sobota, 15 sierpnia 2015

Warszawa, dnia 15 sierpnia 2015 roku


Dziś w Polsce bardzo ważne HISTORYCZNE ŚWIĘTA !

Obchodzimy dzisiaj jedno z najstarszych ŚWIĄT MARYJNYCH w historii kościoła katolickiego  naszej Ojczyzny ...aż od V wieku :
ŚWIĘTO WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY  - które w naszej narodowej tradycji zwane jest również jako święto MATKI BOŻEJ ZIELNEJ .

    Dziś obchodzimy jedno z najstarszych świąt maryjnych /PAP/ Waldemar Deska  /PAP Jest to w Polsce TRADYCYJNY OD SETEK LAT OKRES PIELGRZYMEK DO WIELU SANKTUARIÓW MARYJNYCH , które spotykają się w Częstochowie na Jasnej Górze... a u unitów i prawosławnych ŚWIĘTO ZAŚNIĘCIA MARYI poprzedza 14 dniowy post!

Dziś na Jasnej Górze w Częstochowie...

I choć w Polsce dziś 15 sierpnia żniwa są w pełni  - ten właśnie dzień 15 sierpnia jest tradycyjnym dniem DZIĘKCZYNIENIA BOGU ZA ZEBRANE PLONY!
 
Tego właśnie dnia do kościołów w całej Polsce przynoszone są do poświęcenia zebrane zboża,kwiaty,owoce i zioła.
W naszej narodowej kulturze jest mnóstwo zwyczajów właśnie związanych z tym obrzędem...  Kolejnym świętem 15 sierpnia jest : ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO ...a poniżej dzięki Polskiej Agencji Prasowej macie okazję zobaczyć co się dziś działo w Warszawie, stolicy Polski!


                                       Oto dzisiejsze słowa NASZEGO PREZYDENTA RP skierowane do żołnierzy Wojska Polskiego:
,, POKAZUJECIE WIELKOŚĆ POLSKI ! WSZYSCY JESTEŚMY Z WAS OGROMNIE DUMNI!"
 

                                                                                                                                                                        NASZ PREZYDENT R.P.  Pan Duda - przyjmuje raport dowódcy wojsk!
Dzisiejszy dzień w Warszawie to ...KAPITALNY DZIEŃ EDUKACJI PATRIOTYZMU WSZYSTKICH POLAKÓW!!!


Gdy patrzę na to zdjęcie powyżej - pozwolę sobie zacytować Wam słowa naszego prymasa tysiąclecia śp. Stefana Wyszyńskiego :

(cytat) ,, Chodząc dziś po ulicach stolicy, PAMIĘTAJCIE ŻE JEST TO MIASTO, W KTÓRYM ZGINĘŁO PONAD 300 TYSIĘCY WARSZAWIAN!
Najlepsza młodzież omywała swą krwią bruki tego miasta! TAK SIĘ MIŁUJE !
NIE MA MIŁOŚCI BEZ OFIARY! PRZEZ TAKĄ MIŁOŚĆ ZYSKUJE SIĘ PRAWO DO OJCZYZNY! "

BARDZO POLECAM WAM KSIĄŻKĘ : ,, Sługa Boży kard.Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia PRZESTROGI DLA POLAKÓW ...myśli na każdy dzień ,, 
                                               
 
 Zamówić możecie sobie tą BARDZO PATRIOTYCZNĄ KSIĄŻKĘ pod nr telefonu : 695 994 193 (Księgarnia Katolicka). Zamówcie też bezpłatny katalog ofert...WARTO JĄ MIEĆ W SWOJEJ PRYWATNEJ BIBLIOTECE DLA SIEBIE I BLISKICH!!!
Jest w niej mnóstwo wskazówek ...NA KAŻDY DZIEŃ W ROKU!!!!!!!! 
                   

                Pan Prezydent RP pozdrawia Rodaków w Warszawie ...
W ten radosny czas - SPECJALNIE DLA CZYTELNIKÓW MOJEGO BLOGA przedstawiam prawie nikomu nie znane wspomnienia Pana Wojciecha Malec jakie udało mi się za sprawą mojej ,,kreciej robótki" zdobyć!

