środa, 20 sierpnia 2014

JAK ŁATWO STRACIĆ ZDROWIE, ZOSTAĆ ŚMIERTELNIE CHORYM W POLSKICH LASACH PAŃSTWOWYCH....FAKTY!!!21 sierpnia 2014 roku


Pewnego razu, gdy wróciłem jak co dzień z pracy w lesie – poczułem dziwne swędzenie i drganie lewej powieki oka!
Odruchem bezwarunkowym oczywiście zacząłem oko przecierać, powodując od razu jego zaczerwienienie...ale i tak ,,jakoś dziwnie,, mnie swędziało i zaczęło dość intensywnie łzawić!

Podszedłem pod lustro...delikatnie palcami prawej dłoni uchyliłem LEWĄ POWIEKĘ OKA i zauważyłem wręcz mikroskopijnej wielkości MALUTKĄ PLAMKĘ OD STRONY WEWNĘTRZNEJ (...nie na zewnątrz!!!) POWIEKI LEWEGO OKA !

Dziwne ...pomyślałem na to ,,COŚ,,czego praktycznie gołym okiem nie mogłem określić...CO TO JEST ???!

Zwykły większy kurz...okruch zawleczony przez wiatr...drobinka...

Oko pocierane wcześniej swędziało, więc wpadłem na pewien pomysł ;

WZIĄŁEM TELEFON KOMÓRKOWY...WŁĄCZYŁEM APARAT FOTOGRAFICZNY...USTAWIŁEM MAŁE POWIĘKSZENIE ...i przed lustrem odchylając lekko swędzącą mnie nadal lewą powiekę oka ….PSTRYK! PSTRYK! PSTRYK!
Zrobiłem kilka foto...

POWIĘKSZYŁEM SOBIE JESZCZE BARDZIEJ,aby ustalić CO TO TAM JEST i ….zobaczyłem coś takiego pierwszy i jedyny  raz w moim życiu ; TO BYŁ MAŁY A WRĘCZ MALUTKI ….KLESZCZ !!!!!!

KLESZCZ W OKU !!!!


Ten akurat nie jest ,,mój,, ..a na dodatek to KOLOS !!!
,,Mój,, kleszcz był głębiej pod okiem, wewnątrz tej samej powieki...

Do dziś nie wiem JAK on się tam dostał POD POWIEKĘ LEWEGO OKA a na dodatek ...WGRYZŁ SIĘ W NIĄ NA STAŁE !!!

Małą PĘSETĄ (...BARDZO POLECAM WAM WSZYSTKIM MIEĆ TAKOWĄ U SIEBIE W DOMOWEJ APTECZCE chociażby na tego typu EKSTREMALNE SYTUACJE!!!) - po kilku próbach UDAŁO MI SIĘ SZCZĘŚLIWIE usunąć tego niebezpiecznego intruza KLESZCZA Z OKA!!!

ZROBIŁEM TO SAM BEZ POMOCY MEDYCZNEJ ….czego z perspektywy czasu NIKOMU NIE POLECAM ZE WZGLĘDU NA ZAGROŻENIE CHOCIAŻBY URAZU WZROKU !!!
Była to swego rodzaju potrzeba chwili, impuls....A WAM NA TEGO TYPU WRĘCZ NIEPRAWDOPODOBNE SYTUACJE POLECAM JEDYNIE DZWONIĆ PO POMOC MEDYCZNĄ !!! RYZYKO MOŻE BYĆ DUŻE …


Dlaczego o tym piszę ???!PODOBNYCH SYTUACJI (...nie koniecznie akurat z okiem!!!) MA CO ROKU MNÓSTWO POLAKÓW, A W TYM LEŚNICY – PRACOWNICY PAŃSTWOWEGO GOSPODARSTWA LEŚNEGO ,,LASY PAŃSTWOWE,,


Więc ostatnio zapytałem Dyrekcję Generalną LP (...pytania macie upublicznione na moim blogu nieco wcześniej!) JAK TO JEST Z ZAGROŻENIEM LEŚNIKÓW I ICH RODZIN ZE STRONY KLESZCZY W POLSKICH LASACH ???!

