĆ UCZCIWYM CZŁOWIEKIEM I PATRZEĆ NA PROBLEM SZKÓD OBIEKTYWNIE NO I PERSPEKTYWICZNIE, MYŚLĄC GŁÓWNIE O TYM  JAK WZAJEMNIE WSPÓŁDZIAŁAĆ, BY JE ZMINIMALIZOWAĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

I TU ZNOWU POJAWIA SIĘ KWESTIA ...UCZCIWOŚCI I WZAJEMNEGO POSZANOWANIA MIĘDZY MYŚLIWYM A ROLNIKIEM! 

A TAK W FORMIE CIEKAWOSTKI ...oto pierwsza 11 - tka serwerów państw , które w ciągu ostatnich 48 godzin najczęściej czytały moje teksty:
Zaczynam od Nr 1: Polska...Irlandia...Turcja...Niemcy...USA...Wielka Brytania...Węgry...Chorwacja...Holandia... Rosja...i mnóstwo innych , w tym ciekawe wyspy nieopodal Kuby! POZDRAWIAM !!!!! No i ZAPRASZAM codziennie na info nie tylko o lasach Platfusów Obywatelskich w Polsce!!!