środa, 10 października 2018

TO BYŁ PRZEPIĘKNY DZIEŃ NA PODLASIU....BO DLA POLSKI !

10 października 2018 roku

Dzisiaj przyszło mi wspólnie z bardzo wieloma leśnikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku uczestniczyć wraz ze sprawdzonymi przyjaciółmi leśników jakimi na tym terenie jest Wojsko Polskie, Straż Graniczna,Policja,Straż Pożarna, Instytut Pamięci Narodowej, oraz władze samorządowe - w uroczystościach z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę swej niepodległości.
To był bardzo piękny,słoneczny dzień...taki DZIEŃ NA ZAMÓWIENIE, w którym mamy od dawna zaplanowane bardzo ważne czynności - DLA NASZEJ  KOCHANEJ OJCZYZNY !
I UDAŁO SIĘ... I TO BARDZO a my wszyscy zapisaliśmy się w historii samej Białowieży, choć może jeszcze to do nas nie docierać!

Bardzo wielu leśników w Białowieży  spotkało się tam pod wodzą swego Dyrektora RDLP w Białymstoku Pana Andrzeja, Józefa Nowaka i zaproszonych gości - aby odpowiednio i z powagą uczcić właśnie ten dzień. 

Również dziś równolegle przebywał na Podlasiu Premier RP Pan Mateusz Morawiecki, który bardzo chwalił Lasy Państwowe i leśników, a którzy to m.in. realizują swoje ustawowe obowiązki, w których jak wiemy nie wszyscy się dobrze orientują, czego dowodem jest moim zdaniem temat kornika w Puszczy Białowieskiej!
Przebywał na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego...znajdującego się również na terenie RDLP Białystok.

I właśnie na przykładzie Białowieży chciałbym Wam przedstawić ile POLSKOŚCI   było i ciągle jest w tej ziemi na Podlasiu ... z którą tak okrutnie na przestrzeni historii Polski obchodzili się nasi zaborcy.  

To pamiątkowe ujęcie przedstawia Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wspaniale ubranych w historyczne mundury leśne członków Grupy Rekonstrukcyjnej Leśników - tuż przed uroczystością.
Och jakie były piękne te nasze mundury leśne sprzed lat... 

Wśród gości byli zaproszeni Panowie Dyrektorzy RDLP w Warszawie,Wrocławiu i Olsztynie, którzy swą obecnością uświetnili powyższe uroczystości.

Po mszy świętej celebrowanej w cerkwi w Białowieży uczestnicy już na wstępie tych uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem pierwszego Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Adama Loreta .

Pan Dyrektor RDLP Białystok składający w imieniu wszystkich polskich leśników  biało-czerwona wiązankę kwiatów przed pomnikiem Adama Loreta...

Wszędzie było mnóstwo zielonych mundurów... i biało-czerwonych kwiatów!

W bardzo długim pochodzie całej kolumny leśników i ich gości od cerkwi aż do kościoła katolickiego w Białowieży - wszyscy byliśmy dumni z faktu jak przepiękny zawód leśnika wybraliśmy w służbie dla Polski!
Na trasie przemarszu mieszkańcy Białowieży robili sobie pamiątkowe zdjęcia , filmy...i słychać było dumę z takich  uroczystości! Ostatni raz taki pochód był tu przed II wojną światową...słychać było wśród tłumu ! 


Z dumą , powagą i uśmiechem wspólnie maszerowaliśmy w kierunku kościoła ...Tu kroczy Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Białowieża Dariusz Skirko i trzej Dyrektorzy Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych  w Białymstoku, Wrocławiu i Warszawie.

Gdy dochodziliśmy do tej świątyni - naszym oczom ukazał się ten piękny widok... remontowanego kościoła ZBUDOWANEGO PRZED II WOJNA ŚWIATOWĄ PRZEZ LEŚNIKÓW !!!

Jego historię PRZEPIĘKNIE omówiła przed dwoma laty Pani prof. Bogumiła Jędrzejewska z Instytutu Biologii Ssaków PAN oraz Białowieskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Puszczy w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w obecności Dyrektora Generalnego LP Pana Konrada Tomaszewskiego oraz Ministra Środowiska prof. Jana Szyszko i wszystkich dyrektorów regionalnych w Polsce !  Byłem na tym spotkaniu i teraz widzę FANTASTYCZNE EFEKTY owej prelekcji...

