piątek, 26 września 2014

SZACOWANIE SZKÓD ŁOWIECKICH ...ZAPYTANIE DO MINISTRA ŚRODOWISKA.

29 września 2014 roku





Mam nadzieję,że moje pytania do Pana Ministra są także Waszymi spostrzeżeniami, pytaniami i problemami z jakimi spotykacie się na co dzień na temat ...NIEDOSKONAŁOŚCI prawa w tym konfliktowym jak zwykle od lat problemie szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną w uprawach i płodach rolnych!



       
Takie ,,ATRAKCJE,, w polskich miastach to żadne zaskoczenie....A CO DOPIERO MAJA POWIEDZIEĆ ROLNICY MAJĄCY SWOJE POLA W ODDALI SKUPISK LUDZKICH, PRZY LESIE ??! 


    
                                                                         ....a to GDYNIA , centrum miasta!!!




Dziki na plaży nad Bałtykiem ...są bardzo NIEBEZPIECZNĄ ,,atrakcją,, dla naiwnych turystów!
NIESTETY CI LUDZIE NIE WIEDZĄ JAK BARDZO RYZYKUJĄ ŻYCIE ICH DZIECI I SWOJE ....wystarczy tylko rozdrażnić lochę aby W OBRONIE zaatakowała!



MINISTER ŚRODOWISKA
Pan Maciej Grabowski

00-922 WARSZAWA
UL. WAWELSKA Nr 52/54




Szanowny Panie Ministrze!


Sprawa z którą się niniejszym do Pana zwracam dotyczy :

1/ art.46 ustawy ,,PRAWO ŁOWIECKIE,, który stanowi , iż ,,dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych W UPRAWACH I PŁODACH ROLNYCH przez dziki, jelenie,daniele,sarny A TAKŻE PODCZAS WYKONYWANIA POLOWANIA;

2/ ROZPORZĄDZENIA Ministra Środowiska z dnia 08 marca 2010 roku w sprawie SPOSOBU POSTĘPOWANIA PRZY SZACOWANIU SZKÓD , oraz wypłat odszkodowań za szkody W UPRAWACH i płodach rolnych.


Zgodnie z obowiązująca uchwałą 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 listopada 2007 roku (sygnatura akt ; III CZP 67/07 ) ( cytat) ,, UPRAWĄ ROLNĄ w rozumieniu art.46 ust.1 pkt 1 Ustawy ,,Prawo Łowieckie,, z dnia 13 października 1995 roku ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku ; Nr 127. poz 1066 ze zmianami) – JEST KAŻDA UPRAWA PROWADZONA NA GRUNCIE ROLNYM,,

PODSTAWOWYM KRYTERIUM dla uznania UPRAWY za ROLNĄ – jest rodzaj gruntu, na którym jest prowadzona dana uprawa.

Musi to być taki grunt rolny, KTÓRY MOŻE BYĆ WYKORZYSTANY DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI WYTWÓRCZEJ W ROLNICTWIE !!!

Zatem w świetle wymienionej powyżej Uchwały 7 sędziów Sądu najwyższego W PROCEDURZE SZACOWANIA SZKÓD ŁOWIECKICH I USTALANIA NALEŻNEGO ODSZKODOWANIA - POWINNA BYĆ PODDANA KAŻDA UPRAWA BEZ WYJĄTKU, NIEZALEŻNIE OD GATUNKU LUB ODMIANY ROŚLIN, KTÓRA JĄ TWORZY , LECZ POD ZASADNICZYM WARUNKIEM, IŻ UPRAWA TAKA POWSTAŁA W WYNIKU DZIAŁALNOŚCI LUDZKIEJ A NIE JEST WYNIKIEM DZIAŁANIA TYLKO CZYNNIKÓW PRZYRODNICZYCH, SIŁ NATURY !!!

W związku z takim stanowiskiem 7 sędziów Sadu Najwyższego – niniejszym uprzejmie proszę Pana Ministra Środowiska o odpowiedź na następujące pytania:

1/ CZY ZGODNIE Z OBOWIĄZUJĄCYM PRAWEM ŁOWIECKIM ORAZ OBOWIĄZUJĄCYM ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ŚRODOWISKA Z DNIA 08 MARCA 2010 ROKU I DODATKOWO POWYŻSZĄ UCHWAŁĄ 7 SĘDZIÓW SĄDU NAJWYŻSZEGO – dzierżawca lub zarządca obwodów łowieckich w Polsce ma prawo odmówić szacowania szkód i wypłaty odszkodowania ZA SZKODY ŁOWIECKIE WYRZĄDZONE PRZEZ ZWIERZYNĘ ŁOWNĄ ( np.; dziki!) W UPRAWIE ROLNEJ WYKONANEJ PRZEZ ROLNIKA JESZCZE PRZED ZASIEWEM, W WYNIKU KTÓRYCH KONIECZNE STAJE SIĘ PONOWNE WYKONANIE PRAC AGROTECHNICZNYCH ZE WZGLĘDU NA SKALĘ ZNISZCZEŃ UPRAWY PRZYGOTOWANEJ DO SIEWU PRZEZ ZWIERZYNĘ ŁOWNĄ ??!

