sobota, 20 grudnia 2014

LEŚNICY NIGDY NIE PRZECHODZĄ KOŁO TAKICH SYTUACJI OBOJĘTNIE...

20 grudnia 2014 roku


Niebawem w Polsce WIGILIA Bożego Narodzenia... to już za kilka dni.

Zgodnie z wielowiekową TRADYCJĄ - o północy tej wyjątkowej chwili w roku, zwierzęta starają się upodobnić do ludzi i ...PRZEMAWIAJĄ LUDZKIM GŁOSEM!

Z ogromnym zainteresowaniem akurat na tą chwilę oczekują również małe dzieci, a te  już wprowadzone przez swoich najbliższych w ową przepiękną historię od wieków i TAJEMNICĘ...z baczną uwagą około północy przyglądają się CO POWIE ICH UKOCHANY PIES LUB KOT !

CO POWIEDZĄ ??!

W naszych przepięknych Lasach Państwowych w Polsce - zdarzają się LEŚNIKOM w ich codziennej pracy zawodowej sytuacje NAGŁE...EKSTREMALNE..TRUDNE DO PRZEWIDZENIA ORAZ TAKIE, KTÓRE I ICH SAMYCH ZASKAKUJĄ, A JEDNOCZEŚNIE STAWIAJĄ ICH W SYTUACJACH  ODPOWIEDZIALNYCH, GDYŻ MUSZĄ W DANEJ CHWILI ZADECYDOWAĆ O ...LOSIE ZWIERZĘCIA ŻYJĄCEGO W LEŚNYCH OSTĘPACH!

Myślę tu o sytuacjach, które ja również mam osobiście już ,,za sobą,, a o których powiem to nieskromnie Z DUMĄ JAKO LEŚNIK WSPOMINAM POMIMO UPŁYWU LAT !

CO POWIEDZĄ W WIGILIĘ ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA...CO CHCIAŁYBY POWIEDZIEĆ AKURAT TE ZWIERZĘTA - KTÓRE ŻYJĄ LUB PRZEŻYŁY DZIĘKI DETERMINACJI I NATYCHMIASTOWEJ REAKCJI LEŚNIKÓW ??! 

A warto jest tu pamiętać, iż sytuacje jakie mają dość często miejsce w lasach różnych regionów NASZEJ POLSKI - są akurat w danym momencie BARDZO, BARDZO NIEBEZPIECZNE, gdyż grożą ŚMIERCIĄ, KALECTWEM LUB BOLESNYM URAZEM ...zarówno dla zwierzęcia jak i leśników!

CZY WIECIE O CZYM MYŚLĘ ??!

CHODZI MI O SYTUACJE ZWIĄZANE Z RATOWANIEM DZIKICH ZWIERZĄT ŻYJĄCYCH W NASZEJ PIĘKNEJ POLSCE - A KTÓRE W DANEJ CHWILI WPADŁY W PUŁAPKĘ :

Warto przy tym pamiętać, że POMOC NIE ZAWSZE PRZYCHODZI NA CZAS ...

Poniżej przedstawiam czytelnikom mojego bloga zaledwie kilka tego typu ekstremalnych sytuacji, związanych z uwolnieniem zwierząt, które NA PEWNO w noc Wigilijną będą gdzieś tam w leśnych ostępach, DZIĘKOWAĆ LUDZKIM GŁOSEM ZA WYBAWIENIE leśnikom Lasów Państwowych...  ...tu w Puszczy Augustowskiej leśnicy uratowali jelenie, które zakleszczyły się porożem podczas walki.
...tu akcja ratownicza leśniczego Grzegorza Piniaha w Nadleśnictwie Giżycko (leśnictwo Jelenia Góra) dzięki której uratowano tego kilkuset kilogramowego łosia zaplatanego w siatkę - a którego znaleźli i zaalarmowali leśnika grzybiarze!
Ten ogromny łoś został uratowany min. dzięki współpracy z lekarzem weterynarii, który MUSIAŁ znieczulić, uśpić na czas tej akcji owe piękne, majestatyczne zwierzę! 
BRAVO kolego Grzesiu!!!


...tu NIESTETY pomoc dla tego dużego dzika w Nadleśnictwie Daleszyce przyszła za późno! 
Dzik skonał na wnyku zastawionym przez kłusowników...  

