28 kwietnia 2025 roku
Ostatnio napisałem skargę do Okręgowej Inspekcji Pracy w Białymstoku w związku z brakiem protokołu powypadkowego w sprawie wypadku przy pracy, któremu uległem jakiś czas temu, gdy pełniąc funkcję Naczelnika Wydziału Kontroli i Audytu Wewnętrznego RDLP Białystok - wraz z ówczesnym Nadleśniczym Nadleśnictwa Borki ujęliśmy przed godz.15.00 na gorącym uczynku złodziei kradnących drewno, które cięli pilarką w klocki i od razu ładowali je na przyczepkę, by je natychmiast wywieźć z lasu...
Złodzieje ujęci na gorącym uczynku...
Szybkie pozyskanie tego oto jesionu ciętego w klocki...szybki załadunek na przyczepę...AŻ TU NAGLE WTOPA! SAM NADLEŚNICZY Z NACZELNIKIEM RDLP BIAŁYSTOK ZJAWILI SIĘ TAK NAGLE PRZED GODZ.15.00 W LESIE I GŁUPIO CO PANOWIE??! TO WIDAĆ PO WASZYCH MINACH...
Dlaczego o tym piszę ?! Ano dlatego, abyście mięli świadomość tego jak TRAGICZNIE JEST W RZECZYWISTOŚCI za czasów obecnej władzy Donalda Tuska w Polskich Lasach Państwowych ...KTÓRA TERAZ JUŻ SZYBKO WALI SIĘ NA ŁEB, NA SZYJĘ, GDZIE WIĘKSZOŚĆ LEŚNIKÓW TYLKO CZEKA NA TEN DZIEŃ!!! Ja również...ale nie poddaję się i wytykam tej władzy kuriozalne błędy, niszczące ludzi! I PISZĘ O NICH DLA WAS...
A korzystając z okazji popatrzcie sobie na protest LEŚNIKÓW...myśliwych...Zakładów Usług Leśnych...drzewiarzy...rolników w ilości około 5 tysięcy osób W DNIU 25 KWIETNIA 2025 ROKU przed siedzibą Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych w Warszawie...Wśród protestujących wobec tej ,,władzy" nieudaczników byli również leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku jak chociażby widoczny na zdjęciu Przewodniczący Związku Zawodowego Piotr Nalewajek...Oto ten mój tekst :
Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku
ul. Fabryczna nr2
15-483 Białystok
SKARGA - w związku z brakiem protokołu powypadkowego nr 1/2024 w sprawie mego wypadku przy pracy sporządzonego przez pracodawcę w dniu 29.08.2024 roku!
W dniu 22 lipca 2024 roku złożyłem drogą e-mail oficjalne zgłoszenie wypadku przy pracy, któremu uległem podczas wykonywania obowiązków służbowych Naczelnika Wydziału Kontroli na terenie Nadleśnictwa Borki - do mojego pracodawcy tj: nowego Dyrektora RDLP Białystok.
Wówczas byłem pewien, że uraz ten jakoś jakoś mi minie...że jest to kolejne, zwykłe zwichnięcie nogi i po kilku dniach ból mi po prostu przejdzie. Niestety po czasie i po paru miesiącach zwolnień lekarskich, okazało się, że jestem zmuszony przejść operację rekonstrukcji prawego kolana w 2023 roku... a następnie kolejnej operacji tego samego kolana we wrześniu 2024 roku! Posiadam w związku z tą sytuacją wszelkie dokumenty medyczne...
Tuż po tym wypadku lekarz założył mi na prawą nogę tę oto ortezę...niestety nie był to dobry, skuteczny pomysł!
Po zapoznaniu się z dokumentacją powypadkową w dniu 06 grudnia 2024 roku w biurze RDLP Białystok, ze względu na brak dokumentów (protokół powypadkowy),których do chwili obecnej nie otrzymałem od mego pracodawcy POMIMO OBOWIĄZKU DORĘCZENIA POSZKODOWANEMU ZATWIERDZONEGO PRZEZ PRACODAWCĘ PROTOKOŁU USTALENIA OKOLICZNOŚCI I PRZYCZYN TEGO WYPADKU PRZY PRACY - nie jestem od miesięcy informowany o tych okolicznościach w stosownym terminie wynikającym chociażby z przepisów prawa pracy, czy też kodeksu postępowania administracyjnego, od chwili zgłoszenia wypadku przy pracy tj; od dnia 22 lipca 2024 roku!
O szczegółach tej sytuacji informowałem Państwa w mojej skardze z dnia 11 września 2024 roku w sprawie: BS-PPR-A.0600.464.2024.7...
Zapoznając się w grudniu 2024 roku z materiałami postępowania prowadzonego przez pracodawcę zauważyłem brak w nich wielu dokumentów, które dostarczyłem do RDLP Białystok, a ściśle związanych ze sprawą tego wypadku! Mam na to stosowne potwierdzenia...
