piątek, 16 sierpnia 2013

NADLEŚNICTWO SŁAWNO...BRAK NADZORU NADLEŚNICZEGO...NADLEŚNICTWO SŁAWNO...BRAK NADZORU NADLEŚNICZEGO NAD LASAMI NIE STANOWIĄCYCH WŁASNOŚCI SKARBU PAŃSTWA - NISZCZY JAKOŚĆ DREWNA W LASACH PAŃSTWOWYCH !!!

15 sierpnia 2013 roku


TO KOLEJNY PROBLEM jaki istnieje w Nadleśnictwie Sławno /RDLP SZCZECINEK/ który przekazałem do zbadania  dla DGLP a ta dla inspekcji LP, którą w sierpniu 2013 roku skierował do tego nadleśnictwa Dyrektor Generalny Pan Adam Wasiak.

Zgodnie z ustawa o lasach PRAWNIE wygląda to tak:

Artykuł 5 ustawy o lasach stanowi,że NADZÓR NAD GOSPODARKĄ LEŚNĄ w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa pełni LOKALNIE starosta, który MOŻE POWIERZYĆ  (...aczkolwiek nie musi!!!) W DRODZE SPISANEGO POROZUMIENIA  - w jego imieniu SPRAW Z ZAKRESU NADZORU NAD TEGO TYPU LASAMI ...nadleśniczemu Lasów Państwowych.

Wówczas taki nadleśniczy WYDAJE DECYZJE ADMINISTRACYJNE W PIERWSZEJ INSTANCJI dotyczące gospodarki leśnej w lasach, które nie należą do Lasów Państwowych !
Ale jest tu w tym wszystkim rzecz najważniejsza tj: KASA (środki finansowe) NA TEN CEL, którą W PRZYPADKU ZGODY NADLEŚNICZEGO dany starosta MA OBOWIĄZEK ZAPŁACIĆ NADLEŚNICTWU...

Z informacji jakie posiadam w Nadleśnictwie Sławno ...NIE DOSZŁO DO TAKIEGO POROZUMIENIA między starostą Sławna a nadleśniczym Nadleśnictwa Sławno a więc ZGODNIE Z USTAWĄ O LASACH - TAKI NADZÓR PEŁNI STAROSTA!!!

I na pierwszy rzut oka wydawałoby się,że jest OK ... ale ??!
No właśnie!!!

Czasami taki BRAK NADZORU ze strony nadleśnictwa ...SZKODZI BARDZO LASOM PAŃSTWOWYM a poniższa sytuacja temu w 100% dowodzi!!!

Jadąc w kierunku morza Bałtyckiego w stronę Darłówka - Z DROGI PUBLICZNEJ gołym okiem widać w leśnictwie Kosierzewo DUŻE GNIAZDO ŚWIERCZYN zaatakowanych przez kornika!!!
TAK BYŁO ROK TEMU...bez zmian jest JESZCZE GORZEJ W TYM ROKU (SIERPIEŃ 2013 ROKU) !!!

I właśnie min. to miejsce wskazałem inspekcji DGLP w dniu 07 sierpnia 2013 roku w godzinach już pod wieczornych - jako las w którym NA PNIU ULEGA DEPRECJACJA SUROWCA DRZEWNEGO (świerk) !!!

Są to takie dwie, jedna mniejsza a druga większa - śródpolne kępy lasów - oddalone od siebie max.50 mb!!!

Ten większy kompleks leśny to oddz.381 leśnictwa Kosierzewo...

Komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Sławno, jako kierowca samochodu nadleśnictwa wożący tego dnia trzech Panów inspektorów (...niestety z kierownictwa Nadleśnictwa Sławno NIE BYŁO NIKOGO PODCZAS TEJ KONTROLI TERENOWEJ!!!) oznajmił,że widoczna z daleka kępa leśna nie stanowi jak on ,,kojarzy,, własności,, LP a należy do pewnej firmy prywatnej, której dyrektorem jest ...syn byłego dyrektora OZLP w Szczecinku !!! :)
TEŻ LEŚNIK ????!

To bardzo duże gniazdo kornika wskazałem kontrolującym z tej drogi publicznej i ze względu na już późną porę oraz fakt iż MUSIAŁEM wskazać jeszcze kolejne miejsce gdzie DEPRECJACJI ULEGA KOLEJNA DUŻA MASA SUROWCA (...jest to tematem wcześniejszego  postu o Sławnie!) - w miejsce to nie udaliśmy się tego dnia wspólnie!

A teraz przedstawiam parę zdjęć obrazujących stan sanitarny lasu w obu tych kępach leśnych...

MNIEJSZA (...jakoby ta nie należąca do LP) jest od PARU LAT JUŻ ATAKOWANA SPOKOJNIE PRZEZ KORNIKA, który po intensywnym żerowaniu i rozmnożeniu ...przelatuje sobie NADAL NIE NIEPOKOJONY PRZEZ NIKOGO DO DRUGIEJ KĘPY LEŚNEJ, na świerczyny rosnące już w tym oddz. 381g,h,f ...itd.itd.