W dniu 11 sierpnia 2014 roku otrzymałem za moje pytania odpowiedź – jaką przesłał mi Pan Janusz Zaleski , obecny zastępca Dyrektora Generalnego LP i jego danymi będę się niniejszym ,,posiłkował,, opisując Wam ZAGROŻENIA ZE STRONY KLESZCZY I BORELIOZY, czyli paskudnej PODSTĘPNEJ I ŚMIERTELNEJ CHOROBY ZAKAŹNEJ  jaką te roznoszą!!!!!
Jest to pismo DGLP znak sprawy ; ZB-051-1/14 z dnia 5 sierpnia 2014 roku...

KLESZCZ – to cieniolubny pajęczak, który swoim rozmiarem może być tak bardzo mały że wręcz prawie niewidoczny gołym okiem, lub też dochodzący nawet do rozmiarów 4 mm !!!

OFICJALNIE W POLSCE ZA ROK 2013 ODNOTOWANO łącznie AŻ 12 TYSIĘCY ZACHOROWAŃ (!!!!!) NA ,,BORELIOZĘ,, której sprawcami są właśnie kleszcze!!!!

TYLKO DO KOŃCA CZERWCA 2014 ROKU TAKICH OFICJALNYCH ZACHOROWAŃ NA BORELIOZĘ W POLSCE MAMY JUŻ CO NAJMNIEJ (!!!) 5 TYSIĘCY ZAKAŻEŃ...ZAŚ ICH REALNA LICZBA JEST PRAWDOPODOBNIE DUŻO, DUŻO WIĘKSZA !!!!

To są dane OFICJALNE Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.... w bardzo ciemnych barwach,zaś mało który Polak wie o tym, że NIE MA WCIĄŻ ZATWIERDZONYCH DO UŻYTKU SZCZEPIONEK NA BORELIOZĘ !!!!

Dlatego też tak zainteresowało mnie ...A JAK TO JEST OFICJALNIE (!!!) Z BORELIOZĄ I KLESZCZAMI pośród Braci Leśnej = LEŚNIKÓW ??!


A rany po kleszczach  na ciele są bardzo paskudne...i bolesne!

A JAK PRZEJMUJE SIĘ NIMI OBECNA LEŚNA ,,WŁADZA,, ...gdy bez względu na OGROMNE ZAGROŻENIE ZDROWIA A NAWET ŻYCIA (...o czym poniżej!!!) - LEŚNICY MUSZĄ OBOWIĄZKOWO CO DZIENNIE PRZEBYWAĆ W ŚRODOWISKU NATURALNYM PEŁNYM KLESZCZY ...różnego ,,kalibru,, !!!

Jesteśmy tylko ludźmi, więc tak ruchliwe drobinki / kleszcze/ wędrujące po naszej skórze - jest bardzo łatwo nam pominąć...niestety na naszą ZGUBĘ, gdyż już udowodniono, według szacunków CO TRZECI KLESZCZ PRZENOSI BORELIOZĘ, a ja wiedząc o tym iż W NIEKTÓRYCH REJONACH POLSKI TEN ODSETEK JEST, A RACZEJ MOŻE BYĆ POTENCJALNIE ...DWUKROTNIE WIĘKSZY, zapytałem o to Dyrekcję Generalną LP !!!

JEST ,,COŚ,, O CZYM WARTO WIEDZIEĆ ;
Według Państwowego Zakładu Higieny przez pierwsze 10-12 godzin OD UKĄSZENIA ...jesteśmy w miarę bezpieczni !!!
IM SZYBCIEJ POZBĘDZIEMY SIĘ KLESZCZA TYM LEPIEJ ...a czym najlepiej go usunąć ??!

PĘSETĄ (...tak jak uczyniłem to ja, opisując swoją przygodę!) lub też SPECJALNĄ ,,PĘTELKĄ,, JAKA MOŻECIE KUPIĆ W KAŻDEJ APTECE, a nigdy wbrew potocznym radom ,,mędrców,, nie ,,zasmarowywać,,kleszcza który jakoby sam sobie da z nami spokój …

UGRYZIENIE NAWET PRZEZ ZARAŻONEGO BORELIOZĄ KLESZCZA – NIE OZNACZA DLA NAS ,,AUTOMATYCZNIE,, FAKTU NASZEGO ZACHOROWANIA NA TA CHOROBĘ, GDYŻ TO PRAWDOPODOBIEŃSTWO ROŚNIE WRAZ ....Z CZASEM OD JAKIEGO ÓW KLESZCZ JEST DO NAS ,,PODŁĄCZONY,, !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Są i takie jak poniżej przypadki, gdzie ...MIELIŚMY OGROMNEGO PECHA !!!