Dnia 11 grudnia 2024 roku drogą e-mail przedłożyłem do pracodawcy swoje zastrzeżenia do dokumentacji powypadkowej - prosząc o przesłanie mi kopii dokumentów zgromadzonych w tej sprawie, wraz z decyzją, którą również widziałem przypadkiem w dniu 06 grudnia 2024 roku pośród tej dokumentacji podczas zapoznania się a mówiącą o tym, iż... moje zgłoszenie wypadku przy pracy jest bezprzedmiotowe. Posiadam stosowne zdjęcia tego dokumentu...
,,Niepoinformowanie przełożonego o wypadku bezpośrednio po zdarzeniu nie pozbawia pracownika prawa żadania ustalenia, że miało ono charakter wypadku przy pracy w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 roku o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (...) - tak stanowi Wyrok Sądu Najwyższego z 14 września 2000 roku ( sygnatura akt: UKN 702/99; OSNP 2002/6/143).
Przepisy w Polsce NIE OKREŚLAJĄ, W JAKIM TERMINIE POWINNO NASTĄPIĆ ZGŁOSZENIE WYPADKU PRZY PRACY (!!!)- co w konsekwencji oznacza, że ...NIE ISTNIEJE COŚ TAKIEGO JAK PRZEDAWNIENIE ZGŁOSZENIA WYPADKU PRZY PRACY!!!
,,(...) Terminu ,,niezwłocznie" nie można utożsamiać z terminem natychmiastowym! Brak jest też podstaw do uznania, że w typowych sytuacjach, gdy z okoliczności nic innego nie wynika, należy przyjmować, że spełnienie świadczenia oznacza spełnienie w terminie 14 dni od wezwania (...) - tak z kolei stanowi Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 marca 2001 roku (sygnatura akt: V CKN 769/00; OSNC 2001/11/166 ).
Składając powyższą skargę - pytam Inspektorat Pracy w Białymstoku :
CZY RDLP BIAŁYSTOK NIE OBOWIĄZUJE PRZEPIS PRAWNY, KTÓRY MÓWI, ŻE KTO WBREW OBOWIĄZKOWI NIE ZAWIADAMIA W TERMINIE WŁAŚCIWEGO ORGANU O WYPADKU PRZY PRACY, LUB CHOROBIE ZAWODOWEJ ALBO NIE SPORZĄDZA (!!!) LUB TEŻ NIE PRZEDSTAWIA WYMAGANEJ DOKUMENTACJI POWYPADKOWEJ - PODLEGA GRZYWNIE DO 180 STAWEK DZIENNYCH ... ALBO KARZE OGRANICZENIA WOLNOŚCI??!
W PRZYPADKU, GDY PRACODAWCA NIE ZGŁOSIŁ WYPADKU - POSZKODOWANY MA PRAWO SAMODZIELNIE ZGŁOSIĆ ZDARZENIE DO PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY ...co niniejszym czynię!
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego ( np. wyrok z dnia 26 maja 1981 roku III PRN18/81; wyrok z 18 listopada 1982 II PRN25/82) - WNIOSEK PRACOWNIKA O USTALENIE OKOLICZNOŚCI I PRZYCZYN WYPADKU PRZY PRACY MOŻE BYĆ ZGŁOSZONY W KAŻDYM CZASIE JEŻELI PRACOWNIK MA W TYM INTERES PRAWNY! ŻĄDANIE TAKIEGO USTALENIA NIE ULEGA PRZEDAWNIENIU NA PODSTAWIE ART. 291 KODEKSU PRACY ( Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 06 marca 1999 roku II UKN 510/98).
Pracownik może więc zgłosić wypadek przy pracy i żądać sporządzenia protokołu powypadkowego w dowolnym czasie - również po ustaniu stosunku pracy!
Bez względu na termin, w jakim pracodawca został powiadomiony o zaistniałym zdarzeniu wypadkowym, procedura ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku jest dla wszystkich taka sama!
Krzysztof Kowalczyk
( adres e-mail)
PS.
W tej chwili 28.04.2025 roku czytacie moją ,,pigipedię" z : POLSKI...USA...HONGKONGU...SINGAPURU...FRANCJI...NIEMIEC...WIELKIEJ BRYTANII...ROSJI...GRECJI...TURCJI...HOLANDII...INDII...MEKSYKU...BRAZYLII...IRLANDII...NORWEGII...AUSTRII..SZWECJI...JAPONII...i 7 innych miejsc świata! DZIĘKUJĘ i zapraszam kiedy tylko będziecie mieli czas, aby sobie poczytać prawdę i fakty o tym co dzieje się chociażby w Polsce i w Lasach Państwowych.