19 grudnia 2022 roku
W polskim prawie cywilnym obowiązuje KLAUZULA GENERALNA kodeksu cywilnego określona w art.5 kc, która stanowi:
,,Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego .
Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony".
Jest to jedno z najbardziej intrygujących zagadnień prawnych związanych z ...nadużyciem prawa podmiotowego i jest silnie związane z takimi zagadnieniami jak właśnie zasady współżycia społecznego!
Przepis art.5 kc to narzędzie bardzo często wykorzystywane przez prawników jako jedna z ostatnich desek ratunku i linia obrony danego klienta.
A przepisy prawa cywilnego mogą właśnie przyznawać nam różnego rodzaju prawa, o których możemy nie mieć świadomości...Jakie to są prawa? A można by tu je mnożyć niemal w nieskończoność!!!
I właśnie ustawodawca uznał, że NASZE PRAWA OPRÓCZ BRZMIENIEM PRZEPISÓW - POWINNY BYĆ OGRANICZONE PRZEZ ZASADY MORALNE i temu właśnie służy art.5 kodeksu cywilnego, który wprowadza do polskiego prawa cywilnego reguły słuszności, które mają za cel UNIEMOŻLIWIENIE WYKORZYSTYWANIA SWOICH PRAW (... np. Nadleśniczego Lasów Państwowych!) w sposób niesłuszny, niemoralny lub ,,po ludzku" NIEUCZCIWY !
Właśnie o tej bardzo ważnej kwestii mówiłem przed paru już laty wszystkim nadleśniczym w Polsce - podczas pewnej narady, aby byli ostrożni w pełnieniu swej społecznej roli nadleśniczych...gdyż może się okazać, że owe kierowanie firmą ich po prostu przerosło!
1.społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa
2. i zasady współżycia społecznego.
Wielu prawników uważa, że klauzula społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa wywodząca się jeszcze z czasów PRL, powinna zostać usunięta lub zmieniona , gdyż nie nadaje się do pogodzenia jej w pełni z obecną gospodarką rynkową w ramach której przecież obecnie działamy po transformacji!
TYMCZASEM, JEŚLI CHODZI O ZASADY WSPÓŁŻYCIA SPOŁECZNEGO TO NIKT NIE DOMAGA SIĘ ICH USUNIĘCIA!👍 I bardzo dobrze...
Stanowią one bufor moralności i słuszności decyzji jakie muszą wykonywać w imieniu prawa na przykład owi nadleśniczowie i gdy dany petent dokładnie doprecyzuje, jaka zasada współżycia społecznego została naruszona oraz na czym polegało jej naruszenie...tenże przykładowy nadleśniczy ma ogromny problem prawny!
Śledząc orzecznictwo sądów w tego typu sprawach zauważyłem iż ostatnio rysuje się trend, że tych zasad nie trzeba precyzować!
ODWOŁANIE SIĘ DO ZASAD WSPÓŁŻYCIA SPOŁECZNEGO OZNACZA ODWOŁANIE SIĘ DO IDEI SŁUSZNOŚCI W PRAWIE I DO POWSZECHNIE UZNAWANYCH WARTOŚCI W KULTURZE NASZEGO POLSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA!Te zasady funkcjonują w naszym polskim społeczeństwie od setek lat... o czym niekiedy nie wiedzą, lud nie chcą wiedzieć różnego rodzaju urzędnicy!
PRZEZ ZASADY WSPÓŁŻYCIA SPOŁECZNEGO NALEŻY ROZUMIEĆ PODSTAWOWE ZASADY ETYCZNEGO I UCZCIWEGO POSTĘPOWANIA ...w które ja w wielu znanych mi przykładach już nie wierzę, stąd powyższy tekst!!!
W polskiej nauce czy orzecznictwie można znaleźć wiele przykładów zasad współżycia społecznego, które pozwalają dobrze uchwycić ich ducha...👍👍👍👍👍
Przepis art.5 kodeksu cywilnego ma charakter obronny... gdy druga strona nadużywa swojego prawa! I co ważne: nie może on stanowić samodzielnej podstawy powództwa, gdyż byłby środkiem destabilizującym pewność prawa.
PAMIĘTAJMY: że ciężar przeprowadzenia dowodu, spoczywa na stronie , która twierdzi, że doszło do naruszenia art.5 kodeksu cywilnego...
Powyższy tekst piszę wyłącznie po to, by w wielu jednostkach, firmach mej Ojczyzny - powrócił NORMALNY ład i porządek, gdzie radośnie i uczciwie mijają nam dni na przykład spędzane przy pracy, dla których jest ona miłością i pasją!!!
Piszę jak jest...
Krzysztof Kowalczyk
PS:
Nasze życie przypomina chwilami grę w pokera: nie masz wpływu na to, jakie dostaniesz karty - ale tylko od Ciebie zależy jak rozegrasz swą partię!
A w tej chwili czytacie mnie: z USA...Niemiec...Francji...Dominikany...Singapuru...Wielkiej Brytanii...Kanady...Szwecji...Polski...Holandii...👍😏