A CÓŻ SIĘ WÓWCZAS DZIEJE W NASZYM ORGANIZMIE ??!

W naszym ciele następuje okres WYLĘGANIA krętek boreliozy, po którym wędrują sobie one W NASZEJ SKÓRZE (!!!), mogąc swobodnie przedostać się do węzłów chłonnych natomiast przez krew do innych naszych narządów !

UWAGA !!!
U 15% osób w ogóle nie leczonych osób dochodzi do zajęcia przez boreliozę ...UKŁADU NERWOWEGO !!!! 
Czy znacie popularnego prezentera TV WOJCIECHA JAGIELSKIEGO ??!
Jego układ nerwowy i mózg NIEDAWNO zaatakowała BORELIOZA, po ukąszeniu przez kleszcza...
JEST BARDZO POWAŻNIE CHORY I SIĘ LECZY...

Mówią,że ,,BORELIOZA,, to ...POCAŁUNEK ŚMIERCI POPRZEZ KLESZCZA!!!


Jeśli to ma miejsce – OGROMNIE PRAWDOPODOBNE JEST POTEM ...ZAPALENIE OPON MÓZGOWYCH, POTENCJALNIE ŚMIERTELNE, LUB BĘDĄCE SKUTKIEM ZBLIŻAJĄCEGO SIĘ KALECTWA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kleszcze uwielbiają na miejsca swojej ,,uczty,, takie części naszego ciała jak ; szyja, często głowa, pachy lub pachwiny...

Atakują nas tak ,,cichutko,, i niepostrzeżenie dzięki swojej substancji ZNIECZULAJĄCEJ ukąszenia jaki ma miejsce ze strony kleszcza – i to dlatego DOSTRZEGAMY ICH JUŻ ,,SYTYCH,, I NAPEŁNIONYCH NASZĄ KRWIĄ !!!

Chcecie zapoznać się ze strasznymi opisami TAKICH SYTUACJI ???!

Dla ciekawych ; polecam opisy członków STOWARZYSZENIA CHORYCH NA BORELIOZĘ, według których tak na serio na tę chorobę w Polsce cierpi WIĘCEJ OSÓB, NIŻ PODAJĄ TO STATYSTYKI OFICJALNE, ponieważ tylko ze względu na ,,klasyczne objawy,, boreliozy – LEKARZE W NASZYM KRAJU BARDZO CZĘSTO MYLĄ JEJ OBJAWY Z INNYMI CHOROBAMI....przyczyniając się tym samym do ogromnego zagrożenia NASZEGO ŻYCIA !!!

A JAKIE OBJAWY cechują boreliozę ??!

Należy pamiętać, że  jej ,,ODMIANY,, jak np.; neuro-borelioza atakująca układ nerwowy, czy też inna atakująca mięśnie i stawy , albo też wyłącznie skórę!!!

1/ ,,RUMIEŃ WĘDRUJĄCY,, - to klasyczny, WCZESNY objaw boreliozy ( ...to intensywnie czerwony pierścień, który pojawi się aczkolwiek nie musi po około TYGODNIA od ukąszenia kleszcza!

Rumień wędrujący przy boreliozie
Oto jak wygląda ,,RUMIEŃ,, po kleszczu...2/ PRZEMĘCZENIE, ROZKOJARZENIE

3/ BÓLE MIĘŚNI...I CZĘSTE BÓLE GŁOWY!

4/ BÓLE STAWÓW (...NAWRACAJĄCE!)

5/ PROBLEMY ZE WZROKIEM ( ...zawężanie się pola widzenia !)

6/ PROBLEMY Z MÓWIENIEM

7/ OBJAWY ,,GRYPO - POCHODNE,, 

8/ OBJAWY PODRAŻNIENIA...A NAWET NIEDOWŁAD!

9/ ZABURZENIA PAMIĘCI

10/ PRZEWLEKŁE ZMĘCZENIE...

11/ ZAPALENIE MIĘŚNIA SERCOWEGO

12/.....


A JAK TEN PASKUDNY PROBLEM KLESZCZY WYGLĄDA DZIŚ W LASACH PAŃSTWOWYCH POŚRÓD POLSKICH LEŚNIKÓW ??!

