sobota, 9 listopada 2013

CHORE LASY PAŃSTWOWE...A ,,KONKURSOWA,, GÓWNIARZERIA!!!Część XV.CHORE LASY PAŃSTWOWE...A ,,KONKURSOWA,, GÓWNIARZERIA !!!!! Część XV.

09 listopada 2013 roku


To już kolejny post z ,,serii,, o CHORYCH POLSKICH LASACH PAŃSTWOWYCH, gdzie ich notable nawet z samej  Jasnej Góry w Częstochowie mówią pod publiczkę JEDNO a realia i fakty, które chociażby przedstawiam jako leśnik KORZYSTAJĄC RÓWNIEŻ Z CORAZ WIĘKSZEJ LICZBY  INFORMACJI NAPŁYWAJĄCYCH DO MNIE  Z CAŁEJ LEŚNEJ POLSKI...to już zupełnie ,,inna para leśnych kaloszy,, !!!

Podczas ostatniej wrześniowej narady dyrektorów regionalnych Lasów Państwowych omówiono min: GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PRZYSZŁEJ A TAK NA SERIO TO JUŻ REALIZOWANEJ ,,NOWEJ STRATEGII LASÓW PAŃSTWOWYCH,, W POLSCE !
Dokąd zmierzają Lasy Państwowe ??!
Jacy chcemy być jutro i za kilkanaście lat ??!
Jak realizować zamierzone cele ??!

Specjalny 15 osobowy ZESPÓŁ powołany przez dyrektora generalnego LP ...pracował nad ową  ,,STRATEGIĄ,, od maja bieżącego roku ...a jak dotąd odbyło się 5 spotkań roboczych !

PRZEWODNICZĄCYM ZESPOŁU jest obecny dyrektor RDLP w Zielonej Górze Pan Leszek Banach!
Uważam,że warto Wam tu przypomnieć, iż KAŻDA STRATEGIA nie tylko ta w Lasach Państwowych to ....PRZEMYŚLANY PLAN WSZYSTKICH DZIAŁAŃ, w którym określa się perspektywę, obiera się w określone ramy dotychczasowe działania, OKREŚLA SIĘ CEL oraz zasady rozwiązywania problemów występujących W DRODZE DO TEGO CELU !!!

Hasło jakie padło PUBLICZNIE z ust Przewodniczącego Banacha w tej sprawie ,,NOWEJ STRATEGII LASÓW PAŃSTWOWYCH,, tj:
(cyt) ,, USPOKOIĆ OTOCZENIE,,.... jasno dowodzi i jest dla mnie bardzo czytelne,że nie tylko Pan dyr.Banach MA PEŁNĄ ŚWIADOMOŚĆ NIE DOSKONAŁOŚCI SYSTEMU I ZASAD OBOWIĄZUJĄCYCH W PGL LP , które trzeba I TO BARDZO PILNIE ZMIENIĆ !!!

Dlatego też PUBLICZNIE NIE ZGADZAM SIĘ ze słowami jakie padły podczas XVII pielgrzymki leśników RP na Jasną Górę w dniu 21 września 2013 roku z ust obecnego Dyrektora Generalnego LP Pana Adama Wasiak że (cyt) ,, SYSTEM ORGANIZACYJNY LASÓW PAŃSTWOWYCH JEST DOBRY,SPRAWDZONY ! NAM NIE TRZEBA TEGO TŁUMACZYĆ ! ,,

Brzmi to według mej oceny niczym dalsza kontynuacja ,,BETONOWEJ POLITYKI,, w Lasach Państwowych - aczkolwiek po moim osobistym kontakcie i  rozmowie z dyr.Wasiakiem mam nadzieję po swoich spostrzeżeniach,że ...NIE POWINIEN  ON SOBĄ DAWAĆ KIEROWAĆ Z JAKIEGOŚ TYLNEGO FOTELA PRZEZ POLITYCZNYCH KRETYNÓW,CWANIAKÓW  I KOMBINATORÓW !!!