ŻADNYCH PUŁAPEK NA KORNIKA...ZUPEŁNIE NIC!!!

 KLASYCZNY ,,PROFESJONALIZM,, LEŚNIKÓW tego nadleśnictwa w tym miejscu ukazuje ich ,,trud,,... W PEŁNEJ KRASIE!!! (sic!!!)

WIELE DORODNYCH I  BARDZO STARYCH  świerczyn (...jakich tak na prawdę już w Polsce ZARAZ W OGÓLE NIE BĘDZIE!!!) rosnących na brzegu tej mniejszej kępy, a tuż przy tej większej - KORNIK ZNISZCZYŁ JUŻ W 100% !
Całkowicie suche, bez kory...martwe , straszą Z DALEKA ,,gołymi,, wierzchołkami....

WIELE INNYCH JUŻ RUDYCH OD OPADAJĄCYCH IGIEŁ ...czeka ,,na swą kolej,, i nieuchronną już śmierć!!!

ROSŁY TU W TYM MIEJSCU CAŁE DEKADY, ABY TERAZ PARTACTWO TAKŻE LEŚNIKÓW LASÓW PAŃSTWOWYCH  I BRAK NADZORU NAD TEGO TYPU MIEJSCAMI ...ZABIŁO JE ZA POMOCĄ TAK MALUTKIEGO OWADA JAKIM JEST KORNIK !!!

Masa tego ULEGAJĄCEGO DEPRECJACJI NA PNIU DREWNA  jest już naprawdę imponująca jak na JEDNO MIEJSCE - a w kolejce czekają już sąsiednie dorodne sztuki świerków, powoli zmieniające kolor koron na rudy...

DREWNO TO STOI NA PNIU TU JUŻ KILKA LAT...NIKT SIĘ TYM NIE PRZEJMUJE, TYLKO ZAPEWNE WIATR KTÓRY ZŁAMAŁ JUŻ  KILKA Z TYCH MAJESTATYCZNYCH DRZEW - nie mógł dłużej już patrzeć na ten leśny burdel  !!!

Niestety ale rozmiar i masa pojedynczych drzew jest tak duża, iż aby je normalnie przeciąć w tartaku ...konieczny jest specjalistyczny trak(piła), gdyż prześwit klasycznej ramy trakowej jest zbyt mały aby kilka z tych świerków odpowiednio zagospodarować!

Pierśnicy niektórych z nich ...niewiele brakuje do METRA (100 cm!) !!!

Ewidentne marnotrawstwo...ALE KTO BY SIĘ W SŁAWNIE TYM PRZEJMOWAŁ GDY TRZEBA BIĆ REKORDY POLSKI MASY POZYSKIWANEGO Z PNIA ŚWIEŻEGO DREWNA ????!

Pozwoliłem sobie sam odnaleźć (cyt) ,, W LEŚNIKACH - EKSPERTÓW,, jak to ujął Pan Adam Wasiak Dyrektor Generalny LP - zapraszając wszystkich Polaków do Lasów Państwowych!

W oddz. 381 leśnictwa Kosierzewo BEZ TRUDU MOŻNA DZIŚ ZNALEŹĆ JUŻ ZAATAKOWANE DORODNE ŚWIERCZYNY ...przez kornika!!!
Łatwo jest to min rozpoznać po CIEKNĄCYCH OD KORONY KU ODZIOMKOWI PNIA ...ogromnej ilości żywicy ( ,,ŁZY,,) ...martwych koronach...odpadającej korze i charakterystycznych trocinkach na pniach drzew, które wyglądają jakby ktoś strzelał do nich śrutem !

Widać to doskonale na zdjęciu...

Oczywiście ŻADNEJ PUŁAPKI NA KORNIKA wystawionej przez ,,leśników,, Nadleśnictwa Sławno ...DOSKONALE ODZWIERCIEDLA POZIOM I JAKOŚĆ NADZORU NADLEŚNICTWA  NAD TERENOWĄ SŁUŻBĄ LEŚNĄ!!!

W oczy w lesie  rzucają się stare pnie i pozostawione czuby po KIEDYŚ TAM ściętych świerkach, także zaatakowanych w tym miejscu przez kornika!!!

Oprócz tego po całym oddziale zalega duża ilość drewna w tym: nie zerwane wałki sosnowe POCIĘTE NA DŁUGOŚĆ 2,50 mb, oraz różnej długości wałki ułożone BYLE JAK w stosy - jak domniemywam zrobione przez kogoś na opał !!!

NA PIERWSZY RZUT OKA widać kilka stosów tego drewna ...OPIERANYCH CAŁĄ MASĄ O ŻYWE DRZEWA, gdzie niektóre są obdarte już z kory!!!
I tu przypomina mi się MOJA NIE TAK DAWNA  SKARGA DO OBECNEGO NADLEŚNICZEGO (S. Kupczyk) a dotycząca TEGO SAMEGO PROBLEMU ale w innym leśnictwie Janiewice (...przeczytajcie sobie o tym i zobaczcie zdjęcia na pigipedii !) i zapewnienia iż JAKOBY SKUTECZNIE zwrócono na ten problem uwagę podczas narady gospodarczej z leśniczymi w Nadleśnictwie Sławno.
Moją ówczesną skargę także jakoby przekazano dla Zakładów Usług Leśnych... zapewne tylko po to,aby sobie z takich jak ja drwiono !!!