(cyt) ,, Z uwagi na obowiązujące prawo, DGLP jak każdy inny pracodawca, zobligowana jest do prowadzenia ANALIZY STANU BHP , a w tym ANALIZY ZACHOROWAŃ NA BORELIOZĘ LUB ICH PODEJRZEŃ w rozumieniu kodeksu pracy, oraz przepisów o chorobach zawodowych.
Analiza ta wykonywana jest corocznie, A JEJ WYNIKI PRZESYŁANE SĄ DO WSZYSTKICH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH LP.,,

Pan dyr. Zaleski poinformował mnie, iż ,,WYKONANIE JAKICHKOLWIEK ANALIZ DODATKOWYCH JEST NIEMOŻLIWE,, - ponieważ dokumentacja lekarska dotycząca zachorowań innych niż wymienione / POZAZAWODOWYCH/ dostępna jest wyłącznie dla ściśle ograniczonej grupy odbiorców....
NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH W LP TAKŻE ....Panie dyrektorze !!!!
TRZEBA TYLKO RUSZYĆ D**** I CHCIEĆ !!!!!!

A ILU LEŚNIKÓW LP ZACHOROWAŁO NA BORELIOZĘ ??!
(cyt) ,, Ustalenie ilości polskich leśników, którzy zachorowali na boreliozę uwzględniając do tego jeszcze FAKT POLITYCZNYCH PRZEMIAN W POLSCE jest PRAKTYCZNIE NIE MOŻLIWE,,

No to ,,BARDZO CIEKAWE,, Panie dyr. Zaleski...że TAK OTO INTERESOWANO SIĘ ZDROWIEM POLSKICH LEŚNIKÓW, skoro chociażby Pan zajmuje w kierownictwie LP OD DEKAD znaczące miejsce DECYZYJNE ...a nie wiadomo ilu wówczas zachorowało !!!!

(cyt) ,,Odwołując się jednak do treści odpowiedzi na pytanie nr 1 informuję, iż w latach 2008-2013 ZGŁOSZONO ŁĄCZNIE 3.690 PRZYPADKÓW PODEJRZEŃ O ZACHOROWANIE NA CHOROBĘ ZAWODOWĄ, Z CZEGO 1.649 UZNANO PRAWOMOCNIE ZA CHOROBĘ ZAWODOWĄ – BORELIOZA ,,

A więc tylko z tych danych widać,że ….KLESZCZE KŁADĄ LEŚNIKÓW ,,POKOTEM,, I TO NA DODATEK = TYSIĄCAMI OSÓB !!!!!!!!!!!!!!!

Zdaję sobie sprawę z faktu dość ,,trudnych,,pytań jakie zadałem DGLP , ale czy ciekawi Was GDZIE W POLSKICH LASACH KLESZCZE ATAKUJĄ NAJCZĘŚCIEJ ??!

(cyt) ,, Na tak sformułowane pytanie niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi. ŚMIAŁO MOŻNA JEDNAK STWIERDZIĆ,że poza pewnymi charakterystycznymi miejscami (tereny górskie,suche siedliska borowe) – zagrożenie od ukąszenia kleszcza i zakażenia boreliozą jest na obszarze CAŁEGO KRAJU na podobnym poziomie.

GDYBY JEDNAK ZAGROŻENIE MIERZYĆ ILOŚCIĄ UZNANYCH CHORÓB ZAWODOWYCH – boreliozą, to w przykładowym 2013 roku KOLEJNOŚĆ RDLP JEST NASTĘPUJĄCA ;

1/ KATOWICE
2/TORUŃ
3/WROCŁAW
4/SZCZECIN
5/BIAŁYSTOK
6/RADOM
7/LUBLIN
8/GDAŃSK
9/KROSNO
10/WARSZAWA ,,

A jak myślicie JAKIE SĄ KOSZTY ochrony przed boreliozą lub jej zwalczania ??!

(cyt) ,, Środki wydatkowane przez PGL Lasy Państwowe NA OGÓLNIE POJĘTĄ OCHRONĘ ZDROWIA pracowników są rejestrowane ŁĄCZNIE.

TRUDNO WIĘC O DOKŁADNE OKREŚLENIE WYDATKÓW NA ,, ochronę zdrowia leśników przed kleszczami i boreliozą,, (...o co ja osobiście dokładnie zapytałem DGLP !!!)