Wystarczy tylko być konsekwentnym W TYM CO SIĘ MÓWI I ROBI ...WYŁĄCZNIE dla dobra Lasów Państwowych A SZCZEGÓLNIE LEŚNIKÓW I ICH RODZIN, którzy przecież TO DOBRO wypracowują swą profesjonalną pracą zawodowa w 17 regionalnych dyrekcjach w Polsce, czasami nawet pełną osobistych wyrzeczeń !!!

Dlatego warto jest aby W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI  DGLP W WARSZAWIE nawet w ramach owej ,,NOWEJ STRATEGII,,  zweryfikowała i to nie ot tak sobie TYLKO NA PAPIERKU ...poczynania wielu, A NIE SĄDZĘ,ŻE W 100% WSZYSTKICH ,,konkursowych,, osób na stanowiskach kierowniczych w LP, którzy po pierwsze PRZYNOSZĄ SWYM PROSTACTWEM I BRAKIEM KOMPETENCJI LOKALNY  WSTYD LASOM PAŃSTWOWYM a po drugie co jest bardzo ważne ICH MIERNOŚĆ I BIERNOŚĆ W SPRAWACH ZAWODOWYCH PRZYNOSI LASOM PAŃSTWOWYM OGROMNE STRATY FINANSOWE, gdyż chociażby to co ostatnio opisuję na pigipedia.blogspot.com   - STANOWI DOWÓD,ŻE SKARB PAŃSTWA LP PŁACI KRĘTACZOM ZA FUSZERKĘ INWESTYCYJNĄ DLA PRZYKŁADU PRZY BUDOWACH DRÓG LEŚNYCH NIE POTRZEBNIE WIELE,WIELE MILIONÓW ZŁOTYCH !!!

Niebawem na podstawie PROFESJONALNIE WYKONANEJ PRZEZ SPECJALISTÓW ANALIZY BADAŃ MATERIAŁÓW  KTÓRĄ UPUBLICZNIĘ NA MOIM BLOGU  a jakie w ramach właśnie owej inwestycji i budowy drogi leśnej w leśnictwie Łętowo (Nadleśnictwo Sławno - RDLP Szczecinek!)dowieziono w las ...UDOWODNIĘ TO O CZYM WSZYSCY MÓWIĄ A JA MAM ODWAGĘ O TYM PUBLICZNIE OZNAJMIĆ,ŻE SKALA BRAKU NADZORU ZE STRONY PARU NADLEŚNICZYCH RDLP SZCZECINEK JEST TAK POWSZECHNA IŻ NIEBAWEM WYSTARCZY PRZYWIEŹĆ ZAWARTOŚĆ KAŻDEGO SZAMBA ZE SZCZECINKA CZY TEZ KOSZALINA A LASY PAŃSTWOWE ZAPŁACĄ ZA TO JAKO ...ŻWIR DO PODSYPKI NA BUDOWY DRÓG LEŚNYCH !!! (sic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Podobnie jest z tzw ,, GRUZO-BETONEM,, po rozbiórkach starych domów i budynków gospodarczych, które ...TAKŻE CHĘTNIE ,,TOPI SIĘ W LEŚNYCH DROGACH,, RDLP Szczecinek nie dostrzegając jakimś DZIWNYM ZBIEGIEM OKOLICZNOŚCI,że to także zwykłe dosłownie  ...gówno !!!!

ZAPRASZAM DO HISTORII bloga i poczytania o detalach tego procederu a dotyczącego poczynań również  .....,,konkursowego,,  nadleśniczego Nadleśnictwa Warcino / oczywiście także RDLP Szczecinek/ i ...3 TYSIĘCY TON GRUZO-BETONU, do którego tematu już za chwilę WRACAMY PONOWNIE ze względu na rozwój bardzo ciekawych wydarzeń !!!  (sic!!!!!!!!!!!!!!!).

