poniedziałek, 8 grudnia 2014

CZEŚĆ - DZIEŃ DOBRY TURCJO ...Merhaba Turkiye !!!!!

09 grudnia 2014 roku


TO WAŻNY DZIEŃ 08 GRUDNIA 2014 ROKU w stosunkach Turcji z Rzeczpospolitą!

Wczoraj premier Turcji Pan Ahmet Davutoglu poinformował o ZNIESIENIU OBOWIĄZKU WIZOWEGO DLA POLAKÓW CHCĄCYCH ODWIEDZIĆ ZIEMIĘ NASZYCH PRAWDZIWYCH PRZYJACIÓŁ - TURKÓW !

Dlaczego użyłem słów ; PRAWDZIWYCH PRZYJACIÓŁ ??!

Dziś mało kto wie w Polsce,iż TURCJA NIGDY NIE UZNAŁA ŻADNEGO ROZBIORU TERENÓW DAWNEJ RZECZPOSPOLITEJ...a więc dla nich te tysiące osad,wsi,miasteczek i miast Rzeczpospolitej KTÓRE NAM POLAKOM UKRADLI ZABORCY , a które dziś znajdują się na Litwie, Białorusi czy Ukrainie -TO NADAL RZECZPOSPOLITA !!!

Wczorajsza informacja Premiera Turcji jest fantastyczną dla POLSKICH TURYSTÓW, którzy mają tym samym SUPER OKAZJĘ ZDAĆ EGZAMIN Z PATRIOTYZMU WOBEC NASZEJ OJCZYZNY , BY ODWIEDZAJĄC TERAZ TURCJĘ - ZOBACZYĆ NA WŁASNE OCZY  TAM WIELE PRAWDZIWIE POLSKICH I BARDZO PATRIOTYCZNYCH DLA NAS POLAKÓW  MIEJSC !DOKŁADNIE TERAZ MIJA OKRĄGŁA ROCZNICA...600 LAT (słownie; SZEŚĆSET LAT !!!) NAWIĄZANIA STOSUNKÓW DYPLOMATYCZNYCH MIĘDZY RZECZPOSPOLITĄ ZWANĄ PRZEZ TURKÓW LECHISTANEM A TURCJĄ!

TO BARDZO WIELKI, O OGROMNYM ZNACZENIU DZIEŃ DLA NASZYCH OBU NARODÓW – I MY POLACY POWINNIŚMY Z NALEŻNYM SZACUNKIEM PAMIĘTAĆ O ZACHOWANIU SIĘ NARODU TURECKIEGO WOBEC POLAKÓW ZNAJDUJĄCYCH NA ICH ZIEMI ZAWSZE SCHRONIENIE W SYTUACJACH BARDZO TRAGICZNYCH W HISTORII NASZEJ OJCZYZNY RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ!!!!!!

Dziś Turcy wcale nie ukrywają i BARDZO SŁUSZNIE,że liczą na podobny gest z polskiej strony i zniesienie obowiązku wiz Schengen dla obywateli Turcji – zaś Polska nadal jak dotąd A NAWET JESZCZE BARDZIEJ PRO-TURECKO powinna w swej polityce międzynarodowej np.; w Unii Europejskiej WSPIERAĆ I POPIERAĆ DĄŻENIA I INTERESY TURECKIE !

TEGO MY POLACY OCZEKUJEMY OD NASZEGO KAŻDEGO RZĄDU JAKI JEST WYBIERANY !!!!!!!!!!!!!!!!!

Pozwolę sobie dziś na moim www.pigipedia.blogspot.com przypomnieć MOIM RODAKOM NA CAŁYM ŚWIECIE, którzy w tak dużych ilościach czytają mnie CODZIENNIE – za co nie tylko moim skromnym zdaniem JESTEŚMY I POWINNIŚMY  NADAL BYĆ WDZIĘCZNI NARODOWI TURECKIEMU ;

Do XIX wieku obecność Polaków w Turcji była bardzo sporadyczna! Znaleźli się tam jeńcy wzięci przez Turków w jasyr w czasie wojen polsko-tureckich prowadzonych głównie w XVII stuleciu, gdzie znaczną część z nich wykupiono, zaś reszta pozostała.
 Oto mapa NASZEJ OJCZYZNY RZECZPOSPOLITEJ z bardzo starannie i poprawnie naniesionymi GRANICAMI WSCHODNIMI ,,POLONII,, tymi z czasów PRZED ROZBIORAMI !!!

