niedziela, 11 sierpnia 2013

NADLEŚNICTWO TRZEBIELINO…SZYBKA POPRAWA WIZERUNKU LEŚNIKA I LASÓW PAŃSTWOWYCH!!!


NADLEŚNICTWO TRZEBIELINO…SZYBKA POPRAWA WIZERUNKU LEŚNIKA I  LASÓW PAŃSTWOWYCH!!!
09 sierpnia 2013 roku
Czy pamiętacie PROBLEM z szacowaniem szkód łowieckich w Nadleśnictwie Trzebielino /RDLP SZCZECINEK/ o którym w detalach opisywałem
tu na blogu ???!
BYŁO TO DWA LATA TEMU W 2011 ROKU !

NIEPOTRZEBNY SPÓR pomiędzy  LP a rolnikami …nie przestrzeganie PRZEZ LASY PAŃSTWOWE  Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 08 marca 2010 roku w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód łowieckich oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych…  stres…i poważny zawał serca u poszkodowanego rolnika tuż po komisyjnym szacowaniu szkód na jego polu !!!
Szczegóły i zdjęcia we wcześniejszych postach na www.pigipedia.blog.com…
Do tego reakcje potem  na skargi rolnika ze strony Ministerstwa Środowiska np; z 22 marca 2012 roku, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie czy też RDLP Szczecinek i …ZOBOWIĄZANIE PGL LP MÓWIĄCE O ,,DODATKOWYM PRZESZKOLENIU PRACOWNIKÓW NADLEŚNICTWA SZACUJĄCYCH SZKODY ŁOWIECKIE ORAZ PONOSZENIA KONSEKWENCJI SŁUŻBOWYCH ZA NIESTOSOWANIE SIĘ DO PRZEPISÓW PRAWA,,
Według mej oceny…WSZYSTKO TO BYŁO JUŻ NA SAMYM POCZĄTKU NIE POTRZEBNE!!!
Obecność owego ,,specjalisty,, czyli biegłego rzeczoznawcy który jak się potem okazało …NIE MIAŁ JUŻ OD 2008 ROKU AKTUALNYCH UPRAWNIEŃ SITR W KOSZALINIE  – tylko ,,dodała oliwy do ognia,,!!!
UWAŻAM,ŻE LEŚNICY A SZCZEGÓLNIE CI OD LAT SZACUJĄCY SZKODY ŁOWIECKIE POWINNI ,,POSIŁKOWAĆ SIĘ,, BIEGŁYMI ALE TYLKO W SKRAJNYCH PRZYPADKACH GDZIE SZKODY SĄ ZNACZNE ALBO ..ROLNIK JEST KRĘTACZEM!!!
No i koszty LP mniejsze…
I tak oto mamy już DWA LATA OD DATY WEGO SPORU a ja sobie postanowiłem …odwiedzić TYCH SAMYCH ROLNIKÓW i zapytać
jak w chwili obecnej wygląda ten problem który BĘDZIE ZAWSZE, gdyż ich pola przylegają bezpośrednio o lasu a nawet są OTOCZONE WRĘCZ Z CZTERECH STRON LASAMI PAŃSTWOWYMI !!!
Byłoby to NIEUCZCIWE ze strony www.pigipedia.blog.com gdybym nie napisał że :
1/ OD ROKU CZASU ( ostatnie żniwa 2012 roku!) WRĘCZ Z DNIA NA DZIEŃ relacje pomiędzy Lasami Państwowymi a rolnikowi ULEGŁY BARDZO DUŻEJ POPRAWIE NA PLUS ;
2/Leśnicy Nadleśnictwa Trzebielino już jesienią 2012 roku W SPOSÓB PROFESJONALNY A CO NAJWAŻNIEJSZE SKUTECZNY wykonali bardzo duże ogrodzenie tych pól ( jedno 10,20 ha a drugie 18 ha) odstraszające zwierzynę leśną od upraw rolników;
3/ ROLNICY CZYNNIE  WSPÓŁPRACUJĄ PRZY TYM Z LEŚNIKAMI poprzez dozór tego ogrodzenia podłączonego pod niskie napięcie, który jest wykonywany przez stałych pracowników NA KOSZT ROLNIKÓW ;
4/ ROLNICY Z DUMĄ I OGROMNĄ SATYSFAKCJĄ OPOWIADAJĄ,ŻE OD 2012 ROKU POMIMO SZKÓD ŁOWIECKICH KTÓRE I TAK SĄ W TYM MIEJSCU ZAWSZE NIEUNIKNIONE,ŻE WRESZCIE MAJĄ OWOCE SWEGO TRUDU tj: zboże do koszenia które dotąd zjadała prawie w całości  zwierzyna;