Łoś uwięziony w paśniku. Zwierzę znalazł grzybiarz...rok temu (2013) w Nadleśnictwie Żednia / RDLP Białystok/ również grzybiarze zaalarmowali leśników o łosiu, który uwięził się w ...PAŚNIKU!
Był bardzo wyczerpany - zaś leśnicy Lasów Państwowych w akcji ratowniczej trwającej około 45 minut zdemontowali elementy tego paśnika i uwolnili tego łosia, który spokojnie wrócił do SWOJEJ KNIEI !
Wilczyca wpadła we wnyki. Uratowali ją leśnicy...a tu uwolniona w 2013 roku przez 4-5 letnia wilczyca dzięki współpracy leśników i lekarza weterynarii, która złapała się we wnyk prawą tylną łapą! Z bólu poogryzała widoczny młodnik...Jest to miejscowość Sajzy w gminie Ełk! Wilka w tym stanie znaleźli geodeci. Teraz jest zdrów i cały dzięki LEŚNIKOM Lasów Państwowych w Polsce!

...w tym przypadku LESNICY MUSIELI KOPAĆ ZIEMIĘ aby na jej łagodny stok mógł wyjść tonący w bagnie torfowym młody łoś, na którego w pobliżu cierpliwie nie obawiając się zbytnio leśników oczekiwała jego matka!
To Nadleśnictwo Knyszyn / RDLP Białystok/ Łoś przeżył i został uwolniony z tej pułapki...
Wilk uratowany przez leśników z Bartoszyc
...tu kolejny wilk uratowany w październiku 2014 roku przez LEŚNIKÓW Lasów Państwowych Nadleśnictwa Bartoszyce...złapał się we wnyk, leżącej nieopodal tuszy jelenia! 

  ...w grudniu 2013 roku leśnicy z Sokółki  przy współpracy z policją i lekarzem weterynarii uwolnili tego oto ogromnego łosia, który kilka dni spędził w pułapce zastawionej przez kłusowników!

...tu pomoc leśników przyszła niestety za późno. Łoś ten nie przeżył na terenie Nadleśnictwa Sarnaki.

...a tu młody jeleń byk uwięziony w siatkę na terenie lasów gdańskich w ubiegłym roku (Leśnictwo Trąbki).. Na zdjęciu widoczny jest strzał oddany ze specjalnej broni z lekiem usypiającym jaki oddał wezwany przez leśników LP lekarz weterynarii.
Dzięki temu znieczuleniu - można było bez problemów uwolnić KRÓLA POLSKICH KNIEI, który niebawem cały i zdrów umknął w gąszcz, gdy narkoza przestała działać!

...pod tymi jeleniami nagle załamał się lód, gdy usiłowały w  przejść zamarzniętą rzekę Parsętę/ Zachodniopomorskie/
W akcji ratowniczej uczestniczyło kilka osób - a jelenie uwolniono wchodząc na ten niebezpieczny lód, obwiązując jelenie i wyciągając je z tej śmiertelnej pułapki! Przeżyły !

Akcja ratunkowa niedźwiedzia trwała... 11 godzin...aż 11 godzin trwała AKCJA RATOWNICZA NIEDŹWIEDZIA jaka zorganizowali polscy leśnicy na Podkarpaciu
/Nadleśnictwo Bircza/
...niebezpiecznego niedźwiedzia 28 marca 2014 roku trzeba było najpierw uśpić aby wydostać go z pułapki zastawionej przez kłusowników. Oto ten moment...
...po kilkunastu godzinach ,,MISIO,, był już uwolniony i bezpiecznie wyniesiony rękoma LEŚNIKÓW z tego niebezpiecznego miejsca!

TEGO TYPU PRZYPADKÓW JEST W LASACH PAŃSTWOWYCH W CIĄGU ROKU WIELE...jak myślicie CO POWIEDZĄ LUDZKIM GŁOSEM w najbliższą Wigilię Bożego Narodzenia tak uwalniane przez odważnych leśników owe zwierzęta ??! 

Wsłuchajmy się tej wyjątkowej nocy jaka nadchodzi...W ODGŁOSY Z POLSKICH KNIEI .


Piszę jak jest...

Krzysztof  Kowalczyk