Sprawa dotyczy np.;powierzchni po ziemniakach oraz kukurydzy – uprawionej przez poszkodowanego rolnika i przygotowanej jesienią do wiosennego siewu zbóż, która po okresie jesienno-zimowym pomimo prawidłowych zabiegów agrotechnicznych wygląda jak ogromne pobojowisko i musi być ponownie uprawiona sprzętem , co oczywiście generuje dodatkowe koszty ponoszone przez rolnika !

2/ NA JAKIEJ PODSTAWIE PRAWNEJ (...proszę o konkrety, a nie ogólniki oraz przypuszczenia, interpretacje!) dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego w Polsce w oparciu o obowiązujące prawo nie musi szacować tego typu szkód łowieckich i ma prawo odmówić szacowania tych ewidentnych strat uprawowych po stronie rolnika ??!

3/ Czy Pan Minister Środowiska ma zamiar, lub też podjął już jakiekolwiek działania aby ten problem W SPOSÓB PRAWNY, BARDZO JASNY I CZYTELNY ORAZ NIEPODLEGAJĄCY ŻADNEJ DYSKUSJI CZY TEŻ NADINTERPRETACJI rozwiązać, a jeśli tak – to uprzejmie proszę o zapoznanie mnie z tymi działaniami resortu Ministra Środowiska .

Ponieważ kwestia szacowania szkód łowieckich jest mi doskonale znana z moich praktycznych doświadczeń od bardzo wielu lat a w ostatnim okresie dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani prof. Ireny Lipowicz Rzecznika Praw Obywatelskich okazuje się, iż kolejne artykuły ,,Prawa Łowieckiego,, w Polsce są NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ RP - pozwolę sobie w tej korespondencji zapytać Pana Ministra również o jeszcze jedną kwestę, będąca jak zauważyłem na podstawie moich obserwacji praktycznych podczas szacowania szkód łowieckich w latach 2010-2014, bardzo poważną ,,kością niezgody,, pomiędzy myśliwymi a rolnikami !


Otóż, z treści obowiązującego ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 08 marca 2010 roku w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych - w paragrafie 2 ust.1 ustalono iż (cytat)
,, wstępnego szacowania szkody , zwanego dalej ,,oględzinami,, ostatecznego szacowania szkody, oraz ponownego szacowania szkody DOKONUJĄ UPOWAŻNIENI PRZEDSTAWICIELE dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego, zwani dalej ,,szacującymi,, przy udziale poszkodowanego rolnika ALBO jego pełnomocnika, oraz na żądanie jednej ze stron , przedstawiciela właściwej terytorialnie izby rolniczej,, .

W związku z tym konkretnym zapisem – uprzejmie proszę Pana Ministra Środowiska o udzielenie mi odpowiedzi na poniższe pytania;

1/ Czy zapis ten prawnie zabrania i ogranicza w uczestniczeniu WSPÓLNIE podczas komisyjnego szacowania szkód łowieckich POSZKODOWANEMU rolnikowi , oraz PEŁNOMOCNIKOWI ROLNIKA wyznaczonemu przez niego na podstawie oczywiście stosownego pełnomocnictwa ??!

Pytam o to nie przypadkowo, gdyż zauważyłem bardzo złośliwą i pozbawioną ,,zasad współżycia społecznego,, a także ,,zasad dobrych obyczajów,, wręcz chamską praktykę stosowaną przez nawet tak zwanych ,,biegłych,, a polegająca na ...WYGANIANIU Z POLA PRYWATNEGO WŁAŚCICIELA DANYCH UPRAW ROLNYCH A NAWET STRASZENIU INTERWENCJĄ POLICJI (...sic!!!!!!) - podlegającego szacowaniu przez komisję szacującą szkodę łowiecką, tylko dlatego, że jest również przy tym jego pełnomocnik !!!

Jest to sytuacja kuriozalna, naruszająca wiele artykułów Konstytucji RP a w tym świętego prawa własności....POSZKODOWANYCH ROLNIKÓW !!!


2/ Czy zgodnie z obowiązującym prawem zarówno poszkodowany rolnik jak i przedstawiciel dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego MOŻE DANEGO DNIA PODCZAS SZACOWANIA SZKÓD ŁOWIECKICH - POWOŁAĆ NIE JEDNĄ A KILKA OSÓB jako ,,pełnomocników,, danej strony , oraz NIE JEDNĄ, A KILKA OSÓB Z RAMIENIA WŁAŚCIWEJ REGIONALNIE IZBY ROLNICZEJ ??!

Uprzejmie proszę o udzielenie mi w tej kwestii bardzo precyzyjnych, nie podlegających żadnej dyskusji odpowiedzi.


Darz Bór !



Krzysztof Kowalczyk


DZIKI są bardzo  rozumne !!!  Potrafią w bardzo krótkim czasie zamienić pola w pobojowisko jak po bombardowaniu z powietrza...