wtorek, 25 stycznia 2022

LASY PAŃSTWOWE KONTYNUJĄ DAWNE TRADYCJE KRÓLEWSKIE W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ...

18 stycznia 2022 roku

Dziś zapraszam Was do przeniesienia się w czasie o setki lat wstecz...na Podlasie!

Ponad 600 lat temu król Polski Władysław Jagiełło  ściągnął swą ekipę do Puszczy Białowieskiej, by zgromadzić stąd właśnie zapasy mięsa dla wojska na przyszłą wojnę z zakonem krzyżackim...

Łowy królewskie trwały od 06 do 14 grudnia 1409 roku...a pozyskane mięso spławiane było rzekami Narewką,Narwią,Bugiem i Wisłą do Płocka, który wówczas stał się bazą zaopatrzeniową polskiego wojska.

Widok na dolinę Narewki z żerującym żubrem zrobiony przeze mnie kilka dni temu...a dziś to tereny przylegające do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku (Nadleśnictwo Browsk).  

A polowano wówczas na tury,jelenie, łosie,żubry,niedźwiedzie,dziki...

Zwierza w Puszczy Białowieskiej nigdy nie brakowało...

Zapewne z królem polowali ci, którzy byli przy nim blisko pod Grunwaldem : między innymi Sędziwój z Ostroga, Zbigniew z Brzezia, Mikołaj z Michałowa, czy Piotr Szafraniec...

 Byli i tacy władcy Polski, którzy polowali w Puszczy Białowieskiej zaledwie jeden raz, jak dla przykładu król Zygmunt August :

 Król Polski od 1530 roku Zygmunt August ( portret z około 1554 roku).... i wielkość jego ówczesnego królestwa! Spójrzcie jaka Polska była potężna przed wiekami...a na tej mapie Polski znajduje się między innymi Kijów, który dziś zamierza zająć Putin i jego armia!!!


 

Kolejna ciekawostka: między innymi na takie oto pamiątki po naszym królu Zygmuncie Auguście jakie możemy napotkać w Puszczy Białowieskiej - daje środki Białowieskiemu  Parkowi Narodowemu właśnie Dyrekcja Generalna LP w Warszawie z funduszu leśnego. To fundusz wypracowany przez wszystkich leśników w Polsce.

Zygmunt August zmarł 07 lipca 1572 roku w Knyszynie...a poniżej zdjęcie jego odkrytej trumny z 1930 roku.

Mijały lata...w 1889 roku kilkadziesiąt metrów na południe, gdzie przed wiekami stał w Białowieży dwór polskich władców - car Aleksander III zlecił budowę pałacu myśliwskiego . która trwała ponad 5 lat i pochłonęła kwotę pół miliona rubli.

Czy wiecie,że drewno użyte do przystrojenia wnętrz pałacowych gotowano przez dłuższy czas w wodzie a potem suszono.W ten sposób uzyskano jego ciemną barwę...

Ślady zarządzania carów widać do tej pory w Białowieży...do której gorąco zapraszam Was do odwiedzin!

                      Archiwalne zdjęcia Podlasia - Ciekawe Podlasie 

  Ślady pałacu carskiego w Białowieży... którego już nie ma!                                       

 Źródło: Encyklopedia

Po tym jak Polska odzyskała swą niepodległość, Puszcza Białowieska ponownie stała się znanym miejscem polowań.Prezydent Ignacy Mościcki był jednym z myśliwych, który doskonale wiedział co można załatwić z różnymi politykami właśnie przy okazji łowów...

 Wracając zaś do króla Zygmunta Augusta pragnę Wam dodać, że Puszczę Białowieską ujrzał pierwszy raz jako 16 letni młodzieniec, gdy w październiku 1536 roku był w Starej Białowieży z rodzicami Zygmuntem Starym i Boną.

07 stycznia 1546 roku, po święcie Trzech Króli wyjechał z Wilna do Puszczy Białowieskiej.

A w Wilnie dokonano szeregu zakupów takich jak prochownice,ołowiu do odlewania kul jak i naprawę królewskiego arkebuza. Zygmunt August zlecił przy tym uszycie ciepłych,eleganckich szat...a także zakup pierzyn, pierzynek i poduszek (...po dwie sztuki). Przypuszcza się, iż w tej wyprawie królowi towarzyszyła Barbara Radziwiłówna, która poślubił rok później.

Na miejsce do Starej Białowieży król dotarł po 11 dniach podróży...a łowy rozpoczęte 19 stycznia musiały być bardzo udane.

Tydzień po tym, w dniu 26 stycznia Zygmunt August wysłał 35 beczek dziczyzny do Krakowa na dwór swych rodziców a następnego dnia wyekspediował również beczki z mięsem do Poznania.

27 stycznia goście i uczestnicy królewskich łowów rozjeżdżali się z Białowieży. Zwyczajem królewskim na wszystkich postojach rozdawano ubogim jałmużnę...

Dwa lata później Zygmunt August w roku 1548 objął tron królewski po swym ojcu...

I kolejna ciekawostka, o której już prawie nikt nie wie: na początku 1568 roku król wydał polecenie osocznikom z nowo założonych wsi Policzna i Omeleniec, aby odłowili młode żubry w Puszczy Białowieskiej i podhowali je w zagrodach. Następnie mieli je doprowadzić do królewskiego zwierzyńca założonego przy miejskim , drewnianym dworze w Jazdowie pod Warszawą (... a to dzisiejszy teren Łazienek Królewskich).

W Warszawie Zygmunt August wpadł na pomysł, by 10 osoczników zaprowadziło żubrzęta ...aż do Wiednia! A Wiedeń oddalony jest od Białowieży o 800 km... Był to dar królewski dla cesarza Maksymiliana II Habsburga, szwagra Zygmunta Augusta.

Teraz żubry są atrakcją i pamiątką na Podlasiu...

Oczywiście na dziś trudno jest sobie wyobrazić jak wyglądało to ,,prowadzenie" żubrów do Wiednia ...ale udało się! 01 listopada 1568 roku król wystosował obszerny list w tej sprawie do leśniczego Iwana Ladskiego , który jest wpisany do Metryki Litewskiej i jest dowodem jak niezwykłe umiejętności mieli białostoccy osocznicy " ustawicznie puszcz Naszych pilnujuczi"

A więc już ponad 400 lat temu odławiano na mocy królewskiego polecenia żubry...a dziś z dumą czynią to Polskie Lasy Państwowe, które również wcześniej dbają o to, by żubry miały zapewnione godne warunki do rozwoju.👍

To jest właśnie teren Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku...

Czy widzieliście kiedykolwiek las,puszczę nocą np. przy pełni księżyca?! Ja tak: oto obraz Puszczy Białowieskiej nocą ...tajemniczej i zniszczonej przez człowieka, który pozwolił by rozprzestrzenił się kornik !

Tak łamią się teraz ( również nocą) tutaj drzewa... w trakcie każdej wichury w Puszczy Białowieskiej!

Poniżej, wisząca na drzewie stara barć...

 Piszę jak jest...

Krzysztof Kowalczyk