Podczas obecnej  i równie ciekawej  Pani Jędrzejewska bardzo dziękowała LEŚNIKOM LASÓW PAŃSTWOWYCH W POLSCE  , że aż tak zareagowali na  jej apel o dokończenie prac związanych z tym przepięknym kościołem ... tak okrutnie doświadczonym podczas II wojny światowej!
Powiedziała,że z różnych regionów CAŁEJ POLSKI po tym właśnie spotkaniu w DGLP zaczęły wpływać różne wpłaty finansowe na rzecz tego własnie kościoła ... i ciągle wpływają!
BARDZO WAM DZIĘKUJEMY ZA TEN TAK WAŻNY GEST !

Leśnicy zajmują miejsce przed uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem Abp Tadeusza Wojdy...
 Po mszy udaliśmy się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego... zniszczony przez Niemców w 1942 roku i ponownie odbudowany z inicjatywy leśników i Związku Piłsudczyków w 2008 roku!

Przypomniał o tym Pan Dyrektor RDLP Białystok Andrzej, Józef Nowak ... od lat mieszkaniec Białowieży!
 Nie mogło zabraknąć na takich uroczystościach ...samego Marszałka Józefa Piłsudskiego, który był wielką atrakcją tych uroczystości! Wciela się w niego od wielu już lat Pan Jakubowicz Czesław ... przesympatyczny starszy Pan, ogromnie podobny do Piłsudskiego!

Nie pochodzę z Podlasia ale wiem to od dawna,że są to tereny OGROMNIE PIĘKNE i pełne POLSKOŚCI od wieków... o czym świadczą te wszystkie obiekty jakie dotąd wymieniłem.
Są one ogromnie warte ich odszukania i głębszego zwiedzenia ich  podczas Waszej wyprawy w tereny Puszczy Białowieskiej...

Z kolei na tym zdjęciu poniżej wypowiadał się jeden z pomysłodawców odbudowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białowieży ... również emerytowany już pracownik RDLP w Białymstoku.

Oprawę muzyczną zapewniał Chór Leśników Białowieskich ...
 Pod  pomnikiem Marszałka wiązanki składali delegacje zaproszonych gości...

Nie mogło zabraknąć Leśnej Asysty Honorowej z dowódcą Grupy Rekonstrukcyjnej Leśników ...

Następnie na auli Technikum Leśnego w Białowieży odbyła się dalsza część uroczystości w których Dyrektor RDLP Pan Andrzej Józef Nowak odznaczył Kordelasem Leśnika Polskiego  wielu leśników i gości ...

Wszyscy nagrodzeni byli ogromnie dumni z tego wyróżnienia ... 

Ubrani w przepiękne mundury członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Leśników opowiedzieli zebranym na auli o swojej działalności chwaląc się i słusznie POLSKĄ HUSARIĄ -  wyróżniając m.in. Dyrektora RDLP Białystok Pana Nowaka upominkiem za przyjacielski stosunek do ich grupy oraz działań!

Następnie Pani prof. Jędrzejewska wystąpiła ze swoją kolejną przepięknie omówioną prelekcją dotyczącą tematu : LEŚNICY PÓŁNOCNO -  WSCHODNIEJ POLSKI = 500 LAT W OBRONIE RZECZYPOSPOLITEJ I W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ,,

Muszę tu przyznać że jako osoba, która bardzo kocha historię swej Ojczyzny - z ogromnym zainteresowaniem wysłuchałem i obejrzałem ten TAK OGROMNIE INTERESUJĄCY wykład Pani profesor... do którego postaram się powrócić jeszcze na łamach mego bloga, gdyż informacje jakie zebrała Pani profesor są zbyt cenne !
I właśnie za swój wykład i wiedzę jaką nam przekazała otrzymała należne jej gratulacje i piękny bukiet róż od Pana Dyrektora RDLP Białystok Andrzeja, Józefa Nowak....a my wszyscy byliśmy jeszcze bardziej dumni z faktu że jesteśmy leśnikami !!!!

 Na zakończenie PRZEPIĘKNY KONCERT zaprezentowała wszystkim zebranym w auli - młodzież z Technikum Leśnego w Białowieży ... udowadniając,że OGROMNE TALENTY WOKALNE pośród leśnych szkół są jeszcze nie odkryte!!!!!!!
Stąd zarówno moje jak i innych podniosłe  uczucie ... każdy nie  ukrywał łez  wzruszenia ... ja też!!!

Piszę jak jest...

Krzysztof Kowalczyk

PS.
A kto mnie teraz czyta (,,, bo zauważyłem, że lubicie to wiedzieć!) :
Są to : Polska... USA,.. Niemcy... Ukraina...Portugalia ( której gratuluję wygranego meczu z Polską!)... Włochy... Brazylia...Australia...Szwecja...Finlandia...Peru... a doszły Irlandia...Japonia...Rosja...Hiszpania...Albania...Kosowo...Norwegia...Dania...