A WIĘC JEST TO ŻENADA I SKANDALICZNE, ŻE W LATACH 2008-2014 JESZCZE NIKT W DYREKCJI GENERALNEJ LASÓW PAŃSTWOWYCH NIE WPADŁ NA TAK ,,GENIALNY,, POMYSŁ, ABY WIEDZIEĆ BARDZO DOKŁADNIE A NIE JAK ZWYKLE ,,SZACUNKOWO,, I ,,STATYSTYCZNIE,, = ILE KOSZTUJE BARDZO DOKŁADNIE SKARB PAŃSTWA LASY PAŃSTWOWE ,,OCHRONA ZDROWIA POLSKICH LEŚNIKÓW PRZED KLESZCZAMI I BORELIOZĄ,,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bardzo BETONOWO i zarazem tak,,po polsku,, brzmią w takiej sytuacji kolejne słowa Pana dyr. Zaleskiego ;

(cyt),, Działalność Lasów Państwowych , W TYM RÓWNIEŻ TA UKIERUNKOWANA NA ANALIZOWANIE WYPADKOWOŚCI I ZACHOROWAŃ NA CHOROBY ZAWODOWE PODLEGA STAŁEJ OCENIE organów nadzoru nad warunkami pracy.

BRAK ZGŁASZANYCH ZASTRZEŻEŃ DO BIEŻĄCEJ AKTYWNOŚCI LP W STOSOWNYM ZAKRESIE może świadczyć nie tylko o pozytywnej ocenie stanu faktycznego , ale także o braku wymogu dokonania jakichkolwiek zmian,,

JAK MOŻNA SPOKOJNIE COŚ TAKIEGO NAPISAĆ I OSIĄŚĆ NA ,,LAURACH,, SKORO W LATACH 2008-2013 OFICJALNIE ZGŁOSZONO ŁĄCZNIE AŻ  3.690 PRZYPADKÓW PODEJRZEŃ ZACHOROWANIA NA BORELIOZĘ POŚRÓD BRACI LEŚNEJ, Z CZEGO 1.649 LEŚNIKÓW UZNANO JUŻ PRAWOMOCNIE ZARAŻONYCH TĄ ŚMIERTELNIE GROŹNĄ BORELIOZĄ ???!
Jak widać ...W PGL LP OD 2008 ROKU MOŻNA !!!

Zapominacie więc ,,szefowie,, LP, że nie tylko realizacja PLANÓW URZĄDZANIA LASU ale i stan zdrowia leśników i ich rodzin jest BARDZO WAŻNY ??!

(cyt) ,, Szacuje się jednak (według danych ,,SPRAWOZDAWCZYCH,,), że w latach 2008-2013 LP poniosły koszty UKIERUNKOWANE na ochronę zdrowia pracowników przed chorobami od kleszczowymi jak i również MINIMALIZACJĘ ICH SKUTKÓW w wysokości około 14 milionów zł. ,,

(cyt) ,, SZACUJE SIĘ, że koszty WCZESNEJ DIAGNOSTYKI ,,boreliotycznej,, (testy)to ponad 8,7 miliona złotych ( lata 2008-2013),,

Korzystaliście z takiej wczesnej diagnostyki ( TESTÓW) Braci Leśna w tych latach …???!
POSZUKAJCIE ODPOWIEDZI NA ,,SWOICH PODWÓRKACH,, - a dużą rolę mogą w tych poszukiwaniach OWYCH MILIONÓW ZŁOTYCH odegrać Wasi związkowcy!


Tym bardziej że :

(cyt) ,, W 2013 roku w lasach Państwowych Z INICJATYWY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH został stworzony program ubezpieczeń zdrowotnych wspólnie z firmą brokerską , którego świadczeniodawcą jest forma Medicover (Pakiet Zdrowie).
Program obejmuje ubezpieczenia zdrowotne dla pracowników i ich rodzin.
DECYZJA O PRZYSTĄPIENIU DO W/W PROGRAMU należy ZAWSZE DO KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ LASÓW PAŃSTWOWYCH.

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przychylna jest działaniom mającym na celu stworzenie najlepszych warunków pracy poprzez objęcie pracowników i ich rodzin programem ubezpieczeń zdrowotnych.

NA CHWILĘ OBECNĄ Z PROGRAMU KORZYSTA 14 TYSIĘCY PRACOWNIKÓW JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH LP, przy czym pracodawca pokrywa koszt składki ubezpieczeniowej za pracownika.