Mało z Was kto wie,ale Pan Dyrektor Generalny LP Adam Wasiak, Minister Środowiska, Najwyższa Izba Kontroli, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego itd. itp. jest TYLKO W JEDNYM TYGODNIU zasypywany ...LAWINĄ INFORMACJI O RAŻĄCYCH NADUŻYCIACH, BRAKU KOMPETENCJI ,,GÓWNIARZERII,, W LASACH PAŃSTWOWYCH ,KTÓREJ POZWALA SIĘ PO-LITYCZNIE NA NIEWYOBRAŻALNE EKSPERYMENTY WRĘCZ NAPYCHAJĄCE KASĘ SKARBU PAŃSTWA KILKU  KRĘTACZOM I OSZUSTOM !!!!

NIKT TEGO NIE WIDZI ????!  ,,METODA NA STRUSIA,, i pusty łeb w piasek ????!  :)
NIE TĘDY DROGA w owej ,,NOWEJ STRATEGII LASÓW PAŃSTWOWYCH,, ...bo WYCISZENIE ATMOSFERY i zamykanie ust chociażby takim jak ja NIC NIE DA !!!
LEŚNICY W POLSCE MAJĄ PRAWO WIEDZIEĆ JAK PO-LITYCZNA ,,GÓWNIARZERIA,, ...dosłownie topi miliony złotych Skarbu Państwa LP nie tylko w błotach leśnych dróg na terenie RDLP Szczecinek !!!!!!!!!!!!!!!

Brak profesjonalizmu, łamanie przepisów prawa zamówień publicznych, LENISTWO, BRAK KOMPETENCJI A SZCZEGÓLNIE NADZORU  itd.itd. jest chociażby na przykładzie kilku miejsc w RDLP Szczecinek tak widoczny,że ...ŚMIERDZI TO JUŻ  NA SETKI KILOMETRÓW !!!

A ZACHOWANIA ,,GÓWNIARZERII,, SĄ TAK ŻAŁOSNE,ŻE WYSTARCZY TYLKO UDERZYĆ W STÓŁ A NOŻYCE SAME SIĘ ODEZWĄ jak mówi stare powiedzenie ...i dziś już np; wystarczy napisać o tym na ,,pigipedii,, a ,,GÓWNIARZERIA,, od razu bierze się do ...ZALEGŁEJ ROBOTY I JEJ UZUPEŁNIANIA !!! (sic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Nie wierzycie ????!

OTO KOLEJNY DOWÓD ...jaki możecie sobie zresztą sami zweryfikować PATRZĄC NA DATY ,,UZUPEŁNIEŃ,, NIERÓBSTWA W PGL LP !!!!Kilka dni temu Pan Adam Wasiak Dyrektor Generalny LP otrzymał ....KOLEJNE TEGO TYPU INFORMACJE drogą e-mail o nadużyciach i nie dopełnieniu obowiązków służbowych w Nadleśnictwie Sławno (RDLP Szczecinek... oczywiście!) o czym CELOWO nie informowałem na blogu !!!
EFEKT ???!
NADLEŚNICTWO NATYCHMIAST UZUPEŁNIŁO PEWNE DANE, GDYŻ RAŻĄCO NARUSZYŁO OBOWIĄZUJĄCE PRAWO !!!
O co tym razem chodzi ??!

W Nadleśnictwie Sławno nawet przy realizacji TAK OGROMNIE WAŻNEGO DLA LASÓW PAŃSTWOWYCH - finansowania ze środków EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO ,, ...dosłownie OLEWA SIĘ PRZEPISY USTAWY ,,PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH,, !!!!!!!!!!!!!!!

PODKREŚLAM ....OLEWA SIĘ, a nikt tego ze służb kontrolnych dyrektora RDLP Szczecinek S.Cichonia - NIE RACZY CHOCIAŻBY  WYRYWKOWO SPRAWDZIĆ !!!
Jeśli teraz pojadą TO ZA PÓŹNO...bo ,,pigipedia,, była PIERWSZA !!! (sic!!!!!!!!!!!!!!)