Opisywałem już na blogu kilka opowieści Pana Malec ( urodzony 16 kwietnia 1922 roku ...w Wielkanoc 93 lata temu!!!)  - a dziś oto jak on wspomina to dzisiejsze święto MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ :

PRZECZYTAJCIE TO PONIŻEJ Z UWAGĄ A POTEM ...ZAMKNIJCIE OCZY I PRZEZ CHWILĘ POMYŚLCIE JAKI TO BYŁ CZAS NASZYCH PRA...PRA..DZIADKÓW I BABCI.
(cytat):

,,  Powrócę jeszcze do zwyczajów panujących na Matkę Boską Zielną zawsze 15.08 które również obchodzono uroczyście.
Otóż kobiety robiły w tym czasie duży bukiet , czy wiązankę ze wszystkich kwiatów jakie rosły na ogródkach i na polach włączając w to kłosy wszystkich zbóż, oraz warzyw jak marchew,buraki i małe główki kapusty.
Obowiązkowo musiały być  w zielu ( tak to  nazywano) dwa piękne, najdorodniejsze jabłka jakie były na drzewach w dawnym gospodarstwie.
Tak przygotowaną wiązankę kwiatów obwiązywano ładną tasiemką lub najczęściej wstążką i niesiono do kościoła na poświęcenie.
Po poświęceniu idąc do domu przez miasto musieli pilnować ziela.
Kobiety, które wracały z poświęconym zielem skarżyły się, że młode Żydy wyciągały im jabłka z ziela. Jakiś trwał zabobon wśród Żydów by koniecznie ukraść jabłko ze święconego ziela i bardzo często im się udawało!
Święcone ziele było jakby podzięką Bogu za zebrane plony i oznaczało,że już plony zbóż zostały zakończone.
Wiele dobrych rzeczy przypisywano ŚWIĘCONEMU ZIELU, np; zdarzały się wypadki że jakaś niedobra osoba coś tam zrobiła, że było mleko niedobre gorzkie lub mleko nie chciało się zakwasić, albo nie można było masła zrobić, a jak się już zrobiło to było tak zwane zarobione ( bardzo rzadkie), przypisywano to wszystko wiedźmom, które dokonywały takich krzywdzących rzeczy.
Wówczas brano trochę tego ziela  zapalano i okurzano nim wymię krowskie, aby odeszły wszystkie dolegliwości i żeby mleko powróciło do dawnych smaków.
Twierdzono,że to pomagało.
Zwyczaj ten przetrwał do dzisiejszych czasów z tym,że obecnie wiązanki te są bardzo małe i wiele płodów rolnych nie wkłada się do ziela.
Było bardzo pieknie i uroczyście, gdyż każda kobieta miała ziele.

Kościół przepełniony był zapachem kwiatów i zbóż, a kiedy do święcenia podnieśli kwiaty w górę - widok był nie do opisania!

Powoli te tradycje zanikają, a szkoda  - POWINNY BYĆ KULTYWOWANE I PRZEKAZYWANE DALSZYM POKOLENIOM ABY OBRONIĆ PRZED ZAPOMNIENIEM!

W tym czasie wierzono w różne zabobony i wierzono,że ktoś ma niedobre oczy i może rzucić urok na krowę.konia czy inną trzodę chlewną. (...) "

Tyle z cytatów wspomnień Pana Wojciecha Malec ze wsi Bukowa, w województwie lubelskim - około 20 km od Biłgoraja ...człowieka urodzonego prawie 100 lat temu, dokładnie w Święta Wielkiej Nocy 16 kwietnia 1922 roku!     
 
TAJEMNICZY ŚWIAT DNIA CODZIENNEGO NASZYCH PRZODKÓW - W CZASIE ŚWIĄT MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ 15 SIERPNIA KAŻDEGO ROKU....
 

Zobaczcie ile serca, pomysłu dziś w 2015 roku wkładają w kultywowanie tych tradycji Świąt Matki Boskiej Zielnej - by podziękować Bogu za plony dzisiejsze Polki. Piękne prawda???!

A poniżej zobaczcie jak wyglądało to święcenie dawno,dawno temu w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego...
         http://pajpress.com.pl/top/artykuly/2009/32/f32ciekawostki01.jpg
                    

                      
 A powyżej ... i poniżej = RADOSNA ZMIANA POKOLEŃ dziś w sierpniu 2015 roku = ku chwale naszym tradycjom i Ojczyzny w dniu Matki Boskiej Zielnej - czczonej w Polsce aż od V wieku!

Piszę jak jest...


Krzysztof  Kowalczyk 

PS.

PRZEPRASZAM,ŻE PYTAM ...ale JAK TAM MOI DRODZY TE PIĘKNE TRADYCJE W WASZYCH RODZINACH DNIA DZISIEJSZEGO??!

Zawsze warto pamiętać o tradycjach naszych pra przodków ...a wierzcie mi, będą z Was dumni patrząc z Nieba!!! 
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli jesteście poza granicami naszej kochanej Polski ...tam też są kwiaty, zioła, zboża!