W TRZECH RDLP, KTÓRE NIE PRZYSTĄPIŁY DO PROGRAMU PROWADZONA JEST AKCJA INFORMACYJNA NA TEMAT TEGO PROGRAMU.

Oferta programu Medicover jest różnorodna, w tym zawiera usługi z zakresu pełnej profilaktyki dotyczącej zachorowań na boreliozę i zależy od wyrażonych potrzeb samych pracowników.
W 2014 roku Medicover powołał do życia CENTRUM LECZENIA BORELIOZY pod patronatem prof.Anatola Panasiuka.

Dodatkowo oferta stworzona przez firmę brokerską wspólnie z organizacjami związków zawodowych, zawiera możliwość przystąpienia do UBEZPIECZENIA LEKOWEGO W PZU ŻYCIE, polegającego na pokrywaniu z ubezpieczenia kosztów poniesionych na leki.
W chwili obecnej za pośrednictwem firmy brokerskiej związki zawodowe prowadzą rozmowy z ubezpieczycielami w celu przygotowania ubezpieczenia zabezpieczającego interesy rodzin leśników,,

Może ,,coś,, podpowiem;

czy czytając te słowa Pana Zaleskiego – z-cy dyr. Generalnego LP, z których wynika jasno iż na terenie aż trzech Regionalnych Dyrekcji LP ( ...a to KILKA TYSIĘCY LEŚNIKÓW I ICH RODZIN!) niezbyt tamtejsi dyrektorzy RDLP przejmują się SKALĄ ZAGROŻENIA ZDROWIA I ŻYCIA LEŚNIKÓW, ponieważ nie został wprowadzony chociażby ten sposób pomocy Braci Leśnej I ICH RODZIN w walce z kleszczami – to w porównaniu z tymi danymi OFICJALNYMI zachorowań za 2013 rok i I półrocze 2014 roku w Polsce na boreliozę ...NIE POPEŁNIAJĄ ONI ABY CZYNÓW ZABRONIONYCH , NARAŻAJĄC ZDROWIE I ŻYCIE LEŚNIKÓW ???!
JESTEM PEWIEN ŻE TAK !!! A podstawy prawne tego bardzo łatwo można znaleźć w OBOWIĄZUJĄCYM w Polsce prawie...

Niestety Pan dyr. Zaleski nie podał mi jakiej owej ,,trójki,, dyrekcji RDLP ta dziwna zwłoka dotyczy...A WIĘC KLESZCZE MAJĄ TAM ,,LUZIK,, i wolne pole do działania ???!!!!!!!!!!!!


Jest jeszcze ..coś, o czym w tej sprawie BORELIOZY w Lasach Państwowych warto wiedzieć :

I tu także posłużę się cytatami z odpowiedzi jaka pismem z dnia 05 sierpnia 2014 roku udzielił mi Pan Janusz Zaleski – OBECNIE z-ca dyrektora Generalnego LP;

(cyt) ,, Poza powszechnie obowiązującym prawem w zakresie przeciwdziałania CHOROBOM ZAKAŹNYM I ICH SKUTKÓW w Lasach Państwowych realizowany jest szereg działań wynikających z postanowień Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy ( profilaktyka przeciwko boreliozie – testy, szczepienia przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu, lecznictwo sanatoryjne ukierunkowane na rehabilitację uszkodzonych w przebiegu boreliozy układów tkanek , prowadzenie i nadzór nad ,,zdrowotnymi,, programami badawczymi).
Niezwykle istotnym przedsięwzięciem w tym aspekcie wydaje się być decyzja o wykupie ABONAMENTÓW MEDYCZNYCH DLA PRACOWNIKÓW LP, gwarantujących możliwość korzystania ze specjalistycznej opieki medycznej ukierunkowanej na choroby od kleszczowe. ,,

DBAJCIE O SIEBIE...nie tylko leśnicy!
POLECAM ! Zróbcie sobie tani test - czy jesteście chorzy na boreliozę!

Piszę jak jest ...w Lasach Państwowych !

Krzysztof Kowalczyk

PS.

KIEDY BYLIŚCIE OSTATNIO W LESIE...OGRODZIE ??!
Nie czujecie jakiegoś swędzenia....szczególnie po przeczytaniu tego tekstu ??!

Kleszcze w lasach atakują nie tylko ludzi...WSZYSTKO !!!