 Dopiero 06 listopada 2013 roku po informacjach na ,,pigipedii,, o ŻENUJĄCYM ,,PRZESTRZEGANIU,, PRAWA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH ...KIEROWNICTWO NADLEŚNICTWO SŁAWNO ,,OBUDZIŁO SIĘ WRESZCIE Z SIELANKOWEGO-LENISTWA,, i zaczęło ,,NIEZWŁOCZNIE,, jak stanowi prawo PO ZAWARCIU UMOWY (...a zadania są już tam W KOŃCOWYM ETAPIE ICH REALIZACJI !!!) ...........UZUPEŁNIAĆ DANE OGŁOSZENIA O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA - URZĘDOWI OFICJALNYCH PUBLIKACJI WSPÓLNOT EUROPEJSKICH !!!!

Oto informacje zawarte w ogłoszeniu :

07/11/2013 (!!!!!!!!!!!!!!!) sic!!!!!!!!!!! S 216 Państwa Członkowskie- roboty budowlane-Udzielenie zamówienia-Procedura otwarta

Polska-Sławno. Budowa obiektów inżynierii wodnej 2013/S216-375158. Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia roboty budowlane.

Postępowanie jest realizowane w ramach projektu ,,Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych,, i WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ UNIE EUROPEJSKĄ ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego ,,Infrastruktura i Środowisko,, .
Nr projektu : POIS .03.01.00-00-003/09

DATA WYSŁANIA NINIEJSZEGO OGŁOSZENIA : ...06.11.2013 roku (sic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Część Nr 1 - Nazwa: Budowa obiektów małej retencji w Nadleśnictwie Sławno

DATA DECYZJI O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA ; 03.10.2013 roku (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Część Nr 2 - Nazwa: Budowa obiektów małej retencji w Nadleśnictwie Sławno.

DATA DECYZJI O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA : 26.09.2013 roku (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Część Nr 3 - Nazwa: Budowa obiektów małej retencji w Nadleśnictwie Sławno.

DATA DECYZJI O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA : 26.09.2013 roku (!!!!!!!!!!!!!)

Część Nr 4 - Nazwa: Budowa obiektów małej retencji w Nadleśnictwie Sławno.

DATA DECYZJI O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA : 26.09.2013 roku (!!!!!!!!!!!!!!!)

Część Nr 5 - Nazwa: Budowa obiektów małej retencji w Nadleśnictwie Sławno.

DATA DECYZJI O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA ; 26.09.2013 roku (!!!!!!!!!!!!!!!!)

Część Nr 6 - Nazwa : Budowa obiektów małej retencji w Nadleśnictwie Sławno.

DATA DECYZJI O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA ; 26.09.2013 roku (!!!!!!!!!!!!!!!!!!)


JAK TO JEST MOŻLIWE,ŻE W TAK OGROMNIE WAŻNYCH DLA LASÓW PAŃSTWOWYCH INWESTYCJACH WSPÓŁFINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ ...,,KONKURSOWY NADLEŚNICZY,, a więc ten jakoby najlepszy z najlepszych MA SWOJE OBOWIĄZKI SŁUŻBOWE WYNIKAJĄCE Z NIEZWŁOCZNEGO (!!!)PUBLIKOWANIA WYMAGANYCH PRAWEM DANYCH - W ,,SWEJ TYLNEJ CZĘŚCI CIAŁA ,, ??????????????????!

Czy Dyrekcja Generalna LP a szczególnie szefowie RDLP Szczecinek zdają sobie TAK NA SERIO  sprawę PRZY TAKIM OLEWANIU SPRAW ,,RETENCJI WODNEJ,, W NADLEŚNICTWIE SŁAWNO ,że może to mieć ...PRZEOGROMNY WPŁYW NA WSPÓŁFINANSOWANIE CAŁEGO ZADANIA ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ - A W TYM ;NAWET COFNIĘCIE WSPÓŁFINANSOWANIA ŚRODKÓW UNIJNYCH, GDYŻ  GDYŻ NIKT NA BIEŻĄCO A OBOWIĄZKOWO ,,NIEZWŁOCZNIE,, A DOPIERO PO DWÓCH MIESIĄCACH RACZY RUSZYĆ DUPĘ I UZUPEŁNIAĆ DANE ...bo Kowalczyk na,,pigipedii,, o tym pisze ?????!  (sic!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

TO JAKIŚ KABARET ...a nie ,,DOBRY I SPRAWDZONY SYSTEM ORGANIZACYJNO-PRAWNY LASÓW PAŃSTWOWYCH,, jako to publicznie oznajmił Pan Adam Wasiak Dyrektor Generalny LP podczas XVII pielgrzymki leśników na Jasną Górę w Częstochowie !!!