5/ OD RAZU ZAUWAŻYŁEM W ROZMOWIE SYMPATIĘ I ZROZUMIENIE ROLNIKÓW WOBEC LEŚNIKÓW,KTÓRZY POTRAFILI STANĄĆ NA WYSOKOŚCI ZADANIA I ZMIENIĆ DIAMETRALNIE NA PLUS CAŁĄ TĄ SYTUACJĘ Z 2010 ROKU !!!
Pojechałem więc z rolnikami dziś  na oba te pola, które wiem że były szacowane wiosną, gdyż zwierzyna zgryzła rosnące tam pszenżyto!
JEST TO NORMALNE bo jak nie ma być, gdy jedno z tych pól o pow.10,20 ha  JEST PRAKTYCZNIE WEWNĄTRZ LASU …z 4 stron ściany lasów lub upraw !
Pomimo tego,że już teraz widoczne są ślady żerowania jeleni i dzików (…PRAKTYCZNIE ZWIERZĘTA TE SĄ TAM U SIEBIE W DOMU!!!!)
to muszę tu OBIEKTYWNIE ODDAĆ WIELKI SZACUNEK LEŚNIKOM NADLEŚNICTWA TRZEBIELINO,że pole to jest NAPRAWDĘ WZOROWO ZABEZPIECZONE I DOZOROWANE PRZEZ OBIE STRONY tj: rolników także!!!
Poczucie ODPOWIEDZIALNOŚCI Z OBU STRON zwyciężyło !!!
Szkody  tak występują ale na zdjęciach doskonale widać ile trudu i troski to wszytko kosztowało – A NAJWAŻNIEJSZE W TYM JEST TO,ŻE ROLNICY JAK ZAUWAŻYŁEM ZACZĘLI PONOWNIE MÓWIĆ O LEŚNIKACH Z SZACUNKIEM I UZNANIEM !!!
To w tym wszystkim jest raczej NAJWAŻNIEJSZE, bo wartość finansowa szkód łowieckich jest GOSPODARCZO ZNOŚNA !!!
Uważam,że dobrze byłoby aby NADLEŚNICZY NADLEŚNICTWA TRZEBIELINO wiedział o tej poprawie, więc osobiście niebawem Go o tym pisemnie powiadomię ABY TEN TRUD NIE ZOSTAŁ JAKIMŚ KOLEJNYM ,,BIEGŁYM,,  ZMARNOWANY!!!
Szacująca komisja LEŚNIKÓW Nadleśnictwa Trzebielino jest na tyle dobrze przygotowana do szacowania szkód łowieckich,że nie ma co w LP generować koszty na ,,rzeczoznawcę,, który nie robi tego za darmo to raz a po drugie…NAKRĘCA SPIRALĘ KONFLIKTÓW POMIĘDZY ROLNIKIEM A LASAMI PAŃSTWOWYMI MAJĄC WRĘCZ ZA NIC TRUD PRACY POLSKIEGO ROLNIKA !!!
Widziałem to na własne oczy na tym drugim 18 ha polu, które zostało wiosną  NIE UCZCIWIE dwa lata temu uznane jako założone z rażącym naruszeniem zasad agrotechnicznych   … a w czasie żniw dało rolnikowi POMIMO SZKÓD ŁOWIECKICH plon prawie 3 ton zboża z hektara!!! :)
Obecnie to całe pole jest także ogrodzone a ROLNIK Z DUMĄ JUŻ SZYKUJE SIĘ DO NAJBLIŻSZYCH ŻNIW, gdyż szkody które tam WSTĘPOWAŁY…WYSTĘPUJĄ… I NA 100% BĘDĄ W PRZYSZŁOŚCI WYSTĘPOWAĆ – odbiera on ze zrozumieniem a co najważniejsze Z SZACUNKIEM DLA OGROMNEGO TRUDU  LEŚNIKÓW NADLEŚNICTWA TRZEBIELINO, KTÓRZY MU TRUD JEGO PRACY TAKŻE CHRONIĄ!!!
A ta sprawa jest KLASYCZNYM PRZYKŁADEM JAK POWINNA WYGLĄDAĆ OBUSTRONNA WSPÓŁPRACA MIĘDZY ROLNIKIEM A LASAMI PAŃSTWOWYMI na czym zyska rolnik, bo ma SWÓJ CHLEB oraz LEŚNIK bo ma coś BARDZO CENNEGO tj: POZYTYWNY WIZERUNEK LEŚNIKA W LOKALNYM SPOŁECZEŃSTWIE !!!
Szkody łowieckie można z łatwością  WYCENIĆ ….z WIZERUNKIEM jest natomiast zupełnie  inaczej !!!
Bardzo łatwo jest go natomiast stracić…
Naprawdę miło jest popatrzeć na TEGO TYPU POZYTYWNĄ ZMIANĘ, NA KTÓREJ ZYSKUJĄ PO RÓWNO OBIE STRONY !!!
Piszę jak jest …
Krzysztof Kowalczyk