Po powstaniu 1830 roku w Polsce do Turcji, KTÓRA JESZCZE RAZ PODKREŚLĘ NIGDY NIE UZNAŁA ŻADNEGO Z ROZBIORÓW NASZEJ RZECZPOSPOLITEJ – uciekło bardzo wielu Polskich emigrantów,powstańców!

SPOTKALI SIĘ W TURCJI Z BARDZO ŻYCZLIWYM PRZYJĘCIEM- zaś niektórzy z naszych Rodaków przeszli na islam i piastowali bardzo ważne stanowiska w tym państwie.

Warto też dodać,że PO UPADKU ,,WIOSNY LUDÓW,, 1848 roku sporo polskich oficerów przybyło na ziemie tureckie, a wśród nich np.; generał JÓZEF BEM, który ...jako MURAD PASZA służył w sułtańskiej armii !

Jesienią 1855 roku do Konstantynopola przybył nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz -by wesprzeć swym autorytetem AKCJĘ TWORZENIA ODDZIAŁÓW tzw. kozaków ottomańskich, KTÓRZY MIELI WZIĄĆ UDZIAŁ W WALCE Z ...ROSJĄ, ówczesnym zaborcą Rzeczpospolitej!

Mam nadzieję,że pamiętacie z lekcji historii, iż dowódcą tych oddziałów kozackich był romantyczny powieściopisarz MICHAŁ CZAJKOWSKI (...Sadyk Pasza!).

Oczywiście ,,TYPOWO POLSKIE,,w takich sytuacjach jest to,że owe oddziały gdy już powstały – usiłowało sobie od razu podporządkować MONARCHISTYCZNE stronnictwo Czartoryskich ( słynny Hotel Lambert!) , co natychmiast spotkało się ze sprzeciwem Adama Mickiewicza!

GDY POSZUKACIE W POEZJI ADAMA MICKIEWICZA Z TEGO OKRESU DZIEŁ ...jest tam wszystko niczym dosłownie TURECKA KAWA NA ŁAWĘ!

I tak 26 listopada 1855 roku – rozgoryczony polskimi tarciami, sporami, wycieńczony psychicznie W TURCJI ZMARŁ NASZ WIESZCZ ADAM MICKIEWICZ , którego zaatakowała śmiertelna choroba cholera!


A teraz pewna CIEKAWOSTKA, którą sami odwiedzając dziś Turcję PRZYJAZNĄ POLSCE – możecie znaleźć na jej terenach!

Otóż w roku 1841 z inicjatywy księcia Adama Czartoryskiego – w okolicach WÓWCZAS oddalonych około 100 km od Stambułu, Michał Czajkowski kupił ziemię.
Ziemia ta na cześć założyciela została nazwana ADAMPOL, a pierwszą zbudowana na niej chatę poświęcono bardzo uroczyście 19 marca 1842 roku.

I tak w powstałej w ten sposób POLSKIEJ WSI – znajdowali swe schronienie przez kolejne lata TRAGEDII I NIEDOLI RZECZPOSPOLITEJ oprócz powstańców listopadowych, jeńcy polscy wykupowani z niewoli tureckiej i czerkieskiej, KTÓRYCH WCIELONO POD PRZYMUSEM DO ARMII ROSYJSKIEJ AŻ NA KAUKAZIE!

WYOBRAŹCIE TO SOBIE,ŻE PRZEZ PONAD 100 LAT W TEJ POLSKIEJ WSI ADAMPOL – PRZETRWAŁY NA ZIEMI TURECKIEJ POLSKIE TRADYCJE I ZWYCZAJE...W NIGDY NIE ZMIENIONEJ FORMIE!

BYŁA TO ZAWSZE PRAWDZIWA OAZA POLSKOŚCI I STAROPOLSKIEJ TRADYCJI – A CO MUSIMY PAMIĘTAĆ I BYĆ WDZIĘCZNI ZA TO , SPRZYJAŁ TEMU BARDZO ŻYCZLIWY DO TEGO STOSUNEK WŁADZ TURECKICH!

Wysocy dostojnicy tureccy odwiedzając Adampol, wyrażali się z szacunkiem i uznaniem o zaradności i gospodarności Polaków tam zamieszkałych...
Do około roku 1960 Adampol był WZORCOWĄ WSIĄ ROLNICZĄ, a jej mieszkańcy NASI RODACY – posługiwali się piękną, archaiczną polszczyzną, pielęgnowali dawne tradycje i śpiewali dawno zapomniane już w Polsce piosenki...

Dziś jest okazja BEZ WIZ odwiedzić Adampol w Turcji, którego urzędowa nazwa obecnie brzmi Polonezkoy (POLSKA WIEŚ), a znajduje się ona już ...na przedmieściach szybko rozwijającego się Stambułu!

 
               

                
Archiwalne zdjęcia Polaków z Adampola...

NAJSTARSI JEJ MIESZKAŃCY NADAL ZNAJĄ JĘZYK POLSKI a słowo ,,Dzień Dobry,, czy ,,Szczęść Boże,, jest tam tak samo znane i powszechne jak dziś w Zakopanem...Krakowie..Gdańsku!

Na tamtejszym POLSKIM CMENTARZU spoczywa małżonka Michała Czajkowskiego (Sadyka Paszy!) LUDWIKA ŚNIADECKA - a mało kto wie,że była to...WIELKA MIŁOŚĆ JULIUSZA SŁOWACKIEGO !

...oto jej grób w Adampolu.

Muzeum poświęcone dawnym mieszkańcom Adampola – zwane jest ,,DOMEM CIOCI ZOSI,,, a wśród wielu pamiątek ciekawe jest popiersie Adama Mickiewicza wystawione w 1933 roku.

Dziś 2014 roku Polacy w POLONEZKOY są oczywiście mniejszością ale...wójta nadal wybiera się TRADYCYJNIE SPOŚRÓD NICH !!!!

Obecnie są tam hotele,restauracje nastawione na ruch turystyczny i ODWIEDZINY POLAKÓW Z RZECZPOSPOLITEJ – a właścicielami ich są potomkowie tych, dla których Polskę wymazano z map świata a dla nich Turcja stała się drugą OJCZYZNĄ!

Około 2000 roku tureckie media okrzyknęły Adampol ...NAJBARDZIEJ CZYSTYM I ZIELONYM TERENEM WYPOCZYNKOWYM W CAŁEJ TURCJI !!!!!

Do dnia dzisiejszego tamtejsze domy, kościół i cmentarz otacza TAK BARDZO POLSKI WIDOK tj; CZEREŚNIOWE DRZEWKA...wyraz tęsknoty za utraconym domem w Rzeczpospolitej ograbionej przez zaborców!

Pisząc ten tekst mam nadzieję,że czytający mnie min. POLSCY LEŚNICY którzy całymi załogami nadleśnictw w ramach urlopów odwiedzają wakacyjnie na dziś praktycznie każdy kontynent świata podpowiedzą swoim szefom W RAMACH LEKCJI PATRIOTYZMU ; TERAZ KOLEJ NA ODWIEDZINY TURCJI I ...ADAMPOLA !!!!!!!!!!!!!!!

Oczywiście indywidualne, RODZINNE wyjazdy do Turcji są jak najbardziej tam MILE WIDZIANE!

Jak długo trwa podróż (Ne kadar suruyor) ??!

SAMOLOTEM DOSŁOWNIE CHWILECZKĘ!!!


Piszę jak jest...


Krzysztof Kowalczyk

PRZYPOMNĘ WAM MOIM RODAKOM - CHRZEŚCIJANOM COŚ BARDZO,BARDZO WAŻNEGO ;
Otóż według oficjalnych danych 99% Turków to ...MUZUŁMANIE WYZNANIA SUNNICKIEGO. zaś 1% stanowią prawosławni,katolicy,protestanci oraz Żydzi.  

PS.

...a tak wygląda POLSKI CMENTARZ w Adampolu na przyjaznej dla naszych Rodaków, którzy tam zmarli - ziemi Turcji ! 
WYGLĄDA JAK ZWYKŁY CMENTARZ U NAS W POLSCE...