piątek, 21 sierpnia 2015

DELFINY W BAŁTYKU...bardzo proszę!!! Oto i one...A NAWET WIELORYB!!!

21 sierpnia 2015 roku

To kapitalna wiadomość no i atrakcja dla osób wypoczywających nad Bałtykiem...z której powinni się cieszyć nie tylko osoby związane ze znakiem zodiaku Wodnik ,którym osobiście  jestem - czy też prawdziwy Rak którego spotkać w dzisiejszych czasach  i poznać to wielka duma i szczęście!!!

Jako mieszkaniec Pomorza, spod brzegów  Bałtyku...wiem co mówię!!!

A poniżej na foto MEGA ATRAKCJA OSTATNICH DNI nad morzem Bałtyckim ...PIERWSZY RAZ OD PONAD 100 LAT ZAWITAŁY TU PONOWNIE DELFINY !!!!

Są to najprawdopodobniej BUTLONOSY... które ostatnio były widziane na polskim wybrzeżu pod koniec XIX wieku!

Fot. Saulius Karalius z Litewskiego Muzeum Morskiego /hel.univ.gda.pl /

TO JEDEN Z NAJBARDZIEJ INTELIGENTNYCH GATUNKÓW ŻYJĄCYCH NA ZIEMI...A JEŚLI ZNACIE JEGO BIOLOGIĘ, TO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ,IŻ KŁADZIE NAS LUDZI SWĄ INTELIGENCJĄ W WIELU KWESTIACH NA ŁOPATKI !!!

Kilka dni temu info o ,,skaczących morświnach" otrzymała Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, do czego jej pracownicy podeszli z dużym dystansem, gdyż nie było na to dowodów..

Ale za chwilę delfiny zauważyli wędkarze  na wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej w okolicach Kaliningradu, którzy nagrali filmy i zrobili wiele zdjęć delfinów.

Ciekawostka niech będzie również fakt, iż na przełomie lipca/sierpnia 2015 roku parę delfinów zaobserwowano na wschodnim wybrzeżu ...Danii, które jest szczególnie miłe mej pamięci za sprawą moich pobytów tam u fantastycznych  ludzi morza w Kerteminde!

Nie tylko delfiny są atrakcją naszego polskiego morza...Wiecie co to jest i jak działa na plaży w Polsce BŁĘKITNY PATROL...??!


...oto jakie śliczne maleństwa POLSKICH FOK rodzą się w Bałtyku!!!! SPOTKAĆ TAKIE CUDA w pasie brzegowym np; od Darłówka w stronę Jarosławca i dalej Łeby (Słowińskiego Parku Narodowego!) nie jest aż wielka trudnością!!!
ALE NAJWAŻNIEJSZE !!!  NIE WOLNO BYĆ INTRUZEM W ICH NATURALNYM ŚWIECIE, ACZKOLWIEK CZĘSTO POTRZEBUJĄ ONE POMOCY CZŁOWIEKA ...no i od tego jest właśnie wolontariat i ,,BŁĘKITNY PATROL"

Zrobić takie zdjęcie FOKI SZAREJ  na plaży np; w Darłówku  - to istny ...SKARB Z WAKACJI!!!


A poniżej macie okazję zobaczyć NAJMNIEJSZĄ fokę jaka już często pojawia się na naszym wybrzeżu : jest to NERPA czyli FOKA OBRĄCZKOWANA ..
     Przypłynęła najmniejsza bałtycka foka

Na zakończenie owych atrakcji : UWAGA i PODPOWIEDŹ !

NIE ZBLIŻAJCIE SIĘ DO FOK JEŚLI LOS POZWOLI WAM JE NAGLE SPOTKAĆ NA PLAŻY MORZA BAŁTYCKIEGO...NIE PŁOSZCIE ICH... NIE RÓBCIE SENSACJI I TAK ZWANEGO ,,SPĘDU" !!!

OBSERWUJCIE Z DALEKA ...POZWALAJĄC IM ŻYĆ U SIEBIE!!!!


Piszę jak jest ....

Znalezione obrazy dla zapytania obrazy wodnik znak zodiaku
Krzysztof  Kowalczyk 

PS.

... CZY PRZEŻYLIŚCIE JUŻ OSOBIŚCIE TAKIE ZACHODY SŁOŃCA NAD MORZEM BAŁTYCKIM???!  TEGO WAM ŻYCZĘ.... ja je mam prawie codziennie!

GDY SŁOŃCE ZNIKA ZA HORYZONTEM MORZA ...NIEBO STAJE SIĘ FANTASTYCZNIE PRZYSTROJONE BARWAMI...A NASZE MYŚLI I MARZENIA ZA CHWILĘ KRYJĄ SIĘ WRAZ ZE SŁOŃCEM W  WODACH BAŁTYKU, BY POWRÓCIĆ NASTĘPNEGO DNIA O PORANKU I ŻYĆ CHOĆ ZNÓW CHWILĘ ......NADZIEJĄ!


A tak wyglądało u mnie wczoraj...tuż po zachodzie słońca!

A tak na marginesie:  ...czy Wasz znak zodiaku tak jak mój (Wodnik)  jest związany z WODĄ  ??!
Jeśli macie wyobraźnię daną od Boga - można dowiedzieć się tu i ówdzie o sobie np takie rzeczy w przypadku RAKA który jak wiemy też związany jest z WODĄ :


A gdy słońce już zajdzie...


Oto DARŁÓWKO nocą... MÓJ POWIAT SŁAWNO i Królewskie Miasto Darłowo ZAPRASZA o każdej porze roku i o każdej porze dnia i nocą!!!!

 


INFORMACJA Z OSTATNIEJ CHWILI:

Na brzeg morski plaży w STEGNIE (woj.pomorskie) morze wyrzuciło dziś 22 czerwca ...WIELORYBA!!!!

           Zdjęcie od słuchacza Pawła /
To około 15 metrowy wieloryb karłowaty lub FINWAL ...niestety jest martwy! Padł prawdopodobnie z głodu, gdyż morze Bałtyckie nie ma planktonu, którym żywią się te gatunki!
Wieloryb prawdopodobnie ...ZABŁĄDZIŁ w swej morskiej wędrówce wpływając do Bałtyku. 

Wieloryb na zdjęciu od słuchacza Pawła /
A to jest foto z dzisiejszych oględzin tego wieloryba przez naszych naukowców ...

foto. Gorąca Linia RMF FM /

A Pawłowi ...dziękuję za zdjęcia!!!!

Zdjęcie pochodzi z profilu Dom Morświna na Facebooku/autor: prof. Krzysztof Skóra /

Oto zdjęcie z akcji wydobycia tego ,,maleństwa" już na Helu i ustalenia przyczyn jego śmierci...

          Zdjęcie pochodzi z profilu Dom Morświna na Facebooku/autor: prof. Krzysztof Skóra /
Zdjęcia Pana profesora Skóry...
         Zdjęcie z profilu Dom Morświna na Facebooku/autor: prof. Krzysztof Skóra /

Dźwig, który miał wyciągnąć kilkunastotonowego martwego walenia, okazał się za słaby, w związku z czym po południu na miejsce przyjechała potężniejsza maszyna /Piotr Wittman /PAP

Już wiemy, że to młody finwal (wieloryb) o wadze 23 ton (...dorosły osobnik ma 100 ton!) o długości 17,20 mb.
Zbadali go nasi naukowcy z Gdańska.
Ten finwala ma 17 metrów i 20 centymetrów /Piotr Wittman /PAP