niedziela, 14 lutego 2016

LEŚNE DZIKI...KAPITALNYMI ODKRYWCAMI OZNAK ŻYCIA Z CZASÓW ŚREDNIOWIECZA NA TERENIE DZISIEJSZYCH LASÓW W POLSCE.

14 lutego 2016 roku


Czy ktokolwiek z Was pomyślałby, iż zwierzyna leśna (...a w tym konkretnym przypadku DZIKI!!!)mogą się okazać wspaniałymi archeologami i odkrywcami oznak życia w osadzie leśnej średniowiecznego grodziska zarośniętego przez siły natury lasem??!

Oczywiście o tej autentycznej historii opiszę dziś  BEZ PODAWANIA JAKICHKOLWIEK PRECYZYJNYCH DANYCH LOKALIZACJI TEGO MIEJSCA aby je uchronić przed ...pospolitymi złodziejami tego typu cennych znalezisk mających minimum TYSIĄC LAT , a w tym i przekopywania ich przez chciwych cwaniaków handlujących takimi eksponatami!


Jak doskonale wiemy LAS jest domem zwierzyny, gdzie czuje się ona bezpieczna ...gdzie śpi, wędruje,poszukuje pożywienia itd. itp.

No i właśnie w czasie owego poszukiwania różnych smakołyków przez DZIKI można o ile jest się spostrzegawczym ...natknąć się na CUDA sprzed TYSIĄCA LAT!!!

Nie wierzycie??!

PONIŻSZE INFORMACJE ZE ZDJĘCIAMI SĄ TEGO JASKRAWYM DOWODEM - zaś ja osobiście idąc TROPEM DZIKA  (....gdzieś tam W POLSKICH KNIEJACH!) natknąłem się na prawdziwe SKARBY HISTORII osadnictwa na ziemiach Polski sprzed ponad jednego tysiąca lat!!!

    

Dziki to BARDZO INTELIGENTNE ZWIERZĘTA - które w poszukiwaniu pożywienia bez względu na panujące warunki atmosferyczne ,, przewracają ziemię" swymi ryjami nawet w zimę...a jeśli trafią przypadkiem na dawne osady ludzkie to ślady bytności ludzi od razu można znaleźć na wierzchu!

NAWET TE SPRZED OKRESU ŚREDNIOWIECZA...

W czasie ostatniego zlodowacenia - kiedy rwące ilości wody z topniejącego lodowca niosły ze sobą ogromne ilości piasków i żwirów, tworzyły się PRADOLINY dzisiejszych rzek, jezior itp!

Tak właśnie powstawały specyficzne , wielokilometrowe  WAŁY i NASYPY (...które akurat na tym przykładzie pokazuję palcem!) 

A ponieważ tego typu FORMY GEOLOGICZNE były położone głownie przy jeziorach i rzekach - to wówczas pradawni mieszkańcy tych ziem zaczęli je...PRZEKOPYWAĆ i odpowiednio pod swoje potrzeby dostosowywać tak, aby WODA z obu stron tego typu naturalnych wałów stanowiła formę zapory obronnej (fosy) przed intruzami!

Po lewej stronie od palca jakim wskazuję poniżej  PRZEKOPY dawnych osadników sprzed ponad tysiąca lat na takim oto wale - znajduje się dziś GRODZISKO  (...z charakterystycznym lejem, wyżłobieniem!) NA KTÓRYM DZIKI BUCHTUJĄC RYJAMI W ZIEMI ODKRYWAJĄ SKARBY Z TAMTEGO OKRESU ...
A tak wygląda dokładnie to samo miejsce w lesie... PRZEKOPANE PRZEZ LUDZI PONAD TYSIĄC LAT TEMU, ABY ZALAŁA JE WODA!Powyżej podejście pod GRODZISKO ...na którym ryją dziki!!!

Wytwory ludzkich rąk sprzed tysiąca lat ...na mojej dłoni w ostatnią sobotę!Wał GRODZISKA...
Ceramika sprzed wieków...


Po chwili schowana ponownie w ziemię ...

 ... W LEŚNE KRETOWISKA!!!!!!!!!!!!!!!!!Piszę jak jest ...ODKRYWCZO!!!  :)

Krzysztof  Kowalczyk