CZY TO BYŁY KŁAMSTWA POD PUBLICZKĘ....CZY TEŻ DYREKTOR WASIAK NIE MA TAK NA SERIO ZIELONEGO POJĘCIA ,,JAKIE RODZYNKI,, SKRAJNEGO LENISTWA I BRAKU NADZORU ORAZ KOMPETENCJI MOŻNA Z ŁATWOŚCIĄ ZNALEŹĆ W NASZYCH PAŃSTWOWYCH LASACH ????!

Moim obiektywnym zdaniem ....PRAWDA LEŻY AKURAT TU - GDZIEŚ PO ŚRODKU !!!!


A tak na marginesie...
CZY NIE BYŁOBY LEPIEJ DLA WIZERUNKU LASÓW PAŃSTWOWYCH I EKONOMICZNEGO BILANSU OCZYWIŚCIE ...zastąpić nawet te ,,słodkie kłamstwa,,   i obłudę jaka jest POWSZECHNA w PGL LP np: bardziej uczciwą, wnikliwą,profesjonalną COROCZNĄ PRAKTYCZNĄ OCENĄ DYREKTORÓW REGIONALNYCH DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH I WSZYSTKICH NADLEŚNICZYCH (...z których WIĘKSZOŚĆ JEST TAM USADOWIONA I TAK  ,,BEZ KONKURSÓW,, I BEZ STOSOWNEJ OCENY ICH DZIAŁAŃ ???!

To dopiero wyszłyby ,,RODZYNKI,, ....(sic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

To moje TAKIE TAM SOBIE  pytanie retoryczne ...


KOLEJNYM MOIM DOWODEM NA ,,CHORE LASY PAŃSTWOWE,, w RDLP Szczecinek od 2008 roku SZCZEGÓLNIE niech będzie chociażby następujący fakt, który dosłownie niczym krowę ,,DOI SKARB PAŃSTWA LP,, i to  na żywca ...

Otóż TA SAMA FIRMA , która nawiozła takie g.... na drogi leśne leśnictwa Łętowo (Nadleśnictwa Sławno) jako JAKOBY ŻWIR NA PODSYPKĘ a jest to tak naprawdę  BAGNISTA ZIEMIA Z POGŁĘBIANIA STAWÓW RYBNYCH koło wsi Podgóry (...Nadleśnictwo Warcino!!!) A KTÓREJ EKSPERTYZĘ ZOBACZYCIE NA PIGIPEDII W NASTĘPNYM TYGODNIU (...jest to 100% dowód do prokuratury na min: BRAK NADZORU W NADLEŚNICTWIE SŁAWNO !!!) - ..........WYGRAŁA KILKA DNI TEMU  W NADLEŚNICTWIE TYM RAZEM JAKOŚ ,,PRZYPADKOWO,, WARCINO PRZETARGI NA ,,NAPRAWĘ I KONSERWACJĘ DRÓG POŻAROWYCH,, (sic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

OTO DETALE (...gwarantujące kolejne jak sądzę  BARDZO CIEKAWE posty na ,,pigipedii,, W TRAKCIE REALIZACJI owych inwestycji !!!) :

1/Numer ogłoszenia : 452896 - 2013.
CENA WYBRANEJ przez Nadleśnictwo Warcino oferty : 62.347,54 zł.
Budowa drogi wewnętrznej pożarowej w leśnictwie Ciecholub - etap II.


2/ Numer ogłoszenia :452266 - 2013.
CENA WYBRANEJ OFERTY przez Nadleśnictwo Warcino : 814.999,39 zł
Budowa drogi wewnętrznej pożarowej w leśnictwie Ciecholub.- etap III.


3/ Numer ogłoszenia : 452776 - 2013.
CENA WYBRANEJ OFERTY przez nadleśnictwo Warcino : 50.974,39 zł  (...to odcinek TYLKO 150mb....
....PRZEBUDOWY wewnętrznej drogi leśnej pożarowej nr 10 !!!

4/ Numer ogłoszenia : 424076 - 2013.
CENA WYBRANEJ OFERTY przez nadleśnictwo Warcino : 321.530,49 zł


GDYBYM O SPRAWIE DROGI W NADLEŚNICTWIE SŁAWNO (LEŚNICTWO ŁĘTOWO) NIE WSPOMNIAŁ NA ,,PIGIPEDII,, PRZEZ LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2013 ROKU ...JESTEM W 100% PEWIEN,ŻE KOLEJNE TYSIĄCE TON BŁOTA I ZIEMI Z OWYCH STAWÓW RYBNYCH WYWIEZIONO BY NA TE POWYŻSZE INWESTYCJE, KTÓRE ,,WYGRAŁ,, W PRZETARGACH .....TEN SAM JAKIMŚ  ,,SZCZĘŚLIWYM TRAFEM,, WYKONAWCA !!!

OCZYWIŚCIE NIKT Z ,,KONKURSOWEJ GÓWNIARZERII,, NIE ZAUWAŻYŁBY DOSŁOWNIE GÓWNA JAKIE ...WYWOZI SIĘ DO LASU NA DROGI LEŚNE A NAZYWA ,,ŻWIREM,, NA PODSYPKĘ ....(sic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)


Dla poprawy nastroju nie tylko osób ,,jakoby odpowiedzialnych w PGL LP ZA KONTROLĘ I NADZÓR ,, (sic!!!!!!!!!!!!!!!) w DGLP czy też RDLP Szczecinek wspomnę jedynie na zakończenie,że W KOLEJCE OCZEKUJĄ KOLEJNE PRZETARGI OGŁOSZONE PRZEZ ,,KONKURSOWEGO,, NADLEŚNICZEGO W WARCINIE...... gdzie jest potrzebny znowu ,,żwirek,, tj:

1/ KONSERWACJA DROGI POŻAROWEJ Nr 4 w leśnictwie Pustowo.
Numer ogłoszenia ; 455214 - 2013;  DATA ZAMIESZCZENIA 07.11.2013 roku !!!

2/ KONSERWACJA DROGI POŻAROWEJ Nr 7 w leśnictwie Pustowo.
Numer ogłoszenia ; 456216 - 2013 ; DATA ZAMIESZCZENIA  08.11.2013 roku !!!

Będziemy się temu BARDZIEJ NIŻ JAKOBY PROFESJONALNE ,,INSTYTUCJE KONTROLNE,, LASÓW PAŃSTWOWYCH RDLP SZCZECINEK przyglądali i na 100% ...NICZEGO JAK ONE, NIE SCHOWAMY POD DYWAN w myśl porzekadła ,,im ciszej tym lepiej,, w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, gdzie jak stwierdził to Dyrektor Generalny LP Pan Adam Wasiak (cyt),, SYSTEM ORGANIZACYJNO-PRAWNY LP JEST DOBRY,SPRAWDZONY ! NAM NIE TRZEBA TEGO TŁUMACZYĆ ,,

A ,,pigipedia,, BĘDZIE TŁUMACZYĆ  i to nawet jak przysłowiowej ...KOZIE NA ROWIE !!!! (sic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
PODAJĄC 100% DOWODY NA OBRONĘ SWEGO STANOWISKA I OPINII ....wszystkim na  pigipedia.blogspot.com !!!


Piszę jak NA SERIO  jest... W PGL ,,LASY PAŃSTWOWE,, !!!!!


Krzysztof Kowalczyk