A TU PROSZĘ BARDZO !!!  KOLEJNE PRZYPADKI NISZCZENIA ZDROWYCH DRZEW O KTÓRE OPIERA BEZMYŚLNY CZŁOWIEK KU APROBACIE ,,LEŚNIKÓW-EKSPERTÓW,, Nadleśnictwa Sławno   !!!

Można to także tłumaczyć tak: ,,TY SOBIE NADLEŚNICZY MÓW...A JA ROBIĘ SWOJE I  JESTEM ZDRÓW,, :)

To też ciekawa forma ,,nadzoru,,...

Nomen omen Panowie inspektorzy DGLP zwrócili także uwagę W INNYM LEŚNICTWIE (...Janiewice!!!) na kolejny fakt OPIERANIA ŚWIEŻO ZERWANYCH STOSÓW DREWNA ...o żywe, rosnące drzewa!!!
Czy nadleśniczy ma chociaż ...GŁUPIĄ MINĘ ???!


LIPA Z TYM NADZOREM W SŁAWNIE ,że aż przykro patrzeć ...

W innym tonie za to jest treść artykułu kwietniowego ,,Nadleśnictwo Sławno - NA NUDĘ NIE NARZEKAJĄ,, w ,,Las Polski,, - gdzie to nadleśnictwo /RDLP Szczecinek/ autor tekstu ulokował na zamieszczonej tam mapce ...120 do 150 km bardziej na południowy wschód NIŻ MA MIEJSCE STAN FAKTYCZNY i to na dodatek na teren sąsiedniej RDLP Gdańsk !!!

WPADKA JAKICH MAŁO...no ale cóż, człowiek UCZY SIĘ CAŁE ŻYCIE !  :)

Jak znam życie - W NAJBLIŻSZYM OKRESIE CZASU (...miesiące,rok,dwa!) Z ODDZIAŁÓW 381...380 ... ZNIKAĆ BĘDĄ KOLEJNE ŚWIERCZYNY, KTÓRYM DAŁ RADĘ KORNIK a gdzie terenowa służba w tym NADZÓR Nadleśnictwa Sławno TEŻ ,,DAŁA,, ale jak to mówią w PGL LP d....y !!! :)

MOŻE JESZCZE WARTO ...przypomnieć ,,leśnikom,, w Nadleśnictwie Sławno że ;
1/ KORNIK ROI SIĘ W KWIETNIU I MAJU ....oraz TAKŻE DODATKOWO W LIPCU I SIERPNIU !!!
2/ WYSTĘPUJE MASOWO...
3/ PO 10-14 DNIACH Z JAJ JAKIE SAMICE SKŁADAJĄ W ŚCIANKACH WYDRĄŻONYCH CHODNIKÓW  PO OBU ICH STRONACH ...wylęgają się kolejne larwy kornika!
4/ W KOLEBKACH POCZWARKOWYCH - larwy się przepoczwarczają....
5/ MŁODE CHRZĄSZCZE żerują natychmiast w miejscu wylęgu, drążąc kolejne chodniki...
6/ PRZY SPRZYJAJĄCYCH WARUNKACH ....generacja kornika jest POTRÓJNA !!!

7/ NIE NĘKANE przez ,,leśników,, ...chrząszcze kornika w Nadleśnictwie Sławno ZIMUJĄ W ŚCIÓŁCE OBOK ZASIEDLONYCH DRZEW, czekając na swój kolejny kwiecień-maj przyszłego roku ...itd.itd !

 8/ KONTROLI ROZWOJU KORNIKA  służy właśnie wykładanie specjalnych pułapek OD KWIETNIA AŻ DO KOŃCA SIERPNIA , gdzie bada się SYSTEMATYCZNIE rozwój i liczbę korników !!!


 Nie ma się co dziwić słowom nadleśniczego Nadleśnictwa Sławno że ,,ATAKUJE NAS KORNIK,, jakie znalazły się w treści owego artykułu w ,,Las Polski,, ale WRESZCIE COŚ TRZEBA ROBIĆ PANOWIE ,,LEŚNICY,, GDY KORNIK RZECZYWIŚCIE ATAKUJE, bo niebawem zacznie drążyć przy jego większej ilości CHODNIKI LARWALNE ALE W CO NIEKTÓRYCH ZIELONYCH GŁOWACH ....a wtedy to już naprawdę NA WSZYSTKO BĘDZIE ZA PÓŹNO !!!  :)Piszę jak jest...Krzysztof Kowalczyk  


PS.

A może by tak jakiś KORDELAS w nagrodę komuś w Nadleśnictwie Sławno??!
To przecież powiat z którym jest związany Stanisław Gawłowski - obecny sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, któremu to ,,cacko,, załatwił już wcześniej  niejaki Marian Pigan więc teraz może by tak z kordelasem ,,w teren,, ???!   :)