poniedziałek, 11 marca 2024

W POLSCE PRAWO SWOJE...A ŻYCIE SWOJE!

 11 marca 2024 roku

Od 1 marca 2024 roku za wycinkę niektórych drzew i krzewów możemy zapłacić naprawdę bardzo surowe kary - co wiąże się bezpośrednio z okręsem lęgowym ptaków!

Wycinając gałęzie lub całe drzewa musimy więc sprawdzić, czy bytujące w nich gatunki ptaków nie znajdują się pod ochroną. Jeśli tak, a my i tak uruchomimy piłę, to grozi nam za ten czyn nie tylko kara finansowa, lecz również w skrajnych przypadkach areszt. 

Wysokość opłaty administracyjnej zależy od tego jaki jest gatunek danego drzewa i obwód jego pnia.
Większość gatunków ptaków ma okres lęgowy głównie od 1 marca do 15 października...aczkolwiek w przypadku na przykład wróbli czy jerzyków wygląda on nieco odmiennie.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z października 2014 roku jasno określa zakazy, których złamanie jest obarczone karą grzywny. Jeśli wycinka jest konieczna, ale przepisy jej zabraniają - musimy wówczas wystąpić z prośbą o wydanie na nią pozwolenia do regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub też do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Jeśli zakaz złamiemy, na koncie będziemy mieli wykroczenie zagrożone karą aresztu lub też grzywny a w przypadku szkody znacznych rozmiarów ...możemy trafić nawet do więzienia na okres pół roku do 8 lat!
Opłaty administracyjne wahają się od 12 złotych do około 300 złotych... za każdy centymetr obwodu!
Dziś przedstawiam Wam moje fotki z pewnego miejsca w Polsce z 04 marca 2024 roku (... nie w Lasach Państwowych!)...gdzie zapewne nie patrząc na przepisy tego prawa wycięto w ten sposób KILKADZIESIĄT drzew po prostu w pień! Mało tego...wycinający miał świadomość tego, że z drewna można jeszcze coś ,,wyrobić", stad ta oto manipulacja surowca!

Według ustawy o ochronie przyrody, zadrzewienie to drzewa i krzewy w granicach pasa drogowego, pojedyncze drzewa lub krzewy albo ich skupiska niebędące lasem w rozumieniu art.3 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach, wraz z terenem na którym  występują i pozostałymi składnikami szaty roślinnej tego terenu, spełniające cele ochronne , produkcyjne lub społeczno-kulturowe.

Pozostawienie w krajobrazie skrawków o charakterze ostoi daje schronienie różnorodnym organizmom żywym. Nawet, jeśli ostoje te zajmują niewielką powierzchnię, część ogólnej powierzchni takiego krajobrazu - to ich wpływ na bogactwo biologiczne jest bardzo duży! NIESTETY W TYM MIEJSCU MOGĘ ŚMIAŁO POWIEDZIEĆ, ŻE SPRAWCA TEJ WYCINKI NA PRZEŁOMIE OSTATNICH DNI LUTEGO I MARCA 2024 ROKU ...GO KLASYCZNY PRZYKŁAD EKOLOGICZNEGO ANALFABETY POŁĄCZONEGO Z IDIOTYZMEM!

Wycięto tu brzozy i dęby, które mogłyby jeszcze długo żyć i być schronieniem dla różnych ptaków..

ILE GNIAZD MIAŁY DOTĄD RÓŻNE PTAKI W TYCH OTO NATURALNYCH DZIUPLACH...?!

Zmanipulowane dęby...na drewno dębowe użytkowe i opał.
Teraz pozostaje PILNE uprzątnięcie tego drewna...
W POLSCE CIĄGLE PRAWO SWOJE...A ŻYCIE SWOJE!

Piszę jak jest...

Krzysztof Kowalczyk

PS.

Wczoraj  11 marca 2024 roku z kolei czytaliście mnie z: HONGKONGU...WIELKIEJ BRYTANII...INDII...KANADY...FRANCJI...SRILANKI...SINGAPURU...NIEMIEC...SZWECJI...HOLANDII...USA...POLSKI...i 138 innych miejsc na naszym globie!ZAPRASZAM PONOWNIE kiedykolwiek będziecie mieli na to